Enerji Vampirleri ve Başa Çıkma Yöntemleri

İnsanlar enerji vampirleri ve enerji vericiler olarak ikiye ayrılır!

Kimi insanlar vardır ki onlarla olmak, sohbet etmeseniz bile yan yana olmak, varlığını bilmek bile size kendinizi iyi hissettirir. Kimi insanların yanındaysa kendinizi her zaman bitkin, yorgun ve suçlu hissedersiniz. Konu her zaman onların yaşadıkları üzerine olur, sorumluluk üstlenmezler. İşte bu kişiler sizlerin enerji vampirleridir. Peki, “nedir bu enerji vampirleri, özellikleri nelerdir, bunlarla başa çıkmanın bir yolu yok mu?” diyorsanız tüm sorularınızın cevabını bu yazıda bulabilirsiniz. 

enerji vampirleri nedir
Enerji Vampirleri

Enerji Vampirleri Nedir?

Bu ifade tam da isminden anlaşılacağı gibi başkalarının enerjilerinden beslenen insanlar için kullanılmaktadır. Genellikle bu tür insanların yanından ayrıldığınızda kendinizi stresli, yorgun, bitkin, umutsuz ve suçlu hissedersiniz. Bu kişiler her yerde ve her zaman karşılaşabileceğiniz yakın bir arkadaşınız, aile üyelerinizden birisi, iş arkadaşınız veya patronunuz gibi kişiler olabilir. Bu tür insanların belirli özelliklerini bildiğiniz zaman onunla ve sorunlarıyla mücadele etmeniz de kolaylaşacaktır. Enerji vampirlerinin genel özelliklerini şu şekilde sıralamak mümkündür;

  • Aşırı derecede olumsuz olmak,
  • Sürekli olarak diğer insanları küçümseyici davranmak,
  • Asla sorumluluk almamak,
  • Diğer insanlar hakkında sürekli şikayet etmek,
  • Yaşanan her olayı aşırı derecede dramatize etmek, 
  • Sürekli olarak ilgi odağı olmak istemek.

Bu özelliklerin herhangi birini taşıyan bir insanın direk olarak enerji vampiri olduğunu söylemek tabi ki mümkün değildir. Ancak birkaç özelliği bir arada taşıyor olması veya bazı özelliklerin çok baskın olması birer işaret olabilmektedir.

Enerji Vampirleriyle Başa Çıkma Yöntemleri

Ne yazık ki enerji vampirsiz bir hayat mümkün değildir. Çünkü bu tür insanlar her koşulda sizi rahatsız etmenin bir yolunu bulacaktır. Onlar genellikle hedefledikleri insanlardan çok şey talep eder. Ve sizin enerji bedeninizdeki bu sürekli boşalma durumu, sağlığınız üzerinde gözle görülür bir etkiye sahip olabilir. Bu durum ilerleyen zamanlarda, aşırı stres, kaygı bozukluğu, depresyon, kalp hastalığı ve daha fazlasına yol açabilir. Ancak, bu durum sizi umutsuzluğa sürüklememeli. Zira onlarla baş etmenin yöntemleri de bulunmaktadır.

Sınırlarınızı Belirleyin

İlk zamanlar için her ne kadar söylemesi kolay ancak yapması güç bir durum olsa da hayatınızdaki enerji vampirsiz alanları belirleyebilir ve bu alanları genişletebilirsiniz. Örneğin; bu tür insanların teklif ettiği kahve içme tekliflerini kibarca reddedebilirsiniz. İş yerinizde iletişiminizi sınırlayabilirsiniz. Küçük adımlarla başlayıp sonrasında alanınızı genişletebilirsiniz. Sürekli olarak geri çevirildiklerinde ihtiyaç duydukları duygusal enerjiyi alamazlar ve başka yerlere yönelirler.

Duygusal Kapasitenizi Koruyun

Enerji vampirleri, ne zaman ciddiye alındıklarını anlamak için sözsüz ipuçlarını kullanırlar. Yüz ifadeniz, eğilme şekliniz, ellerinizi nasıl kenetlediğiniz gibi sözsüz ipuçlarını kullanırlar.

Onlara cevap verirken bunu bilerek sorularına sadece kısa açıklamalarda bulunursanız ve taleplerine kendinizi açmazsınız enerjinizi kendinize saklayabilirsiniz.

Koruma Kalkanı Oluşturun

Bir enerji vampirinin etkilerine karşı koymak için koruma kalkanı da oluşturabilirsiniz. Etrafınızda koruyucu bir beyaz ışık hayal edin. Size bağıran, sizi suçlayan kişiyi hâlâ duyabilirsiniz, ama artık sizi o kadar çok etkilemeyecektir.

İlişkinizi Kesin

Hangi tür enerji vampiriyle uğraşıyor olursanız olun, ilişkiyi sonlandırma hakkınız vardır. Birçoğumuz bunu yapmayı gerçekten zor buluruz çünü kaba olarak görülmekten korkarız; insanları rahatsız etmek istemeyiz. Kısacası hem konfor alanımız ve korkularımız bizi bunu yapmaktan alı koyabilir. Bu durum dramatik görünebilir, ancak kendinizi koruduğunuzu hatırlamanız gerekir.

Her bir yöntem her bir durum için geçerli olmayabilir. Ancak durumunuza ve size en uygun olan yöntemleri uygulayabilir veya kendi yöntemlerinizi oluşturabilirsiniz.

Enerji ve daha fazlası için hazırladığım videolara buradan ulaşabilirsiniz.

Danışmanlık ve Eğitimlerim hakkında bilgi almak için benimle irtibata geçebilirsiniz.

İletişim Formu – Whatsapp – Telefon ile Arama

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir