Hayatına Yön Vermek için Hayır Demek!

Çoğu zaman insanların yüzlerine hayır demek bir hayli zor olabiliyor. Çünkü evet ve peki gibi kelimeleri sıklıkla söylemeye ve duymaya alışmış bir toplumda duymaktan hiç hoşlanmadığımız, söylemeye çekindiğimiz bir kelime olarak yer edinmiş hepimizde.

Hayatımızdan götüreceklerine aldırmadan insanlarla daha iyi ilişkiler kurmanın önemli olduğunu düşünüyoruz. İlişkileri sürdürmek adına insanları memnun etmeye çalışıyoruz. Ve bu nedenlerle hayır diyemiyoruz. Bu yazıda sizlere hayır diyebilmenin gücünden ve hayatınıza nasıl yön verebileceğinden bahsedeceğim.

Neden Hayır Diyemiyoruz?

Hayır diyememenin birçok sebebi bulunmaktadır. Ancak en temel sebeplerinden biri başkaları tarafından sevilme ve kabul görme şansını yakalamaktır. Bir kişiye ‘Hayır’ dememizi engelleyen içsel güvensizliklerimiz ve endişelerimizdir. Başlangıçta, bir kişiyi geri çevirmek rahatsız edicidir. Ama bir kez yapmaya başladığınızda, kendinizi iyi hissedersiniz. Hayır demek, kişinin kendisi için yapabileceği bir seçimdir.

Aslına bakıldığında hayır demek sanılanın aksine olumlu bir ifadedir. Çünkü bu ifade, kişinin kendi seçimine saygı duyduğu ve kimsenin izni olmadan diğer kişiden gereksiz bir menfaat sağlayamayacağı anlamına gelir. Genellikle toplumumuzda ve diğer toplumlarda hayır demek kabalık olarak kabul edilir veya toplum hoş karşılanmaz.

Hayır Demek Neden Bu Kadar Önemli?

Her şeyden önce hayır demek, bencil olduğunuz anlamına gelmez. Aksine kendinize saygı göstermenin bir yoludur. Kendinize öncelik ve değer verdiğiniz anlamına gelir. Kendi seçimlerinizde net olduğunuzu gösterir. Hayır demek birçok açıdan önemlidir. Bu önemli noktaları şu şekilde sıralayabiliriz:

Hayatımıza yön vermeyi sağlayan doğru bir uygulamadır

Hayır diyebilmek inandığımız şeyi savunduğumuz, kendimize sınırlar ve ilkeler koyduğumuz anlamına gelir. Anında cevap verip sonradan pişman olmak yerine derin bir nefes alıp kibarca hayır diyebilmek her zaman daha iyidir. Kaybetme korkusunun çok yoğun olduğu günümüzde, işleri kendimiz için ne kadar zorlaştırdığımızın farkında bile olmadan, başkalarını memnun etmek için her şeye evet diyerek baskı altında yaşıyoruz. Bu durum hayatımıza kendimizin değil başkalarının yön vermesine sebep oluyor. Mutluymuş gibi yapmak yerine, sadece ne istediğinizi bilerek hayır diyebilirsiniz. Bu sayede kendinize karşı daha net olabilir ve kendi hayatınıza istekleriniz çerçevesinde yön verebilirsiniz.

Kendinize değer verdiğinizi gösterir

“Ya beni sevmezlerse?”, “Ya ilişkimiz biterse?”, “Beni aralarına almazlarsa?”, “Yanlış bir şey söylersem rezil olurum.” Bunlar çoğu zaman hepimizin aklından geçen düşüncelerdir. Bu nedenle de çevremizdekilere hayır demekte zorlanırız. İnsanların bizler hakkındaki düşünceleri nedeniyle endişe duyarız. Çünkü kendi duygularımızdan çok başkalarının duygularını önemsiyoruz. Bu nedenle, önce benliğimizle ilgilenir, kim olduğumuzu ve ne istediğimizi bilirsek diğer insanların bizim hakkımızda ne düşündüğü konusunda endişelenmeyi bırakırız. Kendimizi ilk sıraya koymak kendimize değer vermektir.

Hayır diyebilmek bir fırsattır

Bir şeyi reddetmenin bir şans yaratabileceğini veya farklı şeylere yol açabileceğini hiç düşündünüz mü? Bir şeye hayır dediğimizde, aklında başka şeyler var demektir ve bu, o diğer şey için evet demektir. Örneğin, bir arkadaşınızın görüntülü konuşma teklifini reddedip kendinizle vakit geçirmek isteyebilirsiniz, bu bile başka şeyler için bir fırsat olabilir.

Karar verme yeteneğinizi geliştirir

Bir şeylere hayır demek, kendiniz için seçim yapma gücü ve şansı verir. Bu durum, seçimleriniz ve tercihleriniz konusunda net olduğunuzu gösterir. Bazı şeylere karar vermek için fazla düşünmek yorucu olabilir. ama net olduğunuzda karar vemeniz de kolaylaşır.

“Hayır” kelimesi dışarıdan bakıldığında sert ve egoist görünmesine rağmen ikna edici ve güçlüdür.

Bu yazıda sizlere hayır diyebilmenin gücü ile ilgili kısa ve net bilgiler vermeye çalıştım. Ancak konu ile ilgili daha derin okumalar yapabileceğiniz kaynaklar da mevcut. Bunlardan ilki Destek Yayınlarından çıkan Müthiş Psikoloji Serisinin “Hayır Diyebilme Sanatı“başlıklı kitabı.

Hayır Diyebilme Sanatı Kitabı
Hayır Diyebilme Sanatı

İkincisi ise Pegasus Yayınlarından çıkan ve Claudia Azula Altucher tarafından kaleme alınmış olan “Hayır Demenin Gücü” adlı kitabıdır.

Hayır Demenin Gücü Kitabı
Hayır Demenin Gücü

Elbette ki hayır demek saldırgan ve itici bir tavır takınmak demek değildir. Önemli olan incelikle hayır diyebilmektir. Hayır demek, hayatımızı daha az karmaşık ve rahat bir hale getirmemizde bize yardımcı olur. Kendimiz olma yolunda ne istediğimizi bilmemizi ve özgür olmamızı sağlar. Sizler de hayatınıza yön verebilmek için bu kelimenin gücünden faydalanabilirsiniz. Yapmanız gereken şey çok basit: “Hayır!” diyebilmek.

Konuyla ilgili hazırlamış olduğum videoya buradan ulaşabilirsiniz.

Danışmanlık ve Eğitimlerim hakkında bilgi almak için benimle irtibata geçebilirsiniz.

İletişim Formu – Whatsapp – Telefon ile Arama

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir