Koşulsuz Sevgi Nedir ve Neden Ona İhtiyaç Duyarız?

Koşulsuz sevgi ifadesi bildiğimiz sevgi ifadesinden çok farklıdır ve birçoğumuz bunun ne olduğunu henüz tam olarak bilemiyoruz. Koşulsuz sevgi tam olarak nedir, neyi ifade eder bu yazıda bunlardan bahsedeceğim size.

Koşulsuz sevgi, birbirimizi nasıl aldığımız ve birbirimize nasıl tahammül ettiğimizle ilgili değildir. Birbirimize kim olduğumuza dair kusurlu gerçeği hiçbir koşulda bırakmama konusundaki derin yeminle ilgilidir.

Mark Nepo

Koşulsuz Sevgi Ne Değildir?

Bu ifadeyi tanımlayabilmek için öncelikle sevgi ifadesinden ve bizlerdeki yansımasından bahsetmemiz gerekir. Zihnimizi gözlemlediğimizde insanları sevmeden önce yargıladığımızı kolaylıkla fark edebiliriz. Davranışlarına, sözlerine, niteliklerine, bize nasıl davrandıklarına göre değerlendirir ve bu gereklilikleri yerine getirmeyenleri reddederiz. Bu sevgi değil, bağlılıktır. Çünkü sevgi her zaman koşulsuzdur.

Bağlanma taraflı bir sistemdir. Sadece bizimle ilgili olduklarında veya bizimle ilgilendiklerinde insanları sevmemizi sağlar. Bizi umursamayan veya bizi güvende ve mutlu hissettirmeyen insanları da umursamayız. Bağlanma bizi bencil yapar, çünkü sürekli “ben” terimleriyle düşünürüz. “Bana” iyi davranıyor mu, “bana” bakıyor mu, “benim” sosyal statüsüne uyuyor mu?
Ego içeren herhangi bir şey, yani “benlik” aşk değildir.

Başkaları ile sevgimizde koşullu davranabiliyoruz evet ama en şaşırtıcı nokta ise, çoğu zaman kendimizi koşulsuz sevmememizdir. Kaç kez insanların “Kendimi olduğum gibi seviyorum ve kabul ediyorum” dediğini duydunuz? Genellikle kendimizi sevmediğimiz için aşağılık komplekslerimiz var. Kendimiz hakkında olumsuz şeyler söylüyoruz çünkü kendimizi olduğumuz gibi sevmiyor ve kabul etmiyoruz. Bu durum bizlerde özgüven düşüklüğü ve depresyon gibi birçok ruhsal rahatsızlığa sebep olmaktadır.

Koşulsuz Sevgi Nedir?

Kısaca birini veya bir şeyi olduğu gibi sevmektir. Onları mükemmel insan imajımıza göre değiştirmeye çalışmamaktır. Doğrudan, dolaysız, basit ve rahat bir duygudur. Nereden ve nasıl göründüklerine bakılmaksızın herkesi sevmektir. Bağlanma çok karmaşık ve yüzeyseldir çünkü insanların dış görünüşüne bakar ve bir çok önkoşulları vardır. Sevgi ise hiç yüzeysel değildir, çok daha derine bakar, insanın en temel doğasını, yani Aşkı ve Mutluluğu görür.

Koşulsuz sevgi, hayvanlar ve hatta duygu ve düşünceler gibi diğer varlıklara da uygulanabilir. Ama belki de en önemlisi, koşulsuz sevgi, kendini sevme biçiminde doğrudan kendimize uygulanabilir.

Yukarıda da bahsettiğim gibi koşullu sevgiyi en çok kendimize uyguluyoruz. Aslında kendimizi koşulsuz olarak ne kadar çok sevebilirsek, başkalarını da aynı şekilde sevmek için o kadar donanımlı oluruz.

“Kendini kabul ettiğinde, tüm dünya seni kabul eder”

Lao Tzu

Neden Koşulsuz Sevgiye İhtiyaç Duyarız?

Koşulsuz sevgi, insan olarak aradığımız şeyin tam kalbindedir. Araştırmalar, sevgi ve şefkat olmadan bebeklerin ya ciddi bilişsel ve psikolojik işlev bozuklukları geliştirdiğini veya öldüğünü göstermiştir.

Bu sevgi sadece fiziksel, duygusal ve psikolojik sağlığımız için gerekli değildir, aynı zamanda ruhsal sağlığımız için de hayati öneme sahiptir. İçimizdeki derin sevgi kaynaklarına nasıl erişeceğimizi bilmeden, kusurlu sevgi ve bencil tatmin biçimlerine razı oluruz.

Üzücü olan şu ki, çoğu insan kendi içlerinde koşulsuz sevgi kaynağı taşıdıklarının farkında bile değiller. Sevginin her zaman dış dünyada bir kişide, hayvanda, yerde veya varlık durumunda bulunduğuna inanma eğilimindeyiz.

Koşulsuz sevgiye nasıl erişeceğimizi öğrenmemiz zorunludur, çünkü o olmadan çaresiz kalırız. Bu çaresizlikse bize doğrudan zarar veren, başkaları için hayallerimizi feda eden ve onay için mutluluğumuzu sabote eden ilişkilere girmemize sebep olabilir.

Koşulsuz sevgi, tüm evrende çok özlediğimiz neşeyi, özgürlüğü, kabulü ve barışı deneyimlememize gerçekten yardımcı olabilecek tek şeydir.

Koşulsuz Sevgiyi Nasıl Deneyimleriz?

Koşulsuz sevginin kazanılması veya kanıtlanması gerekmez. Çünkü o zamansız ve sonsuzdur.

Öncelikle bu sevgiyi nasıl deneyimleyeceğinizi öğrenmek istiyorsanız, koşullu alışkanlıklarınızı yeniden şekillendirmeye istekli olmalısınız.

İşte kendinize ve başkalarına karşı bu sevgiyi deneyimlemenin bazı güçlü yolları:

 1. Sevmediğiniz bir duyguyu yaşadığınızda, onu kucaklayın, uzaklaştırmayın.
 2. Farkında olun ve vücudunuzla bağlantı kurun.
 3. Olumsuz düşüncelerinizi ve alışkanlıklarınızı benimseyin.
 4. Kendinize şunu sorun: “Bu ilişkiye şartlar koyuyor muyum?”
 5. Karşılığında hiçbir şey istemeden birine bir şey verin.
 6. Başkalarını (ve kendinizi) bağışlayın ve kendinizi özgürleştirin.
 7. Kendinizi ve başkalarını tam olarak “olduğu gibi” sevmeyi deneyin.

Bu sevgiyi deneyimleme ile ilgili başka önerileriniz varsa bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak:

https://www.healthline.com/health/relationships/unconditional-love#is-it-realistic

Affetme, bağ kesme ve özgürleşme ile ilgili hazırlamış olduğum videoya buradan ulaşabilirsiniz.

Danışmanlık ve Eğitimlerim hakkında bilgi almak için benimle irtibata geçebilirsiniz.

İletişim Formu – Whatsapp – Telefon ile Arama

1 thoughts on “Koşulsuz Sevgi Nedir ve Neden Ona İhtiyaç Duyarız?

 1. ahmet

  biz hep severiz .Neden çünkü allah dostuyuz düene vurmayız,arşılıksız yardım aparız,Zayıf insana asla borcu bile olsa sileriz.Galiba tatlıses dediği gibi hepimizin eksikliği var insanlık olarak ama öğreneceğiz…..

  Reply

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir