Anda Olmak: Anı Yaşamanıza Yardımcı Olacak 6 Kural

Anda olmak yoğun tempolu hayatlarımda kolaylıkla başaramadığımız bir durum. Ancak fiziksel ve ruhsal sağlığımız için en önemli faktörlerden biri. Eğer siz de gün içerisinde işlerinizi yetiştirmeye çalışırken düşüncelerinizin bambaşka yerlere gittiğini sıklıkla fark ediyor, eşinizle bir önceki akşam yaptığınız tartışmayı tekrar beyninizde yaşıyorken veya gelecekte kiminle evleneceğinizi, hangi işte çalışacağınızı vs. düşünürken buluyorsanız doğru yerdesiniz. Bu yazıda sizlere içinde bulunduğunuz anda kalmanıza yardımcı olacak 6 kuraldan bahsedeceğim.

Anda Olmak Nedir?

Anda olmak veya “şimdi”de yaşamak, içerisinde bulunduğumuz anda neler olduğunun farkında olmamız anlamına gelir. Tüm dikkatimiz içerisinde bulunduğumuz ana odaklanmıştır. Anda kalmak son zamanlarda sıklıkla kullanılan popüler bir terim gibi görünse de günlük yaşamlarında kaygı ve stresle mücadele edenler için psikologların sıklıkla önerdiği, kabul görmüş ve kanıtlara dayalı bir yaşam tarzıdır.

‘Anda olmak sadece ana odaklanmayı ve gelecek için hiçbir plan yapmamayı gerektirir.’ anlamına gelmemektedir. Aksine hayatın her alanında olduğu gibi dengede olmaktır. Elbetteki geçmişte yaşadıklarımızı hatırlayıp, o anlarla mutlu olup, hüzünlenebiliriz. Veya gelecek için planlar yapıp o planlar için adımlar atacağız. Ancak hepsi bir denge içerisinde olmalıdır. Önemli olan geçmişte yaşananlrdan ders çıkararak geleceğimizi inşa etmek ve tabi ki bu inşa sırasında içerisinde bulunduğumuz anın kıymetini bilmektir. ‘Peki bu dengeyi nasıl kuracağız?’ derseniz size yardımcı olabileceğini düşündüğüm 6 kurala bakalım.

1.Tek Bir Şeye Odaklanın

Son dönemlerde aynı anda birden fazla iş üzerinde çalışmak daha üretken gibi görünse de, sürekli olarak birden fazla görevle uğraşmak, içinde bulunduğumuz anda olmayı zorlaştırır. Tüm dikkatinizi gerektiren bir şey yapmak ilk başta bunaltıcı görünse de, bir görevle tam olarak meşgul olduğunuzda ne kadar üretken olduğunuzu fark etmek önemlidir.

Bir şey üzerinde çalışıyorsanız, tüm dikkatinizi ona verin. Kendinizi başka şeyler düşünürken veya elinizdeki görevi yapmaktan hoşlanmadığınız için telefonunuzu kontrol ederken bulduğunuzda, durun ve odağınızı yaptığınız işe çevirin.

2.Sahip Olduklarınız için Şükredin

Sahip olduklarınız için şükretmek sizi sahip olmadıklarınıza odaklanmaktan ziyade içerisinde bulunduğunuz anda kalmanıza yardımcı olur. Minnettar olmanın bir yolu, minnettar olduğunuz şeylerin bir listesini yapmak ve bu listeyi günlük olarak gözden geçirmektir. Örneğin; her gece yatmadan önce şükredeceğiniz üç şeyi yazabilirsiniz. Şükretmekle ilgili daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

3.Her Şeyi Olduğu Gibi Kabul Edin Olmasını İstediğiniz Gibi Değil

Şimdiki anda yaşamaya başlamak istiyorsanız, her şeyin nasıl olması gerektiğini düşünmeyi bırakmanız ve her şeyi olduğu gibi kabul etmeniz gerekir. Etrafınızda olan her şeyi kontrol edemezsiniz. Bazen hayat sizin istediğinizden farklı ilerler. Kabullenmek, hayatınızda kontrolünüz dışında olan şeyleri bırakmanıza ve anda olmanıza yardımcı olacaktır.

4.Farkındalık Meditasyonu Yapın

Anda olmanın bir yolu, farkındalık meditasyonu yapmaktır. Bu meditasyon türü, insanların herhangi bir zamanda farkında olmalarına ve ne yaptıklarına odaklanmalarına yardımcı olur. Günlük meditasyon pratiğine başlamak, düşünce ve duygularınızın daha fazla farkına varmanıza yardımcı olabilir ve bu da şimdiki anda olduğunuz süreyi artırabilir.

5.Derin Nefes Egzersizleri Yapın

Oturup derin bir nefes egzersizi yapmak için zaman ayırmak, zihninizi yapacağınız işe odaklamanıza yardımcı olur. Yavaş ve düzenli nefesler almak, meşgul olduğunuz aktivite sırasında daha fazla kontrol sağlarken, panik duygularını veya diğer olumsuz düşünceleri önlemeye yardımcı olur. 4-7-8 nefes alma tekniği denemek için hızlı ve kolay bir yöntemdir.

6.Düzenli Egzersiz veya Yoga Yapın

Düzenli egzersiz yapmak veya sadece parkta bir gezinti yapmak bile mevcut aktivitelerinize daha fazla odaklanmanıza yardımcı olabilir. Yogayı günlük rutininizin bir parçası olarak dahil etmek, özellikle meditasyon ve farkındalık egzersizleriyle birleştiğinde, anda olmanın başka bir yoludur.

Bir yoga dersine zaman ayıramıyorsanız, yaptığınız şeyi durdurup birkaç dakikanızı temel pozlara ayırmanız ana geri dönmenize yardımcı olabilir.

Sonuç olarak, anda yaşamak, nerede olduğunuzun, ne yaptığınızın ve yanınızda kimin olduğunun farkında olmak için zaman ayırmanızı gerektirir. Geçmişe takılıp kalmak veya gelecekte ne olacağı konusunda endişelenmek yerine, her anın tadını çıkarmaya çalışın.

Meditasyonlar ve çok daha fazlası için hazırlamış olduğum videolara buradan ulaşabilirsiniz.

Danışmanlık ve Eğitimlerim hakkında bilgi almak için benimle irtibata geçebilirsiniz.

İletişim Formu – Whatsapp – Telefon ile Arama

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir