Bakış Açımızı Değiştirmek: Yeni Bir Hayatın Başlangıcı

Bakış açımızı değiştirmek neye yarar?

Bakış açımızı değiştirirsek ne olur?

Hayatımız değişir mi? gibi sorulara cevap arıyorsanız doğru yerdesiniz!

Bakış Açısı Nedir?

Bakış açısı, kişinin olaylara, durumlara, kişilere, hayata karşı baktığı, düşündüğü, yargıladığı yer olarak tanımlanabilir. Bireyler olarak edindiğimiz veya var olan değerlerimize göre hareket ederiz. Kimimiz olaylar ve durumlar karşısında sürekli olarak şikayet eder ve olumsuz yanını görür. Kimimizse olyların ve durumların ardındaki ipuçlarına bakarak çözüm yolu bulabilir. Bunların hepsi kişilerin bakış açılarına göre değişiklik göstermektedir.

Tıpkı çekim yasasında olduğu gibi, bakış açınız nasılsa hayatınızı o yönde şekillendirebilirsiniz. Bakış açınızı değiştirmek, yeni bir hayatın kapısını aralamanıza yardımcı olacaktır.

bakış açısı
Bakış Açımızı Değiştirmek

Bakış Açımızı Değiştirmek için Neler Yapılabilir?

1.Bilinçaltınızı temizleyin

Korkular, kaygılar ve şartlanmalardan arınmak gerekmektedir. Temiz bir bilinçaltıyla birlikte bakış açımızı değiştirmek de daha kolay olacaktır.

Bunun için en başta sözcüklerle başlayın. gün içerisinde ne kadar olumsuz kelime kullanıyorsunuz, insanları yargılıyor musunuz? Ne kadar şikayet ederek yaşıyorsunuz? Yaşadığınız durumlarla ilgili olarak ne kadar eşinizi, patronunuzu veya ailenizi suçluyorsunuz? Bunların farkına varın. Bu noktada öğrenmemiz gereken ilk şey her şeyin sorumlusunun biz olduğumuz gerçeğidir. Kimseyi suçlayamayız. Çünkü her şeyi düşüncelerimizle ve sözcüklerimizle yaratıyoruz.

Olumsuz sözcüklerinizi ve düşüncelerinizi not alabilirsiniz. Fark ettikten sonraki ikinci aşama ise onları olumlularıyla değiştirmektir.

2.Meditasyon Yapın

Meditasyon yapmak, düşüncelerimizi toparlamak, zihnimizi sakinleştirmek için kolay ve önemli bir egzersizdir. Meditasyon sırasında olumsuz duygu ve düşüncelerinizi daha kolay bir şekilde fark edebilirsiniz. Böylece bakış açımızı değiştirmek daha kolay olabilmektedir.

3.Kendinizi Başkalarıyla Kıyaslamayın

Hepimizin en sık yaptığı büyük hatalardan birisi kendimizi başkalarıyla kıyaslamaktır. Küçüklüğümüzden itibaren komşu çocukları, sınıf arkadaşlarımızla ailelerimiz ve yakın çevremiz tarafından amansız bir mücadele içine sokulduğumuz için kendimizi başkalarıyla karşılaştırmaktan kaçınmamız neredeyse imkansız gibi görünmektedir. Ancak herkesin hayatı kendine özgüdür. Herkesin yaşam dersi, bakış açısı ve özellikleri birbirinden çok farklıdır. O nedenle kendimizi başkalarıyla karşılaştırmayı bırakmak kendimize vereceğimiz en güzel hediyelerden birisi olacaktır.

4.Affedin

Affetmek ve bağışlamak zor olsa da bakış açımızı değiştirmek için en önemli faktörlerden birsidir. Affetmek, olumsuz yargılarınızdan kurtulmanıza yardımcı olur ve enerjinizi geleceğe yönelik kullanmanızı sağlar.

5.Konfor Alanınızın Dışına Çıkın

Konfor alanı bizi içine alan güvenli bir alan gibi görünse de bizi tüketen, yaşama gücümüzü elimizden alan durumlardan birisidir. Konfor alanınızdan dışarıdaki insanları yargılamak, olaylar, durumlar ve kişiler hakkında yorum yapmak çok kolaydır. Ancak önemli olan sizin de dışarıdaki dünyaya katılmanızdır. Dış dünyaya çıktığınızda tüm yargılarınızdan kurtulur ve bakış açınızı değiştirebilirsiniz.

6.Profesyonel Destek Alın

Yukarıda bahsettiğim tüm adımlar, bakış açınızı değiştirmek için bireysel olarak uygulayabileceğiniz yöntemlerdir. Ancak hem kendinizi tanıma hem de bakış açımızı değiştirme yolculuğunda profesyonel bir destek de alabilirsiniz.

Eğer sizin de bakış açınızı değiştirmek için kullandığınız ve faydalı olduğunu düşündüğünüz uygulamalar varsa bunları yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Konu ile ilgili olarak hazırlamış olduğum videoya buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynaklar:

www.minimalismmadesimple.com

www.sharonlechter.com

www.bustle.com

Danışmanlık ve Eğitimlerim hakkında bilgi almak için benimle irtibata geçebilirsiniz.

İletişim Formu – Whatsapp – Telefon ile Arama

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir