Rutinlerin Hayatımıza Sağladığı 6 Katkı

Hepimizin rutin olmasa da günlük hayatta yapmakla yükümlü olduğu birçok iş yükü bulunmakta. Bazen iş, ev ve sosyal yaşam koşturmacası içerisinde bu yükümlülüklerimizin bizleri boğduğunu hissetmemiz çok normal. Özellikle de stres dolu dönemlerde bu psikolojik baskı kat be kat artabiliyor. Eğer sizler de dönem dönem böyle hissediyorsanız sizlere güzel bir haberim var. Bu noktada bizlere destek olabilecek çok büyük bir yardımcı olan “rutinler”den bahsedeceğim sizlere.

Rutinler Neden Önemlidir?

Rutin deyince akla ilk olarak spor yapmak veya sağlıklı beslenmek gibi maddeler gelir. Ancak bu iki madde ile kısıtlanamayacak kadar çok ve herkesin yaşam şekline göre değişkenlik gösterebilir. Çocukluktan yetişkinliğe kadar hayatın her döneminde gereklidir. Çünkü fiziksel olduğu kadar ruhsal olarak da bizleri olumlu yönde destekler ve güçlendirirler. Değişimle başa çıkmamıza, sağlıklı alışkanlıklar oluşturmamıza, kişilerarası ilişkileri geliştirmemize ve stresi azaltmamıza yardımcı olur.

Araştırmalar, günlük rutinlerin depresyonu hafifletmekten, madde kullanımını önlemekten ve diğer zihinsel bozuklukların semptomlarını yönetmeye kadar geniş kapsamlı zihinsel sağlık yararları olduğunu göstermiştir.

Yapmamız gereken her bir iş ve bunu yapma zamanı için karar verme aşaması stres seviyemizi artıran etkenler olarak ifade edilmektedir. Ne kadar çok karar vermemiz gerekirse, o kadar az öz denetime sahip oluruz. Rutinler oluşturmak, karar verme durumunu tamamen ortadan kaldırmasa da gün içerisindeki karar verme ve stres süremizi azaltır. Gelin şimdi rutinlerin hayatımıza sağladığı 6 katkıdan bahsedelim.

Sağlıklı alışkanlıklar
Sağlıklı Alışkanlıkları Teşvik Eder

1.Sağlıklı Alışkanlıkları Teşvik Eder

Her pazartesi diyete başlıyor ama bir türlü devamını getiremiyor musunuz? veya bu yıl amacınız düzenli olarak spor yapmak ama ilk ayın sonunda sporu bırakıyor musunuz? Bunları alışkanlık haline getirmenize yardımcı olacak en önemli unsur “rutin” oluşturmak.

2019’da yapılan bir araştırma sonucuna göre, sağlığı iyi olanlar rutin sağlık davranışlarına girme eğilimindedir. Başka bir deyişle: yeterince su içen, düzenli egzersiz yapan, dengeli öğünler seçen ve meditasyon yapan insanlar bunu bir programa göre yaparlar. Öğle yemeğinizi akşamdan hazırlamak gibi basit değişiklikler, daha dengeli bir diyet yemenize yardımcı olurken, her gece aynı saatte yatağa gitmeniz tutarlı bir uyku programını teşvik edebilir.

2.Hedefe Ulaşmanıza Yardımcı Olur

Daha yüksek maaşlı bir işte çalışmak, kitap yazmak, eğitmen olmak, başka bir dil öğrenmek, hayalimizdeki evi satın almak gibi hepimizin ulaşmaya çalıştığı hedeflerimiz var. Rutinler oluşturduğumuzda, bu hedefleri ve istekleri sonunda bizi başarıya götüren günlük basamaklara böleriz. Unutmayın ki hedefleriniz ne olursa olsun, rutinler geliştirmek onlara ulaşmanın yolunu açar

Depresyon
Depresyonu Önler

3.Depresyonu Önler

Daha önce bir depresyon nöbeti yaşadıysanız veya olan birini tanıyorsanız, muhtemelen geri çekilme eğilimini biliyorsunuzdur. Kendimizi mutsuz hissettiğimizde, bize neşe veren, bizi yoksun ve üzgün hissettirebilecek etkinliklerden ve insanlardan geri çekilme eğiliminde oluruz. Bu nedenle bilişsel davranışçı terapinin ilk adımlarından biri temel rutinleri ve alışkanlıkları sürdürmektir. Genellikle belirlenen zaman ve yerlerde tutarlı, somut ve özel uygulamalar planlamayı içerir. Böyle bir tutarlılık ve özgüllük, kişilerin yeni davranışlar geliştirmek ve uygulamak için yapı ve rutinler oluşturmasına yardımcı olur.

4.Sakinleştirir ve Rahatlatır

Her zaman gittiğiniz bir kafeye gitmek, çok sevdiğiniz bir kazağınızı giymek siziz güvende hissettirir ve rahatlatır. Rutinler de bu şekilde rahatlatıcıdır. Bir rutine sahip olmak sakinleştirici bir etkiye sahip olabilir ve düzenli bir güne zemin hazırlayabilir. Pandemi zamanlarında da yaşadığımız gibi sonu belirsiz dönemlerde rutinler bizi hayata bağlar ve belirsizliklere karşı ayakta tutar.

5.Size Enerji Veren Şeyler için Yeterli Zaman Sağlar

Bazı işleri severken bazılarından hiç hoşlanmamak insan doğasıdır. Ne yazık ki, yaşamımızı idame ettirebilmemiz için çamaşırları katlamak veya bulaşıkları kaldırmak gibi sevmediğiniz bazı zorunlulukları yapmak zorundayız. Ancak, yoga, meditasyon, kitap okumak, film izlemek, günlük yazmak veya banyo yapmak gibi sizi mutlu eden aktiviteleri de içeren bir rutin oluşturabilirseniz, enerjinizi boşaltmak yerine artırırsınız. Çünkü her gün sevdiğiniz bir şeyi yapmak, doğal olarak enerjinizi artıracak ve sizi olumlu hissettirecektir.

Zaman yönetimi
Zaman Yönetimi Sağlar

6.Zaman Yönetimi Sağlar

Günümüz insanı için birçok işi bir arada yapmak övünülecek bir durum. Ancak “multitasking” olarak adlandırılan bu durum beynimiz için hiç faydalı değil. Birçok işi bir arada yapmak zamandan tasarruf etmek gibi görünse de planladığımız işlerin çokça uzamasına sebep olmakta. Örneğin; bilgisayarınızda düzinelerce sekmenin açık olması faydadan çok dikkat dağıtıcıdır. Ancak, rutinler ve zaman blokları oluşturduğumuzda, zamanımızı ve zihinsel gücümüzü ayırdığımız için her çıktıyı kontrol edebiliriz. Hepimizin günde sadece 24 saati var. Rutinler, zamanınızı en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olacak ve zamanınızı nasıl geçirmek istediğinizi anlamanıza yardımcı olacaktır.

Hazırlamış olduğum rehberli meditasyon videolarına ve çok daha fazlasına buradan ulaşabilirsiniz.

Danışmanlık ve Eğitimlerim hakkında bilgi almak için benimle irtibata geçebilirsiniz.

İletişim Formu – Whatsapp – Telefon ile Arama

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir