Geçmişle Yaşamak: Yaşam Önündeki En Büyük Engel

Geçmişle yaşamak veya geçmişe takılı kalmak yaşamınıza devam edebilmenizin önündeki en büyük engel. Hayallerinizdeki ilişkiyi yaşayabileceğiniz o kişi karşınızda. Ancak siz geçmişteki ilişkinizde takılı kaldığınız için belki de sizi çok mutlu edebilecek o ilişkiye başlayamıyorsunuz. Veya hep beklediğiniz iş teklifi geldi ancak önceki kötü deneyimleriniz nedeniyle gelen teklifi reddediyorsunuz.

Kendini sabote etme yöntemlerinden bir tanesi de geçmişle yaşamaktır. Herkes hayatına devam ederken siz kafanızın içinde geçmişle olan hesaplaşmanızı sürdürürsünüz. Sonra bir gün dönüp baktığınızda herkes kendi yolunda yaşamına devam ederken, bambaşka bir dünyada olduğunuzu fark edersiniz. Tıpkı araba sürerken sürekli olarak dikiz aynasına bakmak gibidir. Araba kullanırken bile imkansız gibi görünen bu durum sizce de hayatınızı zorlaştırmıyor mu? Bugün size bu yazıda geçmişle yaşamanın verdiği zararlardan ve bunu nasıl bırakabileceğimizden bahsedeceğim.

Geçmişle Yaşamak Nedir?

Yazının başında da az çok bahsettim ancak geçmişle yaşamak ile geçmişi hatırlamak arasındaki farktan bahsetmemiz gerekiyor. Hatırlamak, geçmişte yaşanan anıları hatırlamak ve sonrasında geçmişte kalmasına izin vermektir. Geçmişte yaşamak ise hatıralara sıkı sıkıya tutunmak ve sürekli olarak onlarla yaşamak demektir.

Geçmişle yaşama nedenleriniz arasında travmatik deneyimler ve bunların tekrar olacağı korkusu, yaşadığınız utanç verici anılar olabilir. Ayrıca bir sonucu değiştirmek, şimdiki zamanın veya geleceğin korkusuna tutunmak veya aşk gibi derin bir duyguyu bir daha asla deneyimlemeyeceğinizden endişe etmek de olabilir.

Ancak kendinizi sabote ettiğiniz bu durumdan kurtulmak elbette ki biraz sabır ve zamanla mümkün. İlk adım bunun farkına varmaktır. İkinci adım ise sizi buna sürükleyen nedenleri bulmaktır. Günlük tutmak bunu fark etmenizi kolaylaştırabilir. “Durumumuzun farkına vardık, nedenleri keşfettik. Peki bundan sonra ne yapacağız?” derseniz gelin birlikte diğer adım/önerilere bakalım.

1.Duyguları Akışına Bırakın

Birçok insanın yaptığı bir hata, duygularını tamamen görmezden gelmeye çalışmaktır. İlerlemek için duygularınızı hissetmeniz çok önemlidir. Çünkü ilk etapta neden üzgün olduğunuzu anlamanın anahtarıdır.

Geçmişi bırakmak ve mutlu bir hayat yaşamak için her şeyi bırakın. Ancak, dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Duygularınızın içinde kaybolmamak! Duygularınızın siz olmadığınızı kendinize hatırlattın. Evet, duygularınız sizi etkiler, ancak nasıl hissettiğinizin kontrolü sizdedir.

2.Olumsuz Düşüncelerin Zihninizi Bulandırmasına İzin Vermeyin

Duygularınızı ifade etmeniz için kendinize izin verin. Ancak bunlar üzerinde çokça durmayın. Olumsuz düşünme, sizi hayattaki olumlu şeylerden uzaklaştırdığı ve geçmişten kurtulmayı zorlaştırdığı için verimsizdir. Negatif düşünceler zihninizi kendi kendini sabote eden düşüncelerle rahatsız eder ve mutlu bir yaşam sürme hakkınızı elinizden alır.

Kısacası, olumsuz düşünce depresyona sebep olabilir ve depresyon da olumsuz düşünce üretebilir. Bu durum da kaçınması zor bir kısır döngüye yol açar. Aynı zamanda zihniniz olumsuz duygularla boğuştuğunda geçmişten uzaklaşmayı çok daha zor hale getirir. Aklınızdan olumsuz bir düşünce geçtiğinde, zihninizi ondan uzaklaştırın. Bunun yerine, bir deneyimden elde ettiğiniz pozitif düşüncelere odaklanabilirsiniz. Veya iptal ediyorum yöntemi de bunun için güzel bir çalışmadır.

3.Deneyiminizden Ders Çıkarın

Bir deneyiminizden yola çıkarak, kendiniz ve/ya sizi neyin mutlu ettiği hakkında daha fazla şey öğrenirsiniz. Hatta deneyimlerinizi kağıda yazıp birkaç gün boyunca bir yere asarak size zor deneyimlerin neden gerekli olduğunu hatırlatması da yardımcı olabilir.

Zor bir ayrılık mı yaşadınız? Bir ilişkide ne yaptığınızı ve ne istemediğinizi öğrendiniz ve artık daha anlamlı ilişkiler arayabilirsiniz.

Bir işten kovuldunuz? Muhtemelen şimdi ne tür bir iş yapmak istediğinizi düşünüyorsunuz, bu yüzden sizi neyin mutlu ettiği hakkında daha fazla şey öğreniyorsunuz.

4.Kurban Olmaktan Vazgeçin

Mağdur zihniyetine girdiğinizde, genellikle tüm düşüncelerinizin geçmiş travmalara geri döndüğünü ve bunun geçmişte yaşamayı bırakmayı neredeyse imkansız hale getirdiğini görürsünüz. Zihniniz bu düşüncelerle boğuşurken, kendinizi her şeyin sizin için her zaman ters gittiğini düşünürken buluyorsunuz.

Tabii ki durum hiç de öyle değil çünkü kaderinizin kontrolü sizde. Daha önce başarısız oldunuz diye şimdi de başarısız olacağınızı düşünmemelisiniz. Bunun yerine, hayatınızın kontrolünün sizde olduğunu ve kurban olmak zorunda olmadığınızı unutmayın.

Mağduru oynamanın tersi hayatta kalan olmaktır. Yaşadıklarınızın zor olduğunu kabul edin ve bu süreçte kendinizi daha iyi bir insan yapmaya çalışın. Doğal olarak zihinsel sağlığınız iyileşecek ve kendinizi iyi hissedeceksiniz.

5.Özür Beklemeyin

Hayattan öğrenebileceğiniz en iyi dersler unutmak ve affetmektir. Belki de diğerleri hatalıydı ve özür dilemeleri gerekiyordu. Ancak bu özrü beklemek size yardımcı olmayacak. Sonunda, inciteceğiniz tek kişi kendiniz olacaksınız. Çünkü geçmişi bırakmıyorsunuz.

İlerlemeye odaklanın, çünkü olaylar ve durumlar geçmişte kaldı. Özür için sonsuza kadar bekleyebilir ve zamanınızı boşa harcamış olabilirsiniz. Başkasının hatalarının sizi mutlu bir hayat yaşamaktan alıkoymasına izin vermeyin.

Bugün kendiniz için yapabileceğiniz en iyi şey geçmişi arkanızda bırakmaktır. Yaşananlardan ders aldınız ve kendinizi tanıdınız. Artık ana odaklanmak sizin için daha önemli.

Danışmanlık ve Eğitimlerim hakkında bilgi almak için benimle irtibata geçebilirsiniz.

İletişim Formu – Whatsapp – Telefon ile Arama

Benim de geçmişle yaşamak konusundaki deneyimlerimi buradan dinleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir