Anksiyeteyi Azaltmanın 6 Doğal Yolu

Anksiyete, günlük yaşam mücadelesi içerisinde emen hemen hepimizin sıklıkla karşılaştığımız bir durum haline geldi. Öyle ki bazı anksiyete türleri hayatımızın adeta bir parçası oldu.

Kaygı olarak da bilinen anksiyete zararlı değildir. Önlem almanızı, tehlikeleri önceden fark etmenizi sağlayabilir. Ancak , sürekli olarak anksiyete yaşamak bir süre sonra hem fiziksel hem de psikolojik sağlığınıza zarar verebilir. Bu nedenle kaygıyı kontrol edebilmek önemlidir.

Anksiyete
Anksiyete Nedir?

Anksiyete Nedir?

Kaygı veya anksiyete, vücudunuzun strese verdiği doğal bir tepki olarak tanımlanabilir. Bireylerin olaylar karşısında duyduğu kaygı seviyeleri ve şekilleri birbirinden oldukça farklı olabilir. Anksiyetenin yaygın belirtilerini şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • kalp atış hızında artış
 • huzursuzluk
 • odaklanmada güçlük yaşamak
 • hızlı nefes alma

Yazının giriş kısmında da belirttiğim gibi kaygıyı belirli bir oranda hissetmek normal hatta destekleyici olabilir. Ancak kronik bir hale geldiği düşünüldüğünde müdahale etmek önemlidir. Eğer aşağıdaki durumlardan birini veya birkaçını yaşıyorsanız kaygı düzeyiniz kronik bir hale gelmiş olabilir.

 • panik atak (panik atak ve anksiyete atağı arasındaki fark için hazılamış olduğum yazıya buradan ulaşabilirsiniz)
 • obsesif kompulsif bozukluk
 • hasta olma kaygısı
 • ayrılma kaygısı
 • yalnız kalma kaygısı
 • fobiler
 • sosyal kaygı bozukluğu

Anksiyete Tedavi Edilebilir mi?

Hangi aşamada olursa olsun kaygının tedavisi mümkündür. Fiziksel ve psikolojik olmak üzere birçok tedavi yöntemi mevcuttur. Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT) ve ilaç tedavisi gibi yöntemlerin yanı sıra herkesin bireysel olarak günlük yaşamında uygulayabileceği doğal tedavi yöntemleri de mevcuttur. Bu doğal yöntemleri şu şekilde sıralayabiliriz:

1.Kafein alımını azaltmak:

Zaman zaman uyanmak için veya sohbet sırasında tükettiğimiz kahvelerin sayısını bile bilemiyor olabiliriz. Fazla kahve tüketiminin fiziksel birçok rahatsızlığın yanı sıra kaygı için de olumsuz etkisi büyüktür.

Araştırmalar, kafeinin kaygı bozukluklarına neden olabileceğini veya bunları kötüleştirebileceğini göstermiştir. Panik bozukluğu olan kişilerde panik ataklara da neden olabilir. Bazı insanlarda, kafeini ortadan kaldırmak kaygı belirtilerini önemli ölçüde iyileştirebilir.

Alkole benzer şekilde, kafeinin beyin kimyasını değiştirme yeteneği nedeniyle, kafein ve kaygı genellikle birbirine bağlıdır. Kafeini azaltmak veya tamamen bırakmak istiyorsanız bunu birden yapmak yerine küçük miktarlarda yapabilirsiniz. Kafein içeren içecekler tüketeceğiniz zaman bunun yerine su içmeyi tercih edebilirsiniz. Bu sayede günlük su tüketiminizi de artırmış olursunuz.

meditasyon yapmak
Meditasyon

2.Meditasyon yapmak:

Meditasyonun amacı, tüm düşünceleri yargılamadan fark etmek ve şimdiki anın tam farkındalığıdır. Bunun sonucu olarak sakinlik ve memnuniyet gibi duygular ortaya çıkar. Kaygı ve stresi azaltmak için yapılabilecek en iyi doğal yöntemlerden birisidir.

Günlük 30 dakikalık meditasyonun bazı kaygı semptomlarını hafifletebileceğini ve bir antidepresan görevi görebileceği araştırmalar tarafından kanıtlanmıştır.

3.Dengeli beslenmek:

Beslenmeyle kaygının ne gibi bir ilişkisi olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak ikisi arasında inanılma bir ilişki bulunmakta. Hazır paketli veya fast food dediğimiz gıdalarda bulunan yapay tatlandırıcılar, basit karbonhidratlar, yapay renklendiriciler ve koruyucular gibi kimyasal maddeler belirli bir süre sonra bedenimizin kimyasal yapısını bozmaktadır. Bu durum da bazılarımızda ruh hali değişikliklerine sebep olmaktadır.

Beslenme düzeninizi gözden geçirin. Eğer yediğiniz bazı besinlerden sonra kaygı düzeniniz artıyorsa size iyi gelecek sebze, meyve ve protein bazlı sağlıklı bir beslenme düzenine geçebilirsiniz. Bunun için diyetisyen veya beslenme uzmanı gibi profesyonellerden destek alabilirsiniz.

Aromaterapi nedir
Aromaterapi

4.Aromaterapi:

Aromaterapi, insanlar tarafından binlerce yıldır kullanılan bütünsel bir şifa tedavisidir. Zihin, beden ve ruh sağlığı geliştirmek için doğal bitki özleri ve uçucu yağlar öenmli bir rol oynamaktadır. Amacı hem fiziksel hem de duygusal sağlığı iyileştirmektir.

Doğal bitki özlerinden elde edilen uçucu yağlar doğrudan solunabilir veya difüzöre eklenebilir. Aromaterapi raahtlama, uyuma, iyi bir ruh hali, kalp atış hızını ve kan basıncını azaltmak için önerilen bir doğal tedavi yöntemidir.

Kaygıyı hafiflettiğine inanılan bazı uçucu yağlar şunlardır:

 • bergamot
 • lavanta
 • adaçayı
 • greyfurt
 • ylang ylang

5.Alkol ve sigarayı bırakmak:

Kaygı tedavisi için kafeini bırakmaktan bahsetmişken alkol ve sigarayı bırakmaktan bahsetmemeiz imkansız olurdu. Stresli olunan zamanlarda içilen alkol ve sigarının rahatlatıcı olduğu düşünülse de ilerleyen zamanlarda anksiyeteyi a m kalitesini düşürür ve anksiyetenin artmasına sebep olur. Alkolün uyku düzenine müdahale ederek vücudunuzun doğal uyku yeteneğini bozduğu da kanıtlanmıştır.

Spor yapmak
Düzenli spor yapmak

6.Düzenli spor yapmak:

Düzenli olarak egzersiz yapmak sadece fiziksel sağlığa değil ruhsal ve zihinsel sağlığa da faydalıdır. Egzersiz, dikkatinizi sizi endişelendiren bir şeyden uzaklaştırabilir. Kalp atış hızınızı artırmak aynı zamanda beyin kimyasını değiştirerek kaygı önleyici nörokimyasallar için daha fazla alan yaratır. Her bireyin yaşam tarzına uygun olan spor ve egzersiz türü farklıdır.

Enerji çalışmaları ve daha fazlası için hazırlamış olduğum videolara buradan ulaşabilirsiniz.

Danışmanlık ve Eğitimlerim hakkında bilgi almak için benimle irtibata geçebilirsiniz.

İletişim Formu – Whatsapp – Telefon ile Arama

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir