Birlik Bilinci ve Sağladığı 5 Fayda

Birlik bilinci en genel tanımıyla benliğin ötesine geçen, tüm varlıkların kalplerine ve ruhlarına ulaşan bir titreşim seviyesidir. Peki bu bilince ulaşabilmek için ne yapmak gerekir? Birlik bilinci temelinde neye dayanır? gibi sorulara bu yazıda cevap bulabilirsiniz.

Tüm inançlar kalpte başlar.

Dalai Lama

Birlik Bilinci Nedir?

Birlik bilinci, temelinde sevgiye dayanmaktadır. Hem insan hem de doğa için birlik, şefkat, sevgi ve saygı duygusu olarak tezahür eder. Bu bilinç teşvik edilebilir, geliştirilebilir ve yükseltilebilir. Tıpkı öğrenilebilen, kazanılabilen ve uygulanabilen beceriler gibidir. Manevi öğretmenler ve önderler, birlik bilincinin oluşması için insanları temelde sevgiyi, ilgiyi, saygıyı ve bağışlamayı benimsemeye çağırdılar. Bu enerjiyi inşa etmek için en etkili yol olan “meditasyon”u uygulamışlardır.

Birlik Bilincinin Faydaları
Birlik Bilincinin Faydaları

Birlik Bilinci Bize Nasıl Bir Fayda Sağlar?

Birlik bilinci dendiğinde artık topluma nasıl bir faydası olabileceğini biliyoruz. Peki bu bilinç bizlere bireysel olarak nasıl bir fayda sağlar gelin birlikte bakalım.

1) İlişki kurar: ‘Uyum’ kelimesinin eski bir tanımı ‘taşımak’tır. Bu bilincinin, hayatın zorluklarıyla yüzleşirken birbirimize daha fazla destek olabilmemiz için bir köprü kurmakla ilgili olduğunu söyleyebiliriz.

2) Daha fazla şefkat üretir: Daha fazla şefkat, başkalarının yaşadıkları güçlükleri tam olarak anlayabilmemizi ve dolayısıyla birbirimize daha iyi destek olabilmemizi sağlar. Bu tür bir destek, ayrım gözetmeksizin zararlı davranışlarda bulunma olasılığımızı da azaltır.

3) Koruma ve savunmayı artırır: Bu bilinç sayesinde insanlar birbirlerinin çıkarlarını korumayı ve savunmayı öğrenir. Böylece saldırı denen bir olgunun varlığı ortadan kalkar. Düşmanca ilişkiler azaldıkça daha fazla sükuneti teşvik eder. İnsanlar enerjilerini keşfetmek, yaratmak ve iyileştirmek için kullanabilir.

4) Kendi benzersiz yaşam tarzlarımıza daha fazla derinlik ve anlam katar. Birlik perspektifinden bakıldığında, yanlış yapma durumu giderek azalır. Farklı dünya görüşleri için kaçınılmaz olarak daha fazla hoşgörü vardır. Herkes birbirinin yaşam planına saygı duyar.

5) Hayata olan güven artar. Kendimizi daha az yalnız ve yabancılaşmış olarak deneyimledikçe daha az şüpheci oluruz. Böylece kendimizi hayatın akışına kolaylıkla bırakabiliriz.

Birlik Bilinci
Birlik Bilincine Ulaşmak

Birlik Bilincine Ulaşmak için Ne Yapabiliriz?

Artık birlik bilincinin ve bizlere ne gibi fayda sağlayacağını öğrendikten sonra en önemli kısma geldi sıra. “Bu bilince ulaşmak için ne yapabiliriz?”

Her geçen gün kendimizi ve gücümüzü daha fazla keşfettiğimiz bu dünyada değişimin işaretlerini de görmek mümkün. İşte bu değişim işaretleri dünyamızın artık farklı bir bilinç boyutuna geçtiğini gösteriyor bizlere. bizlerin de bu bilinç düzeyine ulaşmamız için yapmamız gerekenler elbette ki mevcut.

Saf Sevgiyi Kabul Etmek

Birlik bilincinin en büyük ve önemli faktörü saf sevgidir. Kendi enerjimizi saf sevginin enerjisine uyumlanabilmek için kalbimizde ve benliğimizde negatif hiçbir duygunun bulunmaması önemlidir. Bu nedenle, ruhumuzun, kalbimizin ve benliğimizin pozitif enerjilere açık olmasına dikkat etmeliyiz. Kendimizi olumlu enerjilere açtığımızda saf sevginin enerjisine uyumlanmış ve birlik bilincine de ulaşmış oluruz.

Peki kendimizi olumlu enerjilere nasıl açabiliriz? Öncelikle kendimizi rahatsız hissetmemizi sağlayan kişiler veya olaylardan uzaklaşarak. Kaotik haberlerle dolu olan akşam haberlerini izlemek yerine kendinizle kalabileceğiniz, kendinizi geliştirebileceğiniz aktivitelere yönelebilirsiniz. Bunlar spor, meditasyon yapmak veya kitap okumak olabilir. Zihninizi ve ruhunuzu sakinleştirdiğinizde kendinizi olumlu enerjilere açma süreciniz de hızlanacaktır.

İnsanlığa Hizmet Etmek

Dharma Yasasının unsurlarında da bahsettiğim gibi insanlara hizmet etmek birlik bilincine ulaşmadaki en etkili yollardan biridir. Hepimizin bir hayat amacının olduğunu ve bu amacı bütün insanlığın yararına olacak şekilde kullanmamız gerektiğini biliyoruz. İşte bu noktada “ben” bilincinden “biz” bilincine geçmiş oluyoruz. En büyük değişim de burada başlıyor. Bütünün yararına düşündüğümüzde birlik bilinci devreye giriyor ve yukarıda saymış olduğum tüm yararlarını görmeye başlıyoruz.

Hayat hepimiz için engebeli ve dolambaçlı yollarla dolu olabilir. Ancak bu yolları kolay bir hale getirebilmek yine bizlerin elinde. Bizler içimizdeki gücü fark edip birbirimize destek olmaya başladığımızda ise engeller ve dolambaçlı yollar birer birer azalıyor demektir. Yeter ki biz olmayı bilelim.

Sevgiyle kalın…

Meditasyonlar ve çok daha fazlası için hazırlamış olduğum videolara buradan ulaşabilirsiniz.

Danışmanlık ve Eğitimlerim hakkında bilgi almak için benimle irtibata geçebilirsiniz.

İletişim Formu – Whatsapp – Telefon ile Arama

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir