Özür Dilemek: Başkalarını ve Kendinizi Affetmenin Yolu

“Özür dilemek” toplum olarak sözylemekte en çok zorlandığımız sözcük kalıbı olabilir. Hepimiz küçüklüğümüzden itibaren yanlış bir davranış sevgilediğimizde büyüklerimiz tarafından özür dilemeye orlanmışızdır. Zorla söylediğimiz bu ifadenin aslında ilişkilerde çok önemli bir yeri bulunmaktadır. Çünkü özür dilemek bir anlaşmazlıktan veya hatadan sonra güveni yeniden inşa etmek için bir köprüdür.

Bu yazıda sizlere özür dilemenin öneminden ve neden hem kenidinizi hem de başkalarını affetme yöntemi olduğundan bahsedeceğim.

Neden Özür Dileriz ?

Yapılan araştırmalara göre özür dilemenin sekiz unsuru bulunmuştur. Bunlar;

 • Pişmanlık duymak,
 • Sorumluluğu kabul etmek,
 • Yapılan hatayı onarmak,
 • Daha iyi davranmaya söz vermek,
 • Açıklama ihityacı,
 • Zarar verdiğini kabul etmek,
 • Suçunu kabul etmek,
 • Af dilemektir.

Her zaman yaşanan durumlarda duygularımızı ifade edemeyebiliriz. Bu nedenle bu gibi durumlarda özür dilemek yukarıda sıraladığımız durumları ve duygularımızı ifade edebilmek için kullanılır.

Özür Dilemek Neden Bu Kadar Zor?

Hepimiz çok ufak bir sebepten kavga eden ve özürü karşı taraftan beklediği için yıllarca küs kalan bireylere yaşamımızın bir döneminde denk gelmişizdir. İşin içine gurur, ön yargılar, karşı tarafı suçlama gibi durumlar girince özür dilemek tabu haline gelebilmektedir.

Özür dilememek, savunma stratejileri kötü niyetle yapılmasa bile yalnızca çatışmayı ilerletecek ve sorunun çözülme şansını azaltacaktır. Çoğu zaman, korktuğumuz için savunma mekanizmamızı kullanırız. Yapılan araştırmalara göre özür dilemeyi zorlaştıran üç engeli şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Kurban olan taraf için endişe düşüklüğü,
 • Kişinin kendi imajına yönelik algıladığı tehdit (özür dilersem imajım sarsılır, otoritemi kaybedebilirim)
 • Özürün karşı taraftan alıglanmama kaygısı

Özür dilemek, güçten vazgeçmeyi ve hatalı olduğumuzu kabul etmeyi içerdiğinden sinir bozucu bir şey olabilir. Yanlış bir şey yaptığımızı kabul etmek zor olsa da, bu suçluluk duygusuyla yaşamak daha da zarar verici olabilir. İçtenlikle dilenen özür sayesinde, açıklanamayan acılardan, kırgınlıklardan ve öfke yükünden kurtulabiliriz. Yeniden inşa etmek için umut verir ve kişinin gururundan çok ilişkiye değer verir. Bu nedenle özür dilemek temelde önce kendimizi ardından da başkalarını affetmenin en basit ve etkili yöntemlerinden birisidir.

Artık değişiklik yapma zamanı!

Çoğu zaman bu iki basit kelime, bir ömür boyu sürecek mazeret ve açıklamalardan daha değerlidir.

Tevazu yolunu seçin. Şifa yolunu seçin. Gurur yerine sevgiyi seçin. Özür dilemeyi seçin.

Enerji çalışmaları ve daha fazlası için hazırlamış olduğum videolara buradan ulaşabilirsiniz.

Danışmanlık ve Eğitimlerim hakkında bilgi almak için benimle irtibata geçebilirsiniz.

İletişim Formu – Whatsapp – Telefon ile Arama

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir