Doğum Travması ve Tedavi Yöntemleri

‘Doğum travması’, sadece doğum sırasında yaşananlar olarak düşünülse de aslında hamilelik sürecinde ve doğum sırasında yaşananları kapsamaktadır. Hamilelik ve doğum sürecinin bu travma üzerinde büyük bir etkisi bulunmaktadır. Bu yazıda sizlere doğum travmasının ne olduğundan ve iyileştirme yöntemlerinden bahsedeceğim.

Doğum Travması Nedir?

Bir annenin veya bebeğin doğum sırasında veya sonrasında yaşadığı sıkıntıdır. Travma fiziksel olabilse de genellikle duygusal ve psikolojiktir. Bazen bu travmanın etkileri doğum yaptıktan sonra ortaya çıkıp bir süre daha devam edebilir.

Anne rahmine düştüğümüz andan itibaren başlayan yaşam yolculuğumuzun üzerimizde olumlu veya olumsuz bazı etkileri bulunmaktadır. Gebeliğin başladığı andan itibaren anne ve babanın arasındaki ilişki, bizim anne rahmindeki oluşumumuzu eğer samimi ve sevgi dolu bir ilişkiyse olumlu yönde etkiler. Eğer istenmeyen bir birliktelikse bu durum hamilelik sürecinde bize olumsuz anlamda etkiler yükler.

Doğum Travmasını Tetikleyen Faktörler

Doğum öncesi, doğum sırası ve doğum sonrası olmak üzere travmayı tetikleyen fiziksel ve psikolojik birçok faktör bulunmaktadır. Bu faktörleri şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Beklenmeyen bir hamilelik yaşamak,
  • Zor bir doğum yapmak veya doğum komplikasyonları yaşamak,
  • Vakumlama yöntemi veya sezaryen gibi doğum sırasında müdahaleye ihtiyaç duyma,
  • Doğum sırasında anne veya bebeğin doğum yaralanması geçirmesi,
  • Bebeğin doğumdan sonra tıbbi yardıma ihtiyaç duyması,
  • Ölü doğum veya yenidoğan ölümü
  • Doğum sırasında veya sonrasında ihtiyaç duyulan bakım veya desteği alamamak,
  • Daha önceki doğum travmaları,
  • Kaygı yaşama eğilimi.

Doğum travması önlenebilir mi?

Doğum her zaman planlandığı gibi gitmeyebilir. Doğum travması yaşayan birçok kadın, risk faktörleri (örneğin, bir travma öyküsü) kontrollerinin dışında olduğu için bundan kaçınamaz.

Bununla birlikte, doğum travması riskini azaltmaya yardımcı olacak yollar vardır:

Doğuma hazırlanın: Örneğin doğum öncesi eğitimleri doğum sırasında nelerle karşılaşabileceğinizi ve seçeneklerinizi bilmenize yardımcı olur. Annenin geçirdiği sağlıklı ve huzurlu bir hamilelik travmayı çokça azaltacaktır.

Gerçekçi beklentilere sahip olmaya çalışın: Doğum yapmanın ‘doğru’ bir yolu yoktur. İşler her zaman planlandığı gibi gitmez ve bazı şeyler kontrolünüz dışındadır.

Açık fikirli olmaya çalışın: Hiç kimse hamilelik ve doğum sırasında neyin olup olmayacağını tahmin edemez.

Bir destek ağı kurun: Etrafınızı sizi destekleyebilecek kişilerle çevreleyin.

Psikolojik destek alın: Endişe veya depresyona yatkınsanız veya zor bir hamilelik veya doğum dönemi geçirdiyseniz, danışmanlık, olanları kabullenmenize yardımcı olabilir.

Doğum Travması Nasıl Tedavi Edilir?

Doğum travmasının tedavisi mümkün ve çeşitlidir. En doğru yöntem ise profesyonel bir destek almaktır. İsterseniz travma için bir psikologdan terapi alabilir isterseniz de enerji çalışmalarıyla travmayı temizleyebilirsiniz. Her iyileşme sürecinde olduğu gibi bu süreçte de ilk aşam farkındalıktır.

Doğum travması ile iligli hazırlamış olduğum videoya buradan ulaşabilirsiniz.

Danışmanlık ve Eğitimlerim hakkında bilgi almak için benimle irtibata geçebilirsiniz.

İletişim Formu – Whatsapp – Telefon ile Arama

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir