Duygusal İlişkide Bağımlılık Nedir?

Duygusal ilişkide bağımlılık veya ilişki bağımlılığı bir nevi bağımlılık türü olabilir. Nasıl ki madde, kafein veya sigara gibi bağımlılıklar söz konusuysa zaman zaman bu tür ilişkilerde de bağımlılıklar görülebilmektedir. Her bir bağımlılıkta olduğu gibi bu da iyileştirilebilir bir durumdur.

Duygusal İlişkide Bağımlılık Nedir?

Bağımlılık, beyni etkileyen ciddi bir durumdur ve başka bir şey hakkında düşünmeyi zorlaştırır. Bu açıdan bakıldığında, duygusal ilişkide bağımlılık bir kişiyle ilişki içinde olmak söz konusu olduğunda, istek ve kontrol kaybı ile tanımlanabilir. Bu bağımlılıkta da mutlu olmak için bir ilişki içerisinde olmanın esas olduğu ihtiyacı söz konusudur.

Duygusal ilişkide bağımlılık yaşayan bir kişi yalnız olamaz ve ilişkinin etkisi ne olursa olsun farklı ilişkilere başlayıp bitirebilir. Yalnız kalmak yerine tartışmalar ve ihanetle dolu, istikrarsız ve karmaşık ilişkide kalabilir.

İlişki bağımlılığına sebep olan faktörler nelerdir?

Her bağımlılıkta olduğu gibi duygusal ilişkide bağımlılığa da sebep olan duygusal faktörler bulunmaktadır. Bunları şu şekilde sıralamak mümkündür:

1.Onaylanma İhtiyacı

Onaylanma ihtiyacı çok yüksek olan bireylerin ilişki bağımlılığı yaşaması olağandır. Çünkü ilişki içerisinde yaptığı her hareketle onaylanma ihtiyacını beslemektedir.

2.Düşük Özgüven

Özgüven düşüklüğü yaşayan bireyler sevilebilir olmalarına yönelik güvensizlik yaşamaktadırlar. İster sağlıklı isterse sağlıksız bir ilişki içerisinde olmak bu güvensizlik duygusunu kontrol altına almalarını sağlamaktadır.

3.Yalnız Kalma Korkusu

Sigara ve madde bağımlılığında olduğu gibi ilişki bağımlılığında da ilişkiden yoksun olma durumu bağımlı olan kişi için büyük bir korku ve endişe kaynağı olmaktadır. Çünkü ilişki bağımlılığı olan kişiler yalnız kalma korkusunu en derinden yaşamaktadırlar. İlişki içerisinde olmama durumu onların bu korkularını tetiklemektedir.

Korku ve iyileştirme yöntemleri ile ilgili yazmış olduğum yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

4.Travmalar

Birçok konuda olduğu gibi duygusal ilişkide bağımlılığın da en temel sebeplerden biri yaşanan travmalardır. Bu travmalar çocuklukta yaşanan ve kişinin sevgi eksikliği hissetmesine sebep olan travmalar olduğu gibi kişinin iyileşmemiş ilişki geçmişinden de kaynaklanabilir. Bastırılmış travmanın ilişki bağımlılığı ile bir bağlantısı olabilir. Sağlıklı ilişkiler kurmak ve sürdürmek bu tür travmalara sahip bireyler için zor olabilir.

Duygusal ilişkide bağımlılığa sebep olan faktörlerin yanı sıra bağımlı bir ilişkide olmanın da bazı belirtileri bulunmaktadır.

ilişki bağımlılığı
Duygusal İlişkide Bağımlılık

Duygusal İlişkide Bağımlılık Belirtileri Nelerdir?

İlişki bağımlılığının birçok belirtisi bulunmaktadır, ancak bunlardan en yaygın olanları aşağıdaki gibi sıralanmıştır.

 • Hemen yeni bir ilişkiye başlamak
 • İlişkiyi bitirmeyi düşündükten sonra panik ve endişe duyguları yaşamak
 • İlişkisiz kalamamak
 • İlişki dışında bir hayatın olmaması
 • Muhtaç ve bağımlı olmak
 • Partnerin kusurlarını görmek yerine kendini suçlamak
 • Sevilmediğini hissetmek
 • Endişeli veya depresif olmak
 • Partnere bağımlı olmak
 • Partneri yakın tutmak ve onun sevgisini kazanmak için takıntılı davranmak
 • Sık sık ayrılmak ve barışmak
 • İlişkide olmak için kişinin kendini değiştirmesi

İlişki Bağımlılığından Nasıl Kurtulunur?

Giriş kısmında da belirttiğim gibi her bir bağımlılığın olduğu gibi duygusal ilişkide bağımlılık da tedavisi bulunan bir bağımlılık türüdür. Ancak bu süreç uzun ve zorlayıcı olabilir. Tedavi, inişler ve çıkışlarla doludur ve çözülmemiş travmalarla karşılaşılabilir.

Bağımlılığın nedenleri ve koşulları herkes için farklı olduğundan tek bir tedaviden bahsedebilmek mümkün değildir. Bağımlılığın iyileştirilebilmesi için altında yatan nedenler tespit edilmeli ve tüm yönleriyle tedavi edilmelidir.

Duygusal ilişki bağımlıları, olumsuz ve rahatsız edici duygularla yüzleşmek, sağlıklı sınırları korumak ve geçmişten gelen travmayı/travmaları çözmek amacıyla baş etme becerilerini geliştirmeye yardımcı olmak için terapiden ve şifa çalışmalarından yararlanabilirler.

Ayrıca bu tür bir bağımlılıktan kurtulmak için kişinin romantik bir ilişkinin dışında bireysel faaliyetlerde bulunması, öz bakıma önem vermesi ve öz-değerini yaratabileceği bir amaca ve de bunu gerçekleştirmeye odaklanması gerekmektedir.

İlişki İçerisinde Olmak İstemek Bağımlılık Değildir!

Yaşamımızı sürdürmek için ilişki ve iletişim içerisinde olan bireyler olarak elbette ki ilişki yaşamak ve ilişki içerisinde olmak isteyeceğiz. Bu tamamen normal bir durumdur. Bu isteğiniz size veya başka birine zarar vermiyorsa, endişelenmenize gerek yoktur.

Ancak duygusal ilişkide bağımlı hissediyorsanız veya ilişki kalıplarınız veya davranışlarınız sizi zorluyorsa, bir terapist, terapi grubu veya şifa çalışmalarından yararlanabilirsiniz.

Kaynaklar

https://www.webmd.com/sex-relationships/what-is-addictive-relationship

https://www.newsweek.com/love-addiction-signs-dependent-relationships-1688208

https://www.healthline.com/health/relationship-addiction#getting-help

Kişisel gelişim, enerji, meditasyon ve daha fazlasıyla ilgili hazırlamış olduğum videolara buradan ulaşabilirsiniz.

Danışmanlık ve Eğitimlerim hakkında bilgi almak için benimle irtibata geçebilirsiniz.

İletişim Formu – Whatsapp – Telefon ile Arama

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir