Kendini Affetme Yöntemleri

Kendini affetme, affetme konusunda belki de en zoru olabilir. Bize türlü acılar çektiren başkalarını bile affedebilirken kendimizi çok zor affedebiliyoruz. Kişinin her durumda ve koşulda kendini cezalandırması en kolayı olabiliyor. Ama endişelenmeye gerek yok çünkü bu durumu değiştirebileceğimiz yöntemler mevcut.

Hemen hemen herkesin kendini affedemediği anlar vardır. Durduk yere zihninizde yeniden canlanan ve size eziyet eden bazı durumlar mevcuttur. Şunlar size de çok tanıdık gelebilir: patronunuza hatalarla dolu bir işi teslim ettiğiniz o çalışma, bir arkadaşınız hakkında konuşurken onun söylediğiniz her şeyi duyması, topluluk içerisinde çok utandığınız bir an… Bu hatıralar zihninizde beklenmedik anlarda ortaya çıkıyorsa henüz kendinizi affedemediniz demektir.

Kendini affetmek önemlidir, çünkü bunu yapmazsanız, bu yanlış yönlendirilmiş eylemlerin kim olduğunuza dair duygunuzu yeniden tanımlamasına izin verme riskiniz bulunmaktadır. Kendini affetmeyi reddetmek kişiyi hayatta geri planda tutmaktadır.

Kendini Affetme Yöntemleri Nelerdir?

Peki kendini affetmeyi öğrenmek bu kadar önemliyse, bunu nasıl yapabiliriz ? Aşağıda sizi rahatsız eden eylemleri bırakmanız ve kendinizi affedebilmeniz için bazı yöntemleri şu ekilde sıralayabiliriz:

1.Hatalarınızla Kimliğinizi Eşleştirmeyin

Hata yaptığınız için kendinizi hırpalarsanız ve sonra kendinizi hırpaladığınız konusunda da kendinizi hırpalarsanız kendinizi asla iyi hissedemeyeceğiniz bir kısır döngünün içerisinde bulabilirsiniz.

Önemli olanın yaptığınız hatadan ders çıkarmak olduğunu ve kenidinizi hırpalamaktan vaz geçmeniz gerektiğini kabul etmenizdir. Yapmış olduğunuz hatalar sizin kimliğinizi oluşturmaz. Aksine kendinizi bulmanıza yardımcı olurlar.

2.Duygularınıza Odaklanın

Kendinizi nasıl affedeceğinizi öğrenmenin ilk adımlarından biri de duygularınıza odaklanmaktır. kontrolünüzden çıkmadan önce duygularınızı kabul etmeniz ve işlemeniz gerekir. Sizde tetiklenen duyguları tanımak ve kabul etmek için kendinize izin verin ve onları sevgiyle kabul edin.

3.İçinizdeki Eleştimenle Konuşun

Hepimiz kendimizin en büyük eleştirmeniyiz. Bira sert gibi görünse de gerçek budur. Ancak günlük tutmak, içinizdeki eleştirmeni anlamanıza ve öz şefkat geliştirmenize yardımcı olabilir. Bu uygulama, kendini affetme yeteneğinizi sabote eden düşünce kalıplarını belirlemenize yardımcı olabilir.

Güçlü yönleriniz ve becerileriniz de dahil olmak üzere kendinizde beğendiğiniz niteliklerin bir listesini yapabilirsiniz . Böylece, yaptığınız bir hatadan dolayı kendinizi kötü hissettiğinizde özgüveninizi artırmanıza yardımcı olabilir.

4.Af Dileyin

Başka birine karşı yaptığınız bir davranıştan ötürü kendinizi affedemiyorsanız karşı taraftan af dileyin. Hatanızı kabullendikten sonra suçlu hissettiğiniz kişiyle konuşup ondan af dileyebilrisiniz. Belki de hissettiğiniz kadar suçlu değilsinizdir. Ve belki de konuşmak karşınızdaki kişiyi de iyileştirecektir.

5.Profesyonel Destek Alın

Kendinizi affetmekte zorlanıyorsanız, hayatınızdaki bu sağlıksız kalıpları nasıl kıracağınızı öğrenmenize ve hatalarla başa çıkmanın yeni ve sağlıklı yollarını öğrenmenize yardımcı olabilecek bir psikolog, koç veya spiriüel gelişim uzmanından destek alabilirsiniz.

Bonus: Kendini Affetme Çalışması

Tüm bu uygulamalara ek olarak, günlük yaşamınızda kolaylıkla uygulayabileceğiniz affetme uygulamasına buradan ulaşabilirsiniz.

İyileşme sürecindeki en önemli nokta affetmektir. Çünkü affettiğiniz zaman öfke, suçluluk, utanç, üzüntü veya deneyimlediğiniz diğer herhangi bir duyguyu bırakmaya ve hayata devam etmeye izin verirsiniz.

Ne hissettiğinizi belirledikten sonra, hataların kaçınılmaz olduğunu kabul edin. Hepimiz hata yapa yapa doğruyu buluyoruz.

Bu yöntemler dışında sizlerin de uyguladığı ve faydasını gördüğü yöntem ve uygulamalar varsa yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

Kaynaklar:

https://www.healthline.com/health/how-to-forgive-yourself#12.-Seek-professional-help

https://www.verywellmind.com/how-to-forgive-yourself-4583819

https://www.realsimple.com/health/mind-mood/how-to-forgive-yourself

https://www.psychologytoday.com/us/articles/202201/how-forgive-yourself

Affetme ile ilgili uygulayabileceğiniz ritüeli anlattığım videoya buradan  ulaşabilirsiniz.

Danışmanlık ve Eğitimlerim hakkında bilgi almak için benimle irtibata geçebilirsiniz.

İletişim Formu – Whatsapp – Telefon ile Arama

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir