Belirsizlikle Başa Çıkma Yöntemleri

Belirsizlikle başa çıkmanın elbette ki birçok yöntemi bulunmakta. Ve belirsizlik günümüz yaşam koşullarında sıklıkla karşılaştığımız, psikolojik ve fiziksel yaşamımızı etkileyen bir durum. Bu yazıda size belirsizliğin ne olduğundan ve başa çıkma yöntemlerinden bahsedeceğim.

Belirsizlik Nedir?

Belirsizlik kelime anlamı olarak “kesin olmayan, belli olmayan” anlamına gelir ve genellikle gelecekle ilgili beklentilerde bulunurken kullanılır. Belirsizlikle yaşamak zordur. İnsanlar gelecekle ilgili bilgileri yemek, uyku ve diğer birincil ihtiyaçları arzuladığımız gibi arzular. Beynimiz belirsizliği bir tehdit olarak algılar ve kesinlik yaratmaktan başka herhangi bir şeye odaklanma yeteneğimizi azaltarak bizi korumaya çalışır.

Araştırmalar, örneğin iş belirsizliğinin sağlığımız üzerinde işimizi fiilen kaybetmekten daha önemli bir zarar verme eğiliminde olduğunu gösteriyor. Benzer şekilde, ağrılı bir elektrik şoku alma ihtimallerinin %50 olduğu söylenen araştırma katılımcıları, şoku kesinlikle alacaklarına inanan katılımcılardan çok daha endişeli ve tedirgin hissetmişlerdir.

Kısacası belirsizlik ve ihtimal bizleri yorar ve strese sokar. Bu nedenle astroloji, tarot vb. şeyler insanların ilgisini çekmektedir. Bu tür aracılar sayesinde gelecek ile ilgili belirsizlikler ortadan kalkacak ve stres seviyesi azalacaktır. Bu tür aracıların yanı sıra kolaylıkla uygulanabilecek ve hızlı etki alınabilecek belirsizlikle başa çıkma yöntemleri de bulunmaktadır.

Belirsizlikle Başa Çıkmanın 8 Yolu

1.Kendinize karşı nazik olun

Bazı insanlar belirsizliklerle başa çıkmada diğerlerinden daha iyidir, bu nedenle öngörülemezliğe karşı toleransınız bir arkadaşınızınkinden daha düşükse kendinizi bu konuda suçlamayın. Belirsizlikle dolu bu stresli durumun çözümünün zaman alabileceğini kendinize hatırlatın ve bu arada kendinize karşı sabırlı olun.

2.Geçmişteki başarılarınızı düşünün

Muhtemelen geçmişte de stresli ve belirsizlik dolu olayların üstesinden geldiniz ve hayatta kaldınız! Kendinizi bunu başardığınız için tebrik edin. O etkinlik sırasında yaptıklarınızın yararlı olduğunu ve bu sefer neyi farklı yapmak isteyebileceğinizi düşünün.

3.Yeni beceriler geliştirin

Belirsizlikle başa çıkmanın en etkili yöntemlerinden birisi de yeni beceriler geliştirmektir. Hayat daha sakin olduğunda, konfor alanınızın dışındaki şeyleri denemeye özen gösterin. Yeni bir sporu deneyebilir, hiç bilmediğinizi bir alanda eğitim alabilirsiniz. Risk almak, hayatınızda belirsizlikler baş gösterdiğinde işe yarayan güven ve becerileri geliştirmenize yardımcı olur.

4.Haberlere bakmaya ara verin

Sürekli olarak gündemi takip etmek sürekli olarak olumsuzluklara odaklanmanıza sebep olabilmektedir. Bir şey hakkında stresli olduğumuzda, başka konularla ilgilenmek zor olabilir. Ancak zorunlu olarak haberleri kontrol etmek sadece sizi yaralar. Yatmadan hemen önce gibi günün hassas saatlerinde haberlerden kaçının.

5.Kontrol edemediğiniz şeyler üzerinde durmaktan kaçının

Belirsizlik meydana geldiğinde, birçok insan hemen en kötü durum senaryolarını hayal eder. Olumsuz olaylar üzerine kafa yorma alışkanlığından kurtulun. Hayatta kontrol edemediğimiz durumlar ve olaylar da mevcut. Bu nedenle bu tür zamanlarda hayatı akışına bırakarak yaşamak belirsizlikle baş etmenizi kolaylaştıracaktır.

6.Kişisel bakımınıza özen gösterin

Stresin sağlıklı rutinlerinizi bozmasına izin vermeyin. İyi beslenmek, egzersiz yapmak ve yeterince uyumak için çaba gösterin. Pek çok insan, yoga ve meditasyon gibi uygulamalar sayesinde stresten arınır.

7.Güvendiğiniz kişilerden destek isteyin

Pek çok insan stresli veya endişeli olduklarında kendilerini izole eder. Ancak çevrenizdeki kişilerle etkileşimde olmak ve onların deneyim ve önerilerinden faydalanmak belirsizlikle başa çıkmak için en etkili yöntemlerden biridir.

8.Yapabileceklerinizi kontrol edin

Haftalık yemek planı yapmak veya stresli bir günden önceki gece kıyafetlerinizi hazırlamak kadar basit olsa bile, kontrolünüzdeki şeylere odaklanın. Günlerinize ve haftalarınıza biraz rahatlatıcı bir yapı kazandırmak için rutinler oluşturun. Basit gibi görünse de böyle rutinleroluşturmak ve sürdürmek stres dolu belirslik dönemleriyle başa çıkmada etkilidir.

9.Yardım isteyin

Stresi yönetmekte ve belirsizlikle kendi başınıza başa çıkmakta zorlanıyorsanız, yardım isteyin. Psikologlar, ve şifa çalışmacıları insanların stresle başa çıkmanın sağlıklı yollarını geliştirmelerine yardımcı olma konusunda uzmandır.

Belirsizlikle başa çıkma farklı yöntemlere sahip bir konudur. Bu konuda sıraladığım yöntem ve uygulamalar kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Eğer sizlerin de belirsizlikle başa çıkma için de uyguladığınız ve faydasını gördüğünüz yöntemler varsa yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

Enerji çalışmaları ve daha fazlası için hazırlamış olduğum videolara buradan ulaşabilirsiniz.

Danışmanlık ve Eğitimlerim hakkında bilgi almak için benimle irtibata geçebilirsiniz.

İletişim Formu – Whatsapp – Telefon ile Arama

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir