Evrenin İşaretleri: Renkler

Renklerin Hayatımızdaki Önemi Ve Spiritüel Anlamları

Evren hepimiz için sonsuz kaynaklara sahiptir, yeter ki biz o kaynaklara ulaşmayı ve onları kullanmayı bilelim.

Her bir sorumuzun ve sorunumuzun cevabı evrende bulunmaktadır. Cevaplar bize bazen direkt bazen de işaretler aracılığıyla gelir. Günlük hayatımızın yanı sıra bu işaret ve cevaplar rüyalarımız aracılığıyla da bize iletilir. Bunlar bazen sayılar bazen de renkler olabilir. Kısacası neye ihtiyaç duyarsak cevaplar ve işaretler o şekilde bize gelir.

Günlük yaşamımızda genellikle ruhumuzun bizi yönlendirdiği renk ve kıyafet secimi ile güne başlarız. O gün hangi rengin enerjisine ihtiyacımız varsa o renkleri taşıyan kıyafetleri ve aksesuarları seçeriz.

Giydiğiniz kıyafetin rengi, sizi neye ihtiyacınız olduğu ve neye dikkat etmeniz gerektiği ile ilgili olarak bilgilendirmektedir. Renklerin ne anlama geldiğini bilirsek evrenin ve ruhumuzun mesajını da doğru yorumlar ve ona göre harekete geçeriz. Renklerin üzerimizde olumlu olduğu kadar olumsuz etkileri de bulunmaktadır. Gelin şimdi bazı renklerin etkilerinden ve mesajlarının ne olduğundan bahsedelim.

Siyah Renk

Korunmayı, bir şeyleri saklamayı, mesafe koymayı, ciddiyet ve resmiyet sağlamayı sağlar. Aynı zamanda depresif ruh halini de temsil eder.

Mor Renk

Değişimi ifade eder. İbadet, meditasyon gibi durumlara ihtiyaç duyduğumuzu işaret eder.

Kırmızı Renk

Kök çakramızın rengi olan kırmızı köklenmeyi ifade eder. Ateş elementini, tutkuyu, aşkı, cinselliği hareketliliği, canlılığı temsil eder. Özgüveni güçlendirme konusunda yararlı olan bir renktir.

Mavi Renk

Sakinliği, huzuru, barışı temsil eder. Ayrıca boğaz çakramızın rengidir ve ifadede destekler bizi. Sunumlarda seminerlerde ifade sorunu yaşıyorsak mavi rengi kullanmak da faydalı olabilir.

Sürekli mavi kullanmak ise durağanlık getirir. Değişimi zorlar, inatçılık, pasiflik soğukluk gibi etkileri olabilir.

Sarı Renk

Sarı renklerin en parlak olanıdır. Dikkat çekmek için çığlık atar. Neşeyi anlatır zekâ ve pratikliklerle ilgilidir. Başarının rengidir.

Yeşil Renk

Yeşil renk şifanın ve kalp çakranın rengidir. Vücudun merkezi olan kalptir. Doğayı, büyümeyi, yenilenmeyi ve iyileşmeyi temsil eder.

Fazlaca kullanımında mükemmeliyetçilik, sahiplenici bencillik, kıskançlık, cimrilik gibi olumsuz etkileri vardır. 

Turuncu Renk

Bu renk cinsel çakramızın rengidir. Yaratıcılığı, üremeyi ve üretmeyi, yeteneklerimizi, öz güveni temsil eder, coşku verir. Fiziksel enerjinin dengelenmesini sağlar.

Olumsuz olarak yoğun kullanıldığında kibir, gerginlik ve öfkeyi tetikler. İştah açıcıdır. Kilo vermek istiyorsanız dikkatli kullanma faydalı olacaktır.

Beyaz Renk

Gök kuşağında bulunan tüm renklerin bileşimidir. Saflık ve temizliğin rengidir. Erili temsil eder. Psikolojide yeni başlangıçların ve temizlenmenin rengidir. Büyümeyi, tamamlanmayı, bütünlüğü, zarafeti sembolize eder.

Olumsuz etkileri ise titizlik, zor beğenme, mesafeli, eleştirel ve sıkıcı olmaktır.

Kahverengi 

Verimliliğin ve aynı zamanda korumanın rengidir. Bu nedenle bazı ilaç şişelerinde ve kolay bozulan maddelerin çürümesini engellemek için kullanılır ve maddi zenginliğin de rengidir.

Olumsuz etkileri ise ruhsuz, sıkıcı, memnuniyetsizlik, maddiyatçılık ve cimriliktir.

Pembe Renk

Koşulsuz sevgidir. Merhameti temsil eder ve umudun işaretidir. Duygusal enerjiyi sakinleştirir. 

Olumsuz yanı güçsüzlüğün, öz güvenin ve öz değerin yoksunluğunu temsil eder.  Dişil yönün gelişmesini de engeller. Aşırı duygusal ve muhtaçlık duygusu ve durumları yaratır.

Altın Rengi

Zenginliğin başarının ve mevkiinin rengidir. Uyumlandığı her şeye sıcaklık ve zenginlik katar.  Ayrıca tepe çakranın da rengidir. İlahi bağlantıyı güçlendirir. Maneviyata, kendimizin ve ruhumuzun derin anlayışına ilham verir.

Olumsuz özellikleri ise kişiyi inatçı, egoist yapmanın yanı sıra kişide basari korkusu, zenginlik korkusu ve aşırı cimrilik oluşturabilir.

Gümüş Rengi

Yansıma ve aydınlanmanın rengidir. Dişil enerjiye sahiptir. Ay ve medcezir ile ilişkilendirilmiştir. Önümüzdeki yolu aydınlatır. Ön seziye, basirete, zihinsel telepatiye ilham verir.

Olumsuz özellikleri, donukluk, melankolik olma, karasızlık, aldatıcı, samimiyetsizlik, cansızlık ve renksizliktir.

Magenta Rengi

Bu renk evrensel uyumu temsil eder. Duygusal dengenin bir rengidir. Sezgi ve ruhani yeteneğimizi güçlendirir. Değişimin ve dönüşümün enstrümanıdır.

Olumsuz özellikleri, dürtücü, baskıcı, sabırsız, hoşgörüsüz, otoriter, emir veren, mücadeleden kaçan durumlar yaşatır.

Renk seçimimiz evimizde kullandığımız eşyalarımızda, duvar ve kapı boyalarında, objelerde yine bizim ruh halimizi ve kişiliğimizi yansıtır. En çok hangi renge çekiliyorsak o renk bizim kişilik rengimizdir.

Sevmediğimiz bir renk bizim için çok şey anlatır. Zayıflığımızı ve savunmasızlığımızı gösterir.

Sevmediğimiz renk geçmişte kırılan, iyileştirilmesi gereken noktalara işaret eder. Bununla yüzleşip dönüştürmekte fayda vardır. Sıcak ve soğuk renkleri dengeleyerek kullanmakta fayda vardır. Hastalıkların tedavisinde de renkler kullanılarak güçlü bir şifa sağlanır.

Her şeyde olduğu gibi kıyafet, ev ve iş yeri dekorasyonunda renk uyumuna dikkat etmek, dengelemek, kontrast uyumu sağlamak hem ruhumuza hem benimize iyi gelecektir. Şimdi ev ve iş yerinizi gözden geçirin. Her gün giydiğiniz kıyafetlere veya devamlı kullandığınız, olmazsa olmaz dediğiniz renkleri neden hayatınıza soktuğunuzu fark edip iyileşmeye, değişmeye daha bilinçli olarak ihtiyacınız olanı kendinize vermeye ne dersiniz? O halde kolay gelsin.

Spiritüel Gelişim ile İlgili Danışmanlık ve Eğitim Almak İsterseniz Tıklayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir