Kıskançlık Duygusundan Özgürleşmenin 3 Yolu

İnsan doğasında olan ve olması da gereken bir enerjidir kıskançlık ve imrenme. Bu duyguları dengede tutarak ilerlememiz için destekleyici olabilir. Ancak her şeyin fazlasının zararlı olduğu gibi bu duyguyu da çok yüksek frekansta yaşıyorsak hem kendimizin hem de başkalarının ilerlemelerine yönelik engelleyici bir etki oluştururuz.

Bu yazıda sizlere kendinizi başkalarını kıskanırken veya imrenmiş hissettiğinizde sakinleşmenize yardımcı olacağını düşündüğüm ve uyguladığımda faydasını gördüğüm yöntemlerden bahsedeceğim.

Kıskançlık ve Yaydığı Enerji

Her duyguda olduğu gibi kıskançlığın da beraberinde getirdiği negatif durumlar bulunmaktadır. Bunları şu şekilde sıralayabilmemiz mümkündür;

-Bu duygu kalbimizi sevgiye kapatır,

-Korku, kaygı ve endişeyi yaşatır,

-Sürekli olarak yoksunluk duygusu içerisinde yaşamamıza sebep olur,

-Mide ve sindirim rahatsızlıkları, kalp krizi, bel ağrısı, tümör ve akciğer rahatsızlıkları gibi pek çok hastalığa sebep olur.

Kıskançlık duygusu kontrol edilemediğinde veya dengelenemediğinde hem kendimizi hem de çevremizdeki bireyleri bir hayli etkileyen bir duygudur. Ancak her şeyde olduğu farkında olduğumuzda bu duyguyu sakinleştirebilmemiz mümkün.

Kıskançlık duygusundan özgürleşmek için neler yapabiliriz?

1. Onurlandırmak

Kıskançlık duygusunu fark ettiğinizde ilk olarak uygulayabileceğiniz en kolay yöntem onurlandırmaktır. Bu duyguyu hissettiğiniz an durun, derin bir nefes alın ve o kişiyi onurlandırın. Onun yaptığı seçimler için teşekkür edin, takdir edin. Cesareti, seçimleri, attığı adımlar ve gerçekleştirdiği şeyler için planına ve kendisine saygı duyun. Teşekkür edin ve serbest bırakın.

Bu uygulamayı rutin bir şekilde gerçekleştirdiğinizde çok daha sakin olduğunuzu ve daha sağlıklı duygular beslediğinizi göreceksiniz.

2. Yüzleşmek

Olumsuz bir duygu beslediğimizi fark ettiğimize uyguladığımız en etkili yöntemlerden birisi ise yüzleşmektir. Bir kağıt kalem alın ve ne hissediyorsanız yazın. Kimi, neden, ne kadar kıskanıyorsunuz? Bu çalışmanın sonundaysa iç dünyanızdaki güvensizlik ve yoksunluk duygusu ile yüzleşeceksiniz.

Bu noktadan itibaren yüzleştiğinizde fark ettiğiniz duygularınızı iyileştirmeye başlayabilirsiniz. Duygularınızdan arınmak için kendi yöntemlerinizi kullanabilir veya profesyonel destek alabilirsiniz.

3. Meditasyon

Spiritüel yolculukta ve günlük hayatımızda sıklıkla uygulanabilecek bir diğer ve etkili yöntem ise meditasyondur. Her gün düzenli bir şekilde uyguladığınız meditasyon sayesinde zihninizi ve bedeninizi rahatlatabilirsiniz. Diğer yöntemler gibi meditasyonda uzun süreli olarak uygulandığında etkisi görülebilen ve kalıcı olabilen bir yöntemdir. Kıskançlık duygusundan özgürleşmenize yardımcı olması için hazırlamış olduğum meditasyonu buradan dinleyebilirsiniz.

Sizlerin de bu duygudan özgürleşmek için kullandığı farklı yöntemler varsa bizimle paylaşabilirsiniz…

Danışmanlık ve Eğitimlerim hakkında bilgi almak için benimle irtibata geçebilirsiniz.

İletişim Formu – Whatsapp – Telefon ile Arama

Konu ile ilgili hazırlamış olduğum videoya buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir