Rahat Bir Uyku için Etkili 4 Yöntem

Rahat bir uyku, vücudumuz için günlük su ihtiyacı kadar önemlidir. Çünkü uyku odaklanma, karar verme, yaratıcılık gibi durumlarda da en önemli faktörlerden birisidir. Bu yazıda size uykunun öneminden ve rahat bir uyku için etkili 4 yöntemden bahsedeceğim.

uyku
Rahat Bir Uyku

Uyku Neden Önemlidir?

Uykunun vücudumuz için fiziksel ve psikolojik olarak önemi büyüktür ve bu önem araştırmalarla da kanıtlanmıştır. Araştırmalara göre yetersiz uyku yetişkinlerin yanı sıra çocuklarda fazla kilo alımı ve hastalık risklerini artırmaktadır.

Günümüzde birçok işi bir arada yapmak marifet ve önemli bir özellik olarak vurgulanmaktadır. Gecelerce uykusuz kalarak işleri yetiştirdiğimizi söyleriz genellikle. Ancak bu durum hem psikolojik hem de fiziksel sağlığımızı olumsuz yönde etkilemektedir. Eğer sağlıklı ve başarılı bir yaşam sürmek istiyorsak iyi bir gece uykusu uyumamız şart.

Uyku Aynı Zamanda Ruhsal Bir Uygulamadır

Uyku, vücudun kendini yenilediği bir süreyi içermektedir. Vücudumuz kendini onaramadığında, sadece kendimizi hasta hissetmekle kalmaz, aynı zamanda engellenmiş hissederiz. Enerji alanımız zayıflar.

Evrendeki her bir canlı gibi bedenimiz de enerjiden oluşmaktadır. Yeterince dinlenmediğimiz zamanlarda vücudumuz kelimenin tam anlamıyla düşük kapasitede çalışır, o zaman istediğimiz şeyi aramakta ve titreşimimizi yükseltmekte de zorlanırız.

Enerjik olduğumuzda, daha fazla ilham alırız. Yeni fikirler ön plana çıkar. İyi dinlenmiş olduğumuzda, etrafımızdaki enerji akışıyla çalışmak için çok daha açık oluruz.

Uyku, istediğimizi çekmek, sezgisel rehberlikten yararlanmak ve uyum içinde yaşamak için çok önemlidir!

Rahat Bir Uyku için Uygulanabilecek Yöntemler

Rahat bir uyku için uyku öncesi uygulayabileceğiniz basit ve etkili yöntemle bulunmaktadır.

1.Nefes egzersizi yapmak: Nefes egzersizi uykuya hızlı bir şekilde geçmenize ve sağlıklı bir gece geçirmenize yardımcı olur. Eğer siz de uykuya dalmakta zorlanıyorsanız rahat bir uyku için aşağıdaki nefes egzersizini uygulayabilirsiniz.

Adım 1: Yatağınızda dik bir şekilde oturun.

Adım 2: Ağzınızdan nefes alın ve burnunuzdan verin.

Bu egzersizi bir dakika boyunca uygulayın. Bedeninizin ve zihninizin rahatlamış olduğunu hissedeceksiniz. Keyifli uykular!

2.Meditasyon yapmak: Bedeni ve zihni rahatlatan en önemli ve etkili uygulamalardan birisi de meditasyon yapmaktır. Rahat bir uyku için uygulayabileceğiniz transandantal meditasyon (TM), yönlendirmeli meditasyon gibi birçok meditasyon türü bulunmaktadır. Herkes için iyi olan meditasyon türü farklıdır. Siz de uyku öncesi size faydalı olduğunu düşündüğünüz bir meditasyonu uygulayarak zihninizi ve bedeninizi rahatlatıp sağlıklı bir uyku uyuyabilirsiniz.

3.Işık banyosu yapmak: Enerjinizi şarj edebilmek için en etkili yöntemlerden birisi de güneş ışığı banyosu yapmaktır. Bunun için gündüz dışarı çıkmak ve gün ışığından faydalanabilirsiniz. Ancak bunun için tek yapmanız gereken dışarı çıkmak değildir. İster evinizde isterseniz iş yerinizde olun birazdan paylaşacağım uygulamayı yapabilirsiniz.

Uzanın ve ışıkların, başınızın üzerinden ayak parmak uçlarınıza kadar aktığını, tüm hücrelerinizin bu ışıklarla dolduğunu hissedin. Burnunuzdan derin nefesler alın ve verin. Bu ışık şelalesinin sizi sakinleştirdiğini, arındırdığını ve iyileştirdiğini tasavvur edin.

Bu ışık banyosu enerjinizi dengeler ve rahat bir uyku için sizi hazırlar.

4. Yatmadan önce yemeğe ara vermek: Dolu bir mide ile uyumaya çalışmak vücudumuza yapabileceğimiz kötülüklerin başında gelmektedir. Eğer yatmadan önce bir şeyler yerseniz mideniz siz uyurken bile çalışmaya ve sindirmeye devam edecektir. Bu da yorgun ve şiş bir şekilde uyanmanıza sebep olur. Dahası reflü gibi mide rahatsızlıklarına da yol açmaktadır. Yapılan araştırmalara göre, doktorlar uykudan en az 2 saat önce yeme içmeye son vermemiz gerektiğini söylüyorlar.

Eğer sizlerin de uyku öncesi uyguladığınız ve faydasını gördüğünüz rutinleriniz varsa bizimle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

Enerji, meditasyon ve daha fazlasıyla ilgili olarak hazırlamış olduğum videolara buradan ulaşabilirsiniz.

Danışmanlık ve Eğitimlerim hakkında bilgi almak için benimle irtibata geçebilirsiniz.

İletişim Formu – Whatsapp – Telefon ile Arama

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir