Darma Yasası (Dharma): Hayatınızın Amacını Keşfedin

Darma yasası (Dharma) bir diğer adıyla hayatın amacı yasasından bahsedeceğim bu yazıda sizlere. Bu yasa alternatif tıp uzmanı, doktor ve yazar Deepak Chopra’nın Başarının 7 Spiritüel Yasası olarak tanımladığı yasalardan sonuncusudur.

Darma (Dharma) Nedir?

Darma (Dharma), dünyadaki rollerimize atıfta bulunan ve Sanskritçe’de “hayatın amacı” anlamına gelen bir kelimedir. Evrendeki her bir varlık ve canlının bir amacı bulunmaktadır. Her birimiz birbirimizden farklı yeteneklere ve özelliklere sahip olarak buradayız. Bu eşsiz özelliklerimizi kendimizin yanı sıra toplum için kullandığımızda daha verimli ve coşkulu hissederiz. Çünkü farklılıklarımız bir araya geldiğinde doğa mükemmel bir uyum içerisinde olur.

Ben kimim?

Neden bu hayatı yaşıyorum?

Bu hayattaki amacım ne?

Neden buradayım?

Hepimiz zaman zaman bu sorgulamaları yaparız. İşte darma (dharma) yasası bu soruların cevabını bulmamızda bizlere yardımcı olur.

Darma Yasasının (Dharma) Unsurları

Chopra, Darma yasasının unsurlarını üç bölüme ayırmıştır.

  • Benliğimizi ve sipiritüel kimliğimizi keşfetmek
  • Eşsiz yeteneklerimizi keşfetmek
  • İnsanlığa hizmet etmek

1. Benliğimizi ve spiritüel kimliğimizi keşfetmek

Darma yasasının bu ilk unsurunda amaç aynı zamanda spiritüel varlıklar olan bizlerin spiritüel kimliklerimizi ve benliğimizi keşfetmemizdir. Günlük yaşam içerisindeki koşturmacada kim olduğumuzu ve yeteneklerimizi bazen unutabiliyoruz. Bu yasaya göre ilk amacımız kendimize fiziksel varlığımızın yanı sıra spiritüel kimliğimiz olduğunu hatırlatmaktır.

2. Eşsiz yeteneklerimizi keşfetmek

Darma yasasının ikinci unsuruna göre yaşamdaki ikinci adımı ise benzersiz yeteneklerimizin ne olduğunu bulmaktır. “Size bu yaşamda ilham veren şeyler nelerdir? Hayatınız hakkında tutkulu hissetmenizi sağlayan şey nedir?” Yazının başında da belirttiğim gibi her birimizin eşsiz özleklikleri bulunmaktadır. Bu adımda amacımız bu eşsiz özelliklerimizi keşfetmektir.

Bu sorulara cevap bulmak zor olabilir, çünkü bize dayatılan fikir ve inançlar zamanla çekirdek inançlar haline geldiği için değiştirmek zor olabilir. Ancak, yapmanız gerektiğini düşündüğünüz tüm şeylerin ötesine bakabilirseniz, bir kıvılcım bulabilirsiniz. Bu kıvılcım sizin yaratıcı zekanızdır ve özel amacınızı bulmanızda size rehberlik eder.

3. İnsanlığa hizmet etmek

Darma yasasının belki de en zor kısmınından sonra yasanın esas noktasına geliyoruz. İnsanlığa hizmet etmek. Kendimizi ve yeteneklerimizi keşfettikten sonra en önemli soruyu sormamız gerekiyor. “Bu yeteneklerimi insanlığın yararına olacak şekilde nasıl kullanabilirim?” “İnsanlığa nasıl yardımcı olabilirim?”

Egomuzu bir kenara bıraktıktan sonra “ben” demek yerine “biz” demeyi seçtiğimizde ve “biz” için nasıl faydalı olabileceğimizi sorgulamaya başladığımızda hayat amacımızı gerçekleştirmenin yolunu buluyoruz demektir.

Bu soruların cevabını bulduğumuz anda ise hayat amacımızı yerine getirmiş oluruz. Hayat amacımızı ararken kaybolabiliriz. Ancak, “biz” olarak düşündüğümüzde yolumuzu daha kolay bulabiliriz.

Chopra’nın “Başarının 7 Spiritüel Yasası” adlı kitabında da bahsettiği gibi kutsallığınızı keşfedin, eşsiz yeteneğinizi bulun ve insanlığa hizmet edin. Böyle evrenin tüm bolluğu, bereketi ve başarısı sizinle olacaktır.

Başarının 7 Yasası Kitabı
Başarının 7 Spiritüel Yasası

Darma yasasındaki tüm unsurları uygulayabilmenize yardımcı olacak farklı yöntemler bulunmaktadır. Yoga, mantra, meditasyon gibi yöntemlerle spiritüel benliğinizi keşfetmenin yanı sıra eşsiz yeteneklerinizi keşfedebilir ve insanlığa nasıl hizmet edebileceğinizi öğrenebilirsiziniz. Unutmayın hayatınızla ilgili her şey sizin elinizde…

Danışmanlık ve Eğitimlerim hakkında bilgi almak için benimle irtibata geçebilirsiniz.

İletişim Formu – Whatsapp – Telefon ile Arama

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir