Çakra Dengelemesi ve Faydaları

“Çakra tamam da çakra dengelemesi de neyin nesi şimdi?” dediğinizi duyar gibiyim. Hayatımızı sağlıklı bir şekilde devam ettirebilmemiz için çakralarımızın işleyen saat gibi çalıştığını biliyoruz. Ancak bu sağlıklı işleyişi devam ettirebilmek için üzerinde durmamız gereken önemli bir nokta var: Çakra Dengelemesi. Bu yazıda sizlere çakra dengelemesinin ne olduğundan, uygulama yöntemlerinden ve faydalarından bahsedeceğim. Hazırsanız başlayalım 🙂

Çakra Dengelemesi Nedir?

İnsan bedeninde çok sayıda çakra bulunmakta ancak sadece omurgaya paralel olarak yerleşmiş olan temel 7 çakrayı kullanılmakta. Her bir çakra bir salgı beziyle ilişkilendirilir. Çakralar sadece fiziksel bedenle değil bedenin belirli bölgelerinin yanı sıra ruhsal, kişisel ve fiziksel gelişimle de yakından ilişkilidir.

Çakralar düzenli çalıştığında tam bir denge ve uyum içerisinde yaşamımıza devam ederiz. Bir çakra asla tam olarak kapanmaz veya çalışmayı durdurmaz. Sadece çok veya az çalışmaya başlayabilir ve bu iki durum da beraberinde olumsuzlukları getirmektedir. Çakralarımız az veya fazla çalıştığında ilgili çakranın bulunduğu bölgeyle ilgili fiziksel veya ruhsal rahatsızlıklar yaşamak kaçınılmazdır.

Yukarıda bahsettiğim gibi sorunlar yaşanmaması için çakraların dengelenmesi gerekmektedir. Bu dengeleme yaklaşımları her bir şifa çalışmasında farklılık göstermektedir. Hepsi de yararlı ve faydalıdır. Çakra dengeleme vücuttaki enerji akışını en üst düzeye çıkararak sağlığı dengeler.

Çakra Dengeleme Yöntemleri

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek için çakralarımızın düzenli olarak dengelenmesi gerekmektedir. Bu çerçevede sizlere çakralarınızı dengeleyebileceğiniz farklı yöntemlerden bahsedeceğim.

1.Meditasyon

Meditasyon muhtemelen çakraları dengelemenin en etkili yoludur. İnternette bulunabilecek birçok çakra meditasyonu var. Ancak kendi kendinize de meditasyonunuzu yapmak yeterince kolay. Her çakra bir mantra ve bir renkle ilişkilendirilir. Çakra olumlamaları da şifa ve dengelemede faydalıdır. Bu yöntemlerin her biri, meditasyonunuz sırasında derinliklere inmenize ve onu daha etkili hale getirmenize yardımcı olmak için kullanılabilir.

Meditasyon sırasında zihinsel odaklanmanız, çakraların olumlu nitelikleri üzerinde olmalıdır. Herhangi bir duygusal blokajın ortadan kalktığını görselleştirerek ortadan kaldırmaya odaklanın. Bu takıntılardan kurtulmanın nasıl bir şey olduğunu görün ve hissedin.

2.Yoga

Düzenli bir yoga uygulaması, çakraları dengelemede en etkili yöntemlerden biridir. Meditasyonda olduğu gibi, uygulamanız boyunca farklı çakraları imgeleyerek dikkatinizi o yöne çekebilirsiniz. Duruşları yaparken, odaklandığınız çakraya karşılık gelen renkleri gözünüzde canlandırabilirsiniz.

Duruşlar arasında hareket etmek, fiziksel bedeninizdeki sertlik ve gerilimi çalıştıracaktır. Vücudunuz açıldıkça, enerji daha özgürce akar. Kesintisiz bir enerji akışı ile çakralarınız kendilerini dengeleyecektir.

Her çakranın, onu dengelemeye yardımcı olan belirli yoga duruşları vardır. Bu genellikle çakranın ilişkili olduğu kısımla ilgilidir.

3.Kristaller

Kristaller şifa çalışmalarında özel bir yere sahiptir. Her bir kristalin farklı özellikleri ve enerjileri bulunmaktadır. Her çakrayla ilişkili kristalleri vardır. Çakra dengelemesi yaparken ilgili kristalleri kullanmak size çok büyük fayda sağlayacaktır. Meditasyon yaparken kristallerin enerjisinden yararlanmak için yakınınızda bulundurabilirsiniz. Çakralarla ilişkili bazı kristalleri şöyle sıralayabiliriz;

Kök çakra: hematit, granat, obsidiyen

Sakral çakra: carnelian, amber, topaz

Solar pleksus çakrası: sitrin, kaplan gözü

Kalp çakrası: gül kuvars, amazonit, malakit

Boğaz çakrası: turkuaz, akuamarin

Üçüncü göz çakrası: ametist, lapis lazuli

Taç çakrası: beyaz kuvars, ay taşı

4.Renkler

Çakralarımızın her biri kendi frekansıyla uyumlu birer renkle ilişkilidir. Hiç sürekli kırmızı pantolon giydiğinizi fark ettiniz mi? Veya mavi renkte biz kazak? Eğer bazı renklerdeki kıyafetlerinizi sıklıkla giyiyorsanız o renkle bağlantılı olan çakranızın dengelenmeye ihtiyacı var demektir. Bu dengelemeyi kıyafetlerin renkleriyle yapabileceğiniz gibi çakralarla renkleri imgeleyerek de dengeleme çalışmasını gerçekleştirebilirsiniz.

5.Uçucu Yağlar

Aromaterapi, çeşitli rahatsızlıklar için kullanılan bir şifa çalışmasıdır. Bitki türevli yağlar, çakra dengelemesi için de kullanılabilir. Kristallerde olduğu gibi, farklı çakralara karşılık gelen farklı yağlar bulunmaktadır.

Yağlar, aromaterapi gibi soluma yoluyla veya direkt olarak uygulanarak kullanılabilir. Doğrudan vücudunuza uyguluyorsanız, uçucu yağları hindistancevizi veya zeytinyağı gibi bir taşıyıcı yağ ile seyreltmek önemlidir. Bunlar, seyreltilmedikleri takdirde cildi tahriş edebilecek güçlü yağlardır.

Şifa çalışmaları çok çeşitli ve her biri birbirinden çok farklı uygulama yöntemleri bulunmakta. Bu nedenle bu yazıda çakra dengelemesi için herkesin kolaylıkla uygulayabileceği maddeleri bir araya getirmeye çalıştık. Sizler de yukarıda sıralamış olduğumuz yöntemleri evinizde rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

Enerji ve şifa çalışmalarıyla ilgili hazırlamış olduğum videolara buradan ulaşabilirsiniz.

Danışmanlık ve Eğitimlerim hakkında bilgi almak için benimle irtibata geçebilirsiniz.

İletişim Formu – Whatsapp – Telefon ile Arama

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir