Çakra Tıkanıklığı Nedir?

Çakra tıkanıklığı günlük yaşamda sıklıkla karşılaştığımız hatta farkında olmadan yaşadığımız bir durumdur. Hastalıklar, blokajlar, travmalar ve daha birçok nedenle çakra tıkanıklığı yaşamamız mümkündür. Bu yazıda size çakra tıkanıklığının ne olduğundan, sebeplerinden ve nasıl giderilebileceğinden bahsedeceğim.

Çakra Tıkanıklığı Nedir?

Çakralarımız gün içerisinde maruz kaldığımız birçok olaydan ve enerjiden etkilenebilir. Bu enerjiler çakralarımızdaki enerji dengesini etkiler ve tıkanıklıklara sbep olabilir. Çakra tıkanıklığı, çakranın enerji dengesinin bozulması nedeniyle işlevini tam olarak yerine getirememesi olarak tanımlanabilir.

Çakra Tıkanıklığı Belirtileri

Çakralarınızın dengesinin bozuk olduğunun birçok belirtisi vardır. Bir türlü toparlayamadığınız algınız, sürekli olarak kendinizi kötü hissetmeniz, bir türlü iyileşmek bilmeyen hastalıklarınız veya bir türlü toparlanmak bilmeyen işleriniz çakra tıkanıklığının veya dengesizliğinin belirtileri olabilir. Tabi ki yedi temel çakramızın tıkanıklık belirtileri birbirinden farklı olmaktadır. Temel çakralar ve dengeleme yöntemleri şu şekildedir:

1.Kök Çakra

Kök çakra korku tarafından bloke edilir. Dengesiz olduğunda endişe duyma, kabus görme, boşluk hissi ve harekete geçememe gibi şeyler yaşayabilirsiniz. Bloke olmuş bir kök çakra, kolon ve mesane sorunları gibi fiziksel rahatsızlıklara neden olabilir. Sırtınızın alt kısmı, bacaklarınız veya ayaklarınızdaki ağrının yanı sıra artrit, osteoporoz ve hatta bağışıklık sistemi sorunları da kök çakra dengesizliğinde sıklıkla karşılaşılan sorunlardır.

Dengeleme Yöntemleri:

Meditasyon ve yoga yapmak, kök çakra için en iyi dengeleme yöntemleridir. Bunların yanı sıra olumlamalar da kök çakra dengelemesinde önemli bir diğer yöntemdir. “Vücudumda güvendeyim” veya “Güvende olmayı hak ediyorum” gibi olumlu olumlamaları sıklıkla söyleyebilirsiniz. Çıplak ayakla dışarıda yürümek ve ayaklarınızın altında toprağı, kumu veya çimeni hissetmek, diyetinize elma, pancar ve turp gibi kırmızı ürünler ve kök sebzeler eklemek, kırmızı renkte giysiler veya aksesuarlar takmak da kök çakrayı güçlendirici diğer yöntemlerdir.

2.Sakral Çakra

Stres veya duygusal çatışmalar sakral çakra tıkanıklığı veya dengesizliğinin en büyük sebebidir. Hızlı ruh hali değişimleri ve yaratıcı enerji eksikliği yşayabilir , normalde size mutluluk getiren şeylere karşı genel bir ilgisizlik hissedebilirsiniz.

Şiddetli fiziksel semptomlar arasında hormonal veya doğurganlık sorunları görülebilmektedir. Ayrıca uyuşturucu ve alkol gibi maddelere karşı bağımlılık eğilimleri hissedebilirsiniz.

Dengeleme Yöntemleri:

Resim yapmak, yaratıcı yazılar yazmak, tiyatro oyunu izlemeye gitmek veya bir müzik aleti çalmak gibi yaratıcılık gerektiren ve yaratıcılığı destekleyen aktiviteler sakral çakra tıkanıklığını gidermek için en etkili yöntemlerdir. Kök çakrada olduğu gibi meditasyon yapmak da çok etkilidir. Bol su içmek veya yüzmeye gitmek, diyetinize portakal, havuç ve tatlı patates gibi portakal ürünleri eklemek, turuncu giysiler giymek veya aksesuarlar takmak da sakral çakrayı dengeler ve güçlendirir.

3.Solar Pleksus Çakrası

Düşük benlik saygısı veya özgüvensizlikten etkilenir. Dengesiz olduğunda, kendinizden çok fazla şüphe duyarsınız, karar vermekte güçlük çekersiniz ve en özgün benliğiniz olmaya çabalarsınız. Aşırı dengelendiğinde, egonuz hiperaktif hale gelir ve güce susamış veya bencil hale gelebilirsiniz. Bloke edilmiş bir solar pleksus çakrası, sindirim sisteminize zarar verir. Kronik bir mide rahatsızlığı, mide bulantısı, şişkinlik, mide ekşimesi ve hatta ülser gibi sorunlar yaşayabilirsiniz. Sırtın orta bölgesinde ağrı veya genel yorgunluk da solar pleksus çakrasının bloke olduğunu gösterebilir.

Dengeleme Yöntemleri:

Yoga, pilates veya jimnastik gibi temel yoğun egzersizler bu çakrayı dengelemeyi sağlar. Diyetinize muz, kayısı, kabak veya mısır gibi sarı ürünler ekleyerek sindirim sorunları giderilebilir. Meditasyon yapmak ve göbeğinizin altında sarı bir enerji topunu hayal etmek Kaplan gözü veya sarı kalsit gibi sarı kristalleri tutmak veya meditasyon yapmak Mum, tütsü veya uçucu yağlardan limon, zencefil veya nane gibi kokular kullanmak Sarı giysiler ve aksesuarlar giymek solar pleksus çakrsını dengeler ve güçlendirir.

4.Kalp Çakrası

Kişisel güçlü ilişkilerin ihmal edilmesi kalp çakrasını bloke edebilir. Bu çakra dengesiz olduğunda, duygusal olarak kapalı, ihanet korkusu, öfke, acı, izolasyon ve empati eksikliği hissedersiniz. Aşırı dengelenmişse, ilişkilerinizde bağımlı, muhtaç, kıskanç veya sahiplenici hale gelirsiniz. Yüksek kalp hızı gibi kalp sorunları yaşayabilirsiniz. Sırtınızın üst kısmında ve omuzlarınızda ağrı, ayrıca bilek ve kollarda gerginlik yaygındır.

Dengeleme Yöntemleri:

“Sevgiye açığım” veya “Kendimi ve başkalarını affediyorum” gibi sevgiyle ilgili olumlamaları kullanabilirsiniz. Çünkü bu olumlamalar, sevgiye yönelik niyetinizi belirler ve çakranızı bloke eden eski kalıpları kırmanıza yardımcı olur. Meditasyon yapmak ve göğsünüzün ortasında dönen enerjiden oluşan yeşil bir top görselleştirmek, Sevdiğiniz insanlara ve etkinliklere zaman ayırmak, Pembe kuvars, yeşil kalsit veya yeşim taşları giymek, tutmak veya bunlarla meditasyon yapmak, Gül, lavanta veya sandal ağacı gibi kokulu esansiyel yağlar kullanmak, mumlar veya tütsü yakmak, Ispanak veya brokoli gibi yeşil yapraklı yiyecekler yemek, Yeşil giysiler ve aksesuarlar giymek kalp çakra tıkanıklığını giderici ve dengeleyici yöntemlerdir.

5.Boğaz Çakrası

Boğaz çakrası yalanlar ve iletişimsizlik nedeniyle tıkanır. Dengesiz veya kapalı olduğunda, konuşmalar sırasında kaygı yaşar, fikrinizi söyleyemez ve kendinize ve başkalarına karşı dürüst olmakta güçlük çekersiniz. Aşırı dengelendiğinde ise geveze, küstah ve başkalarını aşırı derecede eleştiren biri haline gelirsiniz. Fiziksel olarak, boyun ve omuzlarda sık sık boğaz ağrısı veya sertlik hissedebilirsiniz. Tiroid bezinizde hormonal sorunlar meydana gelebilir ve gerilim tipi baş ağrıları yaygındır.

Dengeleme Yöntemleri:

Sıcak bitki çayları ve besleyici çorbalar, bu çakra bloke olduğunda boğazınızdaki fiziksel acıyı dindirmenize yardımcı olur. Boynu esneten yoga pozları da faydalıdır. Boğazınızda mavi bir enerji topunu görselleştirirken meditasyon yapmak, Turkuaz, akuamarin veya lapis lazuli gibi mavi değerli taşları giymek, tutmak veya bunlarla meditasyon yapmak, Tütsü, sardunya, adaçayı veya okaliptüs kokulu yanan yağlar, tütsü veya mumlar yakmak, Yaban mersini veya böğürtlen gibi besleyici mavi yiyecekler yemek, Mavi giysiler giymek ve aksesuarlar takmak boğaz çakranızı dengelemeye yardımcı olur.

6.Üçüncü Göz Çakrası

Bu çakra, yanılsama ve duygusal çatışma nedeniyle tıkanıklık gösterir. Bunun en net belirtisi, kendi sezginize güvenememenizdir. Bu çakra dengesizse, her şeyi entelektüelleştirmeye çalışır, yaşam sürecine karşı güvensiz veya korkar hale gelir ve gelecekle ilgili kaygılar yaşarsınız. Aşırı dengelenmiş bir çakra, aşırı aktif bir hayal gücüne neden olur. Baş ağrısı, baş dönmesi ve beyin sisi, bloke olmuş bir üçüncü göz çakrasının yaygın fiziksel semptomlarıdır. Ayrıca uykusuzluk veya uyku düzeninizde gözle görülür bir bozulma yaşayabilir ve rüyalarınızı hatırlamakta güçlük çekebilirsiniz.

Dengleme Yöntemleri:

Meditasyon, üçüncü göz çakrasını dengelemek için en iyi yöntemdir. Ametist, florit veya kuvars gibi mor kristalleri giymek, tutmak veya bunlarla meditasyon yapmak, Biberiye, tütsü veya vetiver ile kokulu esansiyel yağlar kullanmak, mumlar veya tütsü yakmak, Üzüm, patlıcan, mor havuç, lahana veya hurma gibi mor ürünler yemek, Çivit rengi giysiler veya aksesuarlar giymek üçüngü göz çakra tıkanıklığını gidermenin en etkili yöntemleridir.

7.Taç Çakra

Taç çakra tıkanıklığı maddi dünyaya aşırı derecede bağlanma ile ortaya çıkabilir. Bu çakra dengesiz olduğunda, kendinizi kayıtsız ve hayatta bir yönünüz veya amacınız yokmuş gibi hissedersiniz. Aşırı dengelenmiş bir taç çakra nadir görülür. Ancak asla tatmin edilemeyecek açgözlülük, kibir ve diğer insanlardan ve evrenden kopukluk hissi olarak kendini gösterir. Vücudunuzu dengesiz hissetmek, tıkalı bir taç çakranın fiziksel bir işaretidir. Baş ağrısı ve koordinasyon veya denge sorunları da yaygın fiziksel belirtiler arasındadır.

Dengleme Yöntemleri:

Taç çakra tıkanıklığı için en iyi çözüm, altındaki 6 çakrayı meditasyon, yoga ve diğer yöntemlerle açıp dengelemektir. Çok az insan bu çakrayı tamamen açabilir. Doğada, güneş ışığında ve temiz havada vakit geçirmek, Sevdiklerinizle vakit geçirmek ve insan deneyiminizin tadını çıkarmak, Berrak kuvars veya mor ametist taşlar kullanmak veya meditasyon yapmak, Mor veya beyaz giysiler giymek ve aksesuarlar takmak taç çakrayı dengelemek için diğer etkili yöntemlerdir.

Çakra tıkanıklığı sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Neyse ki fark edebilmek ve bu tıkanıklığı giderebilmek için uygulanabilecek kolay ve etkili birçok yöntem bulunmaktadır. Sizler de günlük yaşamınızda çakra tıkanıklığını tespit edebilir ve bunu gidermek için yukarıda bahsettiğim yöntemleri uygulayabilir veya profesyonel destek alabilirsiniz.

Sizin de çakra tıkanıklığı için uyguladığınız ve faydasını gördüğünüz yöntemler varsa bunları benimle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

Enerji çalışmaları ve daha fazlası için hazırlamış olduğum videolara buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynaklar:

https://chopra.com/articles/chakra-cleansing-how-to-clear-your-chakras-and-free-your-energy

https://www.healthline.com/health/what-are-chakras#how-to-unblock-a-chakra

Danışmanlık ve Eğitimlerim hakkında bilgi almak için benimle irtibata geçebilirsiniz.

İletişim Formu – Whatsapp – Telefon ile Arama

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir