Şükretmek ve İyileştirici Gücü

Siz de sahip olduklarınız için şükretmek veya minnetarlığınızı ifade etmek yerine sıklıkla yaşadığınız güçlüklerden yakınırken buluyor musunuz kendinizi? Bu yakınmalarınız gün geçtikçe daha da artıyor muydu?

Bu yazıda sizlere farkındalığımızı artırıp şikayet etmek yerine içinde bulunduğumuz ana ve sahip olduklarımıza şükretmenin hayatımızı nasıl ve ne yönde değiştireceğinden bahsedeceğim.

“Sana gelen her güzel şey için şükretme ve sürekli şükretme alışkanlığını geliştir. Ve her şey ilerlemenize katkıda bulunduğu için, minnettarlığınıza her şeyi dahil etmelisiniz.”

Ralph Waldo Emerson

Modern dünyamız endişeli, tatminsiz insanlarla dolu. Hiçbir zaman bu kadar çok şeye sahip olmadık ve bu yüzden bu kadar mutsuzuz. Daha fazla çalışma, daha fazla mal sahibi olma isteği olan materyalizmin daha yüksek mutsuzluk ve depresyon vakalarına yol açtığını kanıtladı.

Evet koşullar kötü ve yetersiz olabilir, evet çok çaba gösteriyor ama karşılığını alamıyor olabiliriz ancak sahip olduğumuz ve çevremizde gerçekleşen güzelliklerin farkına varmak hayatımızı daha mutlu ve kolay bir hale getirecektir. Kim olursanız ve dünyanın neresinde yaşıyor olursanız olun sahip olduklarınıza şükretmek, ruh halinizi yükseltmenin en basit ve en kolay yollarından biridir.

Şükretmek Basit Ama Çok Güçlüdür

Şükretmek hiçbir bedel ödemeden yapabileceğimiz basit ama çok güçlü bir uygulamadır. Çünkü odağınızı belirsiz ve olumsuz olandan ‘şimdi’ye kaydırır. Yaşam koşturmacası içinde çoğu zaman içinde bulunduğumuz anı yaşamayı kaçırırız. Şükrettikçe içinde bulunduğumuz anı yaşamanın yanı sıra kendimizin, sağlığımızın ve sahip olduğumuz maddi ve manevi her şeyin farkına varırız.

Herkeste ve her yaşta geliştirilebilen ve geliştirilebilen bir zihniyettir şükretmek. Sadece bunu yapmak için yeterince bilinçli ve tutarlı olmamız gerekir. İyi arkadaşlıklar kurmak, gülmek ve hayattaki tüm güzel şeyler gibi bunu yapmak da ücretsiz ve kolaydır.

Günlük Şükretme Alışkanlığı Geliştirmek

Büyük değişiklikler yapmak için küçükten başlamak çok etkili bir yöntemdir. Şükretmeyi hayatınızda kalıcı bir hale gtirmek istemez misiniz? Bunu alışkanlık haline getirebilmek için birçok yöntem bulunmaktadır. Bunları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

1. Durun ve etrafınıza bakın.

Daha minnettar olmanın basit bir ilk adımı, gün içinde ara vermek ve kendinize şu iki soruyu sormaktır:

-Bugün hayatımda şükredebileceğim 3 şey nedir?
-Hayatımda olduğu için şükredebileceğim 3 kişi kim ve neden?

Her gün 3 kişi ve 3 şey bulamazsanız, sorun değil. Bir şey veya kişi de başlangıç için harikadır. Zaten gün geçtikçe şükrettiğiniz kişi, nesne ve oalyların sayısı artacaktır.

2. Minnettarlığınızı ifade edin

Hayatınızda olduğu için minnettar olduğunuz insanlar için şükredin. Onlara hayatınızda oldukları için teşekkür edin. Bu, onların hayatlarını daha mutlu hale getirecektir. Yüzleri bir gülümsemeyle aydınlandıkça siz de daha mutlu hissedeceksiniz.

3. Kendinizi takdir edin

Önemli olan sadece diğer insanlar, nesneler veya olaylar değildir. Siz de önemli ve değerlisiniz. Bunu takdir edin. Kendinize sorun:

Kendimle ilgili şükredebileceğim 3 şey nedir?

Kendinize minnettarlığınız tamamen başarılarla ilgili olmak zorunda değildir. Sadece iyi mizah anlayışınız için bile şükredebilirsiniz. Veya zaman zaman iyi bir dinleyici olduğunuz için.

4. Sahip olduklarınız için şükredin

Sahip olmaya çok alıştığımız şeyler, hafife aldığımız şeyler haline gelebilir. Ama bunlar dünyadaki herkesin erişebileceği şeyler olmayabilir.

Örneğin; sahip olduğum için minnettar hissettiğim birkaç şeyi şöyle sıralayabilirim:

  • Yaşayanildiğim bir ev.
  • Bol miktarda içebileceğim su.
  • Acıktığımda yemek yiyebilmek.
  • Hayatın küçük ve bedava zevklerinin tadını çıkarabilmek.
  • Sağlığımın yerinde olması.
  • Öğrenebilmem ve insanlarla bağlantı kurabilmem için internete erişim.

Bu tür şeyler için minnettar olmanın, hayatta zor bir dönemden geçerken durumumu gözden geçirmeme yardımcı olduğunu keşfettim.

5. Güne şükrederek başlayın veya bitirin

Şükretmek gününüzün daha güzel ve mutlu bir şekilde geçmesini sağlar. Örneğin; kahvaltıda kendiniz için şükredecek 3 şey bularak güne güzel bir şekilde başlayabilirsiniz. Veya akşam yatmadan hemen önce birkaç dakikanızı bir günlük kullanarak gününüz için minnettar olduğunuz 3 şeyi yazmak için ayırabilirsiniz.

Şükretmeyi günün her anı yapabiliriz. Yorgun hissettiğimizde, yapacak bir iş bulamadığımızda veya telefonumuzdaki uygulamalarda boşa vakit geçirmek yerine şükredebiliriz. Bu, bilinçli yaşamlarımızın çoğunu minnettarlığa açacaktır. Hepimizin kolayca yenik düştüğü kişisel tutumlarımızı, davranışlarımızı ve ben merkezli alışkanlıklarımızı kesinlikle değiştirecektir.

“Şükran, yalnızca erdemlerin en büyüğü değil, diğer tüm erdemlerin de ebeveynidir.”

Cicero

Hayat, Tanrı’dan gelen değerli bir hediyedir ve şükretmek, bu gerçeğe yanıt vermenin gerekli bir yoludur.

Konu ile ilgili olarak hazırlamış olduğum videoya buradan ulaşabilirsiniz.

Danışmanlık ve Eğitimlerim hakkında bilgi almak için benimle irtibata geçebilirsiniz.

İletişim Formu – Whatsapp – Telefon ile Arama

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir