İkinci Beyin: Zihin ve Bağırsak İlişkisi

“İkinci beyin” olarak bilinen bağırsaklarımızın sağlıklı bir yaşam sürebilmemiz için büyük bir rol oynadığını son dönemlerde yapılan araştırmalarla görmekteyiz. Bugüne kadar hastalıklarımızın duygusal sebeplerinden ve zihnimizle olan ilişkisinden sıklıkla bahsetmiştim. Bu yazıda da zihin ve bağırsak ilişkisinden, bunun nasıl meydana geldiğinden bahsedeceğim.

Heyecanlandığınızda midenizde kelebeklerin uçtuğunu hissediyorsanız veya gerildiğinizde midenize yumruk yemiş gibi oluyorsanız bu size “ikinci beyin” olarak adlandırılan bağırsaklarınızın bir işaretidir. Sindirim sisteminin duvarlarında saklı olan bu “bağırsaktaki beyin”, tıbbın sindirim, ruh hali, sağlık ve hatta düşünme şeklimiz arasındaki bağlantıları anlamasında devrim yaratıyor.

ikinci beyin
İkinci Beyin

Zihin ve Bağırsak İlişkisi Nedir?

Bağırsaklarımızda bulunan sinirlerin bağlantıları, birbirinden farklı sinyal sistemlerinin bir benzeri sadece beynimizde bulunmaktadır. Bu nedenle de bağırsaklara “ikinci beyin” adı verilmektedir. Bilim adamları, bu küçük beyni “enterik sinir sistemi (ENS)” olarak tanımlamaktadır. Enterik sinir sistemi bilindiği kadarıyla düşünemez gibi görünse de büyük beynimizle iletişim kurmaktadır.

İkinci Beyin Neyi Kontrol Eder?

Kafatasımızdaki büyük beynin aksine, ikinci beyin finansal işlemleri yapamaz veya bir aşk mektubu yazamaz. Esas rolü, yutmaktan, gıdayı parçalayan enzimlerin salınmasına, besin emilimine yardımcı olan kan akışının kontrolüne ve eliminasyona kadar sindirimi kontrol etmektir.

Depresyon ve Bağırsak Enfeksiyonu İlişkisi

İkinci beyin olan bağırsaklarda yaşadığınız sorunların sizi depresyona sürükleyebileceğini biliyor muydunuz? Bugüne kadar hep duygusal ruh halimizin hastalıklarımız üzerinde oluşturduğu etkilerden bahsetmiştik. Ancak yapılan araştırmalara göre tam tersinden de bahsetmemiz söz konusu.

Kabızlık, ishal, şişkinlik, ağrı ve mide rahatsızlığı gibi fonksiyonel bağırsak sorunlarına sahip olan kişilerin anksiyete ve depresyon gibi ruhsal sağlık sorunlarına yakalanma oranlarının arttığı tespit edilmiştir. Araştırmacılar, mide-bağırsak sistemindeki tahrişin, ruh hali değişikliklerini tetikleyen merkezi sinir sistemine (CNS) sinyaller gönderebileceğine dair kanıtlar buluyorlar.

emeran mayer
Beyin Bağırsak Bağlantısı

İkinci Beynin Tedavisinde Uygulanabilecek Yöntemler

Sağlıklı bir bağırsak sisteminin fiziksel ve ruhsal sağlığımız açısından önemini kavradıktan sonra ikinci beynimizin sağlığını korumak için Emeran Mayer tarafından kaleme alınan Beyin-Bağırsak Bağlantısı kitabında üzerinde durulan önemli yöntemlerden bahsedebiliriz.

1.Şekersiz Ürünler Sağlıklı mıdır?

Şeker hem vücut hem de bağırsaklar için faydalı değildir. Diyet yapan bireylerin “şekersiz” ifadesiyle satılan ürünlere eğilimi çok fazladır. Ancak bu ürünlerde şeker yerine tatlandırıcılar kullanılmaktadır. Tatlandırıcılar ise bağırsak florasına şekerden çok daha fazla zarar vermektedir.

2.Sağlıklı Beslenmenin Önemi

Paketli gıdalar, dondurulmuş yiyecekler, tatlandırıcı içerikli atıştırmalıklar… Günümüzün vazgeçilmez pratik besin kaynakları gibi görünseler de hem ruhsal hem de fiziksel sağlığınız için oldukça zararlıdır. Çok fazla işlenmiş gıda tükettiğinizde, uyku düzeniniz bozulduğunda veya çok içtiğinizde genellikle vücudunuzla hisleriniz arasında bağlantı kurulamamaktadır. Sağlıklı beslendiğinizde ve iyi dinlenmiş olduğunuzda, bağırsaklarınızda nasıl hissettiğiniz de dahil olmak üzere vücudunuzdaki herhangi bir duyguyla daha fazla temas halinde olursunuz. Genel olarak sağlıklı bir yaşam tarzınız varsa, bağırsaklarınızı ve vücudunuzu daha iyi dinleyebilirsiniz.

3.Pek Çok İyi Bağırsak Sağlığı Uygulaması, Duyguları ve Zihinsel Sağlığı İçerir

Sağlıklı bir mikrobiyomu korumak söz konusu olduğunda diyet çok önemlidir. Ancak, araştırmalara göre ikinci beyne iyi gelen şeyin yiyeceklerden ziyade stres, zihinsel sağlık ve duygularla ilgilidir.

Örneğin; stresli, kızgın veya üzgün olduğunuzda birçoğunuz kendisini buzdolabının kapısını açmış ne yesem diye düşünürken bulabilir. Aksine böyle anlarda veya durumlarda yemek yemekten kaçınmanız gerekmektedir. Çünkü stresli olduğunuzda, mikrobiyomunuz da yiyecekleri düzgün bir şekilde sindirecek bir noktada değildir. Bu nedenle stresli, kızgın veya üzgün olduğunuzda hemen yemeğe geçmeden önce sakinleşmek için başka seçeneklerinizin olduğunu düşünün. Yemek yemek yerine resim yapabilir, dans edebilir, günlük tutabilir, kitap okuyabilir, cilt bakımı, yemek veya temizlik yapabilir, yürüyüşe çıkabilirsiniz. Örnekleri daha da artırmak mümkün tabii.

Eğer daha sağlıklı bir yaşam istiyorsak ruhsal ve fiziksel sağlığımıza dikkat ettiğimiz gibi ikinci beynimizin de sağlığına dikkat etmemiz gerekmektedir. Sizin de bu konuda uyguladığınız ve faydasını gördüğünüz yöntemler varsa benimle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

Kaynaklar:

https://www.hopkinsmedicine.org/health/wellness-and-prevention/the-brain-gut-connection

https://nutritiouslife.com

Kişisel gelişim, enerji, meditasyon ve daha fazlasıyla ilgili hazırlamış olduğum videolara buradan ulaşabilirsiniz.

Danışmanlık ve Eğitimlerim hakkında bilgi almak için benimle irtibata geçebilirsiniz.

İletişim Formu – Whatsapp – Telefon ile Arama

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir