Bir Olma Bilinci ve Ego’dan Özgürleşmek

Bir olma bilincini yakalayabilmemiz mümkün mü? Koşulsuz sevginin hüküm sürdüğü, insanların kendi için değil birin yararına bir şeyler ortaya koyduğu bir dünya elbette ki mümkün. Bu yazıda sizlere bir olma bilincinden ve egodan özgürleşme yöntemlerinden bahsedeceğim.

Bir Olma Bilinci Nedir?

Bir olma bilinci, zihni aşan bir deneyimdir. Bunu deneyimlediğimizde, her düzeyde var olan her şeyle bir bağlantı hissederiz. Başka bir deyişle, kendimizi her şeyle “bir” hissederiz. Bu bilinçle tamamlanma hissini yaşarız. Bir olma bilinciyle birey gerçek doğasını, ego olarak da bilinen sınırlı kişiliklerinin ötesinde var olan “öz”ü somutlaştırma deneyim yaşar.

Bir olma bilincine sahip olabilmek için çok çalışmanıza, değerli olmanıza gerek yoktur. Çünkü bu bilinç hepimizin doğuştan hakkıdır. Bu bilinç hali herkes tarafından hissedilebilir. Yaşınız, cinsiyetiniz, ırkınız, geçmişiniz, zekanız veya ruhsal gelişim seviyeniz ne olursa olsun, bir olma bilinci sizin kaderinizdir. Onu deneyimlemeye hakkınız olduğu gibi, ruhsal bir arayıcı olarak yolculuğunuzun ayrılmaz bir parçasıdır.

Bir Olma Bilincini Deneyimlemek Neden Bu Kadar Zor?

Bu sorunun cevabı aslında oldukça basit. Zihniniz izin vermediği için bir olma bilincini deneyimleyemiyorsunuz. Çünkü zihin hayatı planlamaya, hayal etmeye, yaratmaya, yapılandırmaya ve mantıksal çerçevede anlamaya yardımcı olurken varoluşu da parçalara ayırır.

Hayat düşüncelere, kavramlara, fikirlere ve inançlara bölündüğünde, her şeyin Bir olduğunu doğrudan deneyimleyemezsiniz. Tıpkı kırık bir cam parçasından dışarıya bakmak gibi hayatı farklı görürsünüz.

Sorun şu ki, bir çoğumuz hayata kırık bir cam parçasından baktığımızı unutmuş durumdayız. Hayatımızın çoğunu düşüncelerimiz ve sınırlı zihinsel kimliklerimiz olduğumuza inanarak yaşıyoruz. Düşüncelerimizden çok daha fazlası olduğumuzu unutuyoruz. Bu nedenle gerçek doğamızla bağlantımızı kaybediyoruz.

Bu bilinçten bu kadar uzak gibi görünsek de ona ulaşabilmek ve egodan özgürleşebilmek için uygulayabileceğiniz yöntemler mevcuttur.

Bir Olma Bilincine Ulaşmak İçin Uygulanabilecek Yöntemler

Yukarıda da bahsettiğim gibi bir olma bilincinin önündeki en büyük engel zihnimiz ve egomuzdur. Ancak bunlardan özgürleşmek ve bu bilince ulaşmak elbette ki mümkün. Gelin şimdi bu yöntemlerin neler olduğuna bakalım.

1.Meditasyon

Birçok farklı konuda olduğu gibi bu konuda da uygulayabileceğiniz basit ama etkili yöntemlerden birisi meditasyon yapmaktır. Meditasyon yardımıyla düşüncelerimizin ve bu bilincimizin üstüne çıkarız ve farkındalık boyutuna ulaşırız. Düzenli olarak meditasyon yaptığımızda bu farkındalık hali ile daha fazla etkileşimde oluruz. Bu durum da bizi bir olma bilincine yakınlaştırır.

2.Doğada Zaman Geçirmek

Doğada vakit geçirdiğinizde kendinizi dinlenmiş, yenilenmiş ve zihninizin dinlenmiş olduğunu fark ettiniz mi? Çünkü şehir hayatı özümüzde toprağa ve doğaya bağlı olduğumuzu bizlere unutturdu. Doğa ile iç içe olduğumuz zamanlarda tamamen özümüze döner ve sıfırlanırız. Bu yenilenme duygusuyla aslında kim olduğumuzu hatırlar ve tıpkı meditasyonda olduğu gibi farkındalık boyutuna ulaşırız.

3.Toplumla Uyum İçinde Olun

Toplumla uyum içerisinde olmanız kendinizden fedakarlıkta bulunmanız veya kendinizi topluma adamanız anlamına gelmez. Sonuçta günümüzde her birimiz toplumun birer üyesiyiz. Toplumun uyumlu bir parçası olmak bizi geliştirir, destekler ve zenginleştirir. Toplum sayesinde yeni ve farklı fikirleri görürüz, bizi sınırlayan inançlarımızı ortadan kaldırabiliriz. Kısacası toplum bize bir olma bilincini hisettirir ve bu bilinci kazandırır.

4.Saf Sevgi

Bir olma bilincini kazanmak ve egodan özgürleşmenin en önemli yöntemi saf sevgiyi deneyimlemektir. Her birimiz büyük bir sevginin parçalarıyız ve sevgiyle birbirimize bağlıyız. Çünkü sevgi, var olan en byük ve geniş duygudur. Bir işi severek yaptığınızda o iş verimli olur. Bir yemeği severek yaptığınızda o yemek en lezzetli yemek olur. Sevgi bir olmanın en temel koşuludur. Çünkü sevgi beraberinde iyiliği ve birliği getirir. Birini veya bir şeyi varlığımızın derinliklerinden gerçekten ve içtenlikle sevdiğimizde, tüm engeller yıkılır. Tüm zihinsel yapılar yok edilir. Geriye kalan tek şey açıklık, genişleme ve bir olma deneyimidir.

Hepimiz özünde bir olma bilincine sahibiz. Sadece dünyaya bakış açımız nedeniyle aslında olması gerekeni göremiyoruz. Ancak bu düzeni değiştirmek de bizim elimizde. Bunun için günlük yaşamınızda kolaylıkla uygulayabileceğinizi yöntemler mevcut. Yukarıda bahsettiğim yöntemleri uyguladıktan sonra ne gibi farklılıklar ve deneyimler yaşadığınızı yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

Enerji çalışmaları ve daha fazlası için hazırlamış olduğum videolara buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynaklar:

https://medium.com/konsciously/understanding-oneness-3a68e3629c44

https://chopra.com/articles/what-is-oneness

Danışmanlık ve Eğitimlerim hakkında bilgi almak için benimle irtibata geçebilirsiniz.

İletişim Formu – Whatsapp – Telefon ile Arama

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir