Hayvan Totemleri

Totem Hayvanları Nedir?

Totem hayvanlarının ne olduğundan bahsetmeden önce günlük hayatımızda farkında olmasak bile sıklıkla yaptığımız totemin ne olduğundan kısaca bahsederek başlayalım.  Totem en kısa ve genel tanımıyla istenen olayların gerçekleşmesi için yapılan eylemler ve ritüellerdir olarak tanımlanır.

Totem hayvanları diğer bir deyişle erk hayvanları ise Şaman kültüründen gelen, bizi korumak, bize destek ve yardımcı olmakla görevlendirilmiş hayvanlardır. Bunları fark ettiğimizde ve bunlara izin verdiğimizde onlara yüklenen görev doğrultusunda bize destek olur ve bizi korurlar. Onların enerjisini zaman zaman çok güçlü bir şekilde hissederiz.

İçsel dürtü, duygu, davranış ve tepkilerimizle bize ait, bize yakın olan ve bizi temsil eden hayvanın davranışlarıyla benzerlik gösteririz. Totem hayvanlarının da böyle bir görevi ve bizim hayatımızda böyle bir desteği vardır. Her zaman bilindiği gibi yaratılan hiçbir şey boşuna ve sebepsiz yaratılmamıştır.

Her hayvanın temsil ettiği bir özellik bulunmaktadır. Biz hangi hayvanı kendimize yakın hissediyorsak o bizim hayvan totemimizdir. Totem hayvanları her zaman kitaplarda yazılan özellikleriyle bizleri yansıtmak zorunda değildir. Yansıtma şekli bizim içgüdülerimiz doğrultusunda farklılıklar gösterebilir. Totem hayvanımızı veya hayvanlarımızı belirledikten sonra meditasyon aracılığıyla onunla iletişime geçip bizim hayatımızdaki görevlerini ve bizimle olan bağlarını, onlarla nasıl iletişim kuracağımız ve onları nasıl yönlendirmemiz gerektiği ile ilgili bilgilere ulaşabiliriz.

Totem hayvanlarımıza nasıl ulaşacağız?

Kendinizi fark ettiğimiz zamandan beri birçoğumuz bazı hayvanlara kendimizi çok yakın hissetmişizdir. Onlara sempati ve ilgi duymuşuzdur. Onların enerjisine odaklandığımızda kendimizi iyi ve güçlü hissederiz. Söylemlerimizde, “kelebek gibi özgür hissediyorum, kelebekleri görünce içim açılıyor, duygularım açığa çıkıyor.” gibi yorumlarda bulunuruz.

Bu bilgiler doğrultusunda gelin birkaç totem hayvanının neyi sembolize ve ifade ettiklerine bakalım.

At: Gücü, ulaşmayı, ulaştırmayı ve özgürlüğü temsil eder. Kişinin dengelenmesi gerektiğinin sembolüdür.

Ayı: Güç, sabır ve kendini geliştirme becerisini ifade eder. Şifacılar için uygun bir semboldür, koruyucudur. Yalnızlığı ve işini kendisi yapmayı seven birçok insan için de destek ve yol göstericidir.

Balık: Bereket, kısmet ve bolluğun sembolüdür. Dişil enerjisi, huzur, bilgelik, kutsallık, yaratıcılık, üreme, dönüşüm ve yeniden doğuşun sembolüdür.

Boğa: Cesaret, risk alma, erk enerjisi, üreme, hareketi ve durdurulamayan bir enerjiyi temsil eder. Zenginliğin simgesidir.

Kaplumbağa: Yaratıcılığı keşfetmenin ve onu onurlandırmanın sembolüdür. Aynı zamanda Dünya Anayı da temsil eder. İstikrar, sabır, mutluluk ve dinginliğin sembolüdür. Telaş ve aceleciliği bırakmayı, sakinlikle her şeyin çözülebileceğinin mesajını verir.

Kartal: Ruhu temsil eder. Ruhla bağlantı kurmayı ifade eder. Yükselme, özgürlük ve saygınlığın sembolüdür. Kelebek gibi bir halden başka bir hale dönüşmeyi sembolize eder. Bilgeliğe geçiş yapmak için çok doğru bir rehberdir.

Kelebek: Dönüşüm, ürkeklik, iç dünyayı keşfetmenin simgesidir. Özgürlüğü, yeni tatlar ve zevkler almayı ifade eder.

Kunduz: Azim, beceri, uyum, barışçıl ve sadık olmanın simgesidir. Fikirlerin eyleme dökülmesi, çevrenizdeki kişilerle veya arkadaşlarınızla uyuşmazlıkları iyileştirmek, hayatı düzene sokmak gerektiğini ifade eder.  

Kurt: Aile olmayı, stratejik olmayı, gözlemi, eşitliği ve ekip olmayı temsil eder.

Martı: Özgür hareket etmeyi ve desteğe ihtiyaç duyulduğunu anlatır. Bir gruba, bir aileye, bildiğiniz veya duyduğunuz, güvendiğiniz bir tarafa ait olma isteğini anlatır. Yaşanmışlıkları kolay bırakamadığı için nereye giderse gitsin tekrar başladığı yere geri dönmeyi ifade eder. Fırsatları görmeyi, değerlendirmeyi ve yaratımı gerçekleştirmeyi sembolize eder. İletişim kuvvetlendirmek ve adaptasyonu güçlendirmek gerektiğinin mesajını verir. 

Örümcek: Üretimi, dokumayı, emek vermeyi, sabrı, dişil enerjiyi, hedefe odaklanarak hareket etmeyi, ilhamı, ruhsallığı ve özle bağlantıyı temsil eder. Yarasa: Yeniden doğumu ifade eder. Gelişmeye engel olan ve bilinçaltında kişiyi güden düşünce ve endişelerden özgürleşmeye yardımcı olur. Uygun olmayan yaşam biçimini değiştirmek gerektiğinin mesajını verir.

Yarasa: Yeniden doğumu ifade eder. Gelişmeye engel olan ve bilinçaltında kişiyi güden düşünce ve endişelerden özgürleşmeye yardımcı olur. Uygun olmayan yaşam biçimini değiştirmek gerektiğinin mesajını verir.

Vecihe Çınar – Totem Hayvanları

Danışmanlık ve Eğitimlerim hakkında bilgi almak için benimle irtibata geçebilirsiniz.

İletişim FormuWhatsappTelefon ile Arama

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir