Sabah Meditasyonun 10 Faydası

meditasyon
Sabah Meditasyonu

Sabah meditasyonunu rutin haline getirmeyi düşünmüş müydünüz? Uyandığınızda günün çoktan başladığını ve geç kaldığınızı düşünüyorsanız bu konuda yalnız değilsiniz. Ancak birkaç dakika da olsa zaman ayırıp sabah meditasyonu yapmanın fiziksel sağlığımızın yanı sıra ruhsal sağlığımıza da sayısız faydası bulunmaktadır. Bu yazıyı okuduktan sonra sizler de sabah rutinlerinize meditasyonu mutlaka eklemek isteyeceksiniz.

Neden Sabahları Meditasyon Yapmalısınız?

Sanılanın aksine meditasyon yapmak çok kısa sürmektedir. Ortalama bir meditasyon için sadece 10 dakika ayırmanız yeterli olacaktır. Elbette ki ilk zamanlar sürekli olarak telefon, sosyal medya, mail gibi uyaranların çok olduğu dünyadan izole olup odaklanmak zor gelebilir. Ancak rutininizi oturttuktan sonra meditasyon yapmak çok daha keyifli bir hale gelecektir.

Sabahları uyandığınızda kendinize ayırdığınız bir 10 dakika bile gününüzün geri kalanını çok daha verimli geçirmenizi ve kendinizi ruhsal olarak çok daha iyi hissetmenizi sağlar. sabah rutinleri bu nedenle önemlidir. Sabah rutininize meditasyonu eklediğinizde hem sabahın erken ve sessiz saatlerinde odaklanmanız ve meditatif hale geçmeniz çok daha kolay olmaktadır. Sadece bir haftalık pratikten sonra, meditasyonun daha az stres, daha iyi uyku, daha fazla enerji, daha az ağrı, artan odaklanma ve azalan kaygı ve depresyon gibi bazı güçlü faydalarını fark etmeye başlarsınız.

Sabah Meditasyonunun Faydaları

1.Modunuzu Yükseltir

Hepimizi ister ekonomik ister sosyal nedenlerle zor zamanlardan geçiyoruz. Bu zor zamanlarda kendimizi iyi hissetmek yola devam edebilmemizi sağlayan en önemli faktördür. İyi hissetme halini ise en kolay şekilde sabah meditasyonuyla sağlayabiliriz. Sabahları yapacağınız 10 dakikalık bir meditasyonla kendinizi daha rahat, mutlu, huzurlu hissetmeniz gününüzün kalanını da olumlu yönde değiştirecektir.

2.Farkındalığınızı Artırır

Meditasyon, duygu ve düşüncelerinizi daha iyi anlamanızı sağlamaktadır. Günlük uygulama, olumsuz düşünceleri kontrol etmeyi kolaylaştırabilir ve yaşadığınız olumlu anlar için farkındalığınızı artırabilir. Bir sabah meditasyonu pratiği öz farkındalığınızı da artıracaktır.

3. Zihninizi Sakinleştirir ve Endişenizi Azaltır

Sabah meditasyonu zihninize derin bir sakinlik duygusu getirebilir ve gereksiz endişeleri ve alışılmış olumsuz düşünce kalıplarını azaltabilir. Güne temiz ve sakin bir zihinle başlamak, günün geri kalanında aşırı endişeli düşünceleri yaratmayı en aza indirecektir.

4. Stres ve Kaygıyı Önler

Meditasyon, vücudunuz üzerinde çeşitli iyileştirici etkileri olan parasempatik sinir sistemini uyarır. Kalbinizi ve solunum hızınızı yavaşlatır, kortizol seviyenizi düşürür ve kan akışınızı hızlandırarak rahatlama hissine yol açar. Birçok araştırma çalışması, meditasyonun stresten daha kolay kurtulmanıza nasıl yardımcı olduğunu göstermiştir. Sabah meditasyonuyla düzenli bir uygulama oluşturmak, günlük hayatta karşılaştığınız stres ve kaygı içeren olaylar ve durumlarla başa çıkmanızı kolaylaştırabilir.

5. Verimliliği Artırır

Gün içinde neyle uğraşmanız gerektiğine bakılmaksızın, sabah meditasyonu rutini, uyaranlara ve duygusal dürtülere nasıl tepki verdiğiniz üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmanızı sağlar. İleri coşku ve enerjiyle üstlenebilir, hızlı ve verimli bir şekilde bitireblirsiniz.

6. Konsantrasyon ve Odaklanmayı Artırır

Sabah meditasyonu rutin haline geldiğinde farkındalık duygunuzu geliştirmenize izin verdiğinden, dikkat dağıtıcı şeylerden kaçınmanıza yardımcı olabilir. Daha kararlı olmanızı sağlar.

7. Sağlıklı Olmanızı Sağlar

Meditasyonun genellikle ruhsal sağlığımıza nasıl faydaları olduğundan bahsettik. Ancak fiziksel sağlığımız için de çok faydası bulunmaktadır. Örneğin; baş ağrılarını ve migreni azaltabilir, yüksek tansiyonu düzenler ve uykusuzluk sorununuzu ortadan kaldırabilir. Meditasyon yoluyla, bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz.

8. Enerjinizi Artırır

Bir sabah meditasyon rutininin enerjinizi artırmasının birçok nedeni vardır. Örneğin, sabahları daha enerjik uyanmanıza yardımcı olabilecek daha kaliteli bir uyku almanızı sağlar. Ayrıca, endorfin salgılayan ve size enerji veren parasempatik sinir sisteminizi tetiklediği için olumsuz düşünce ve duygulardan özgürleşerek, sizi canlılık ve neşe ile dolduran konulara yönelmeniz için zaman ve alan sağlar.

9. İyilik ve Şefkati Artırır

Meditasyon stres seviyenizi azalttığı ve duygusal farkındalık duygunuzu geliştirdiği için başkalarına karşı daha fazla empati duymanızı ve daha az yargıda bulunmanıza katkı sağlar. Günlük bir sabah pratiği, dünyaya karşı daha nazik ve şefkatli bir bakış açısı yaratabilir.

10. Güveninizi ve Öz saygınızı Artırır

Sabah meditasyonu rutiniyle, genellikle benlik algısını bulandıran ve olumsuz benlik imajını güçlendiren olumsuz iç konuşmaları filtreleyebilirsiniz. Uygulamanızda daha büyük bir farkındalık, canlılık ve olumlu bakış açısı yaşamak, doğal olarak güveninizi ve öz saygınızı artırır.

İster sabah ister gece insanı olun, uynadığınızda günlük işlere başlamadan önce sabah meditasyonu yapabilirsiniz. Siz de sabah meditasyonu uygulamalarınız esnasında yaşadığınız deneyimlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Enerji, ilişkiler ve daha fazlasıyla ilgili hazırlamış olduğum videolara buradan ulaşabilirsiniz.

Danışmanlık ve Eğitimlerim hakkında bilgi almak için benimle irtibata geçebilirsiniz.

İletişim Formu – Whatsapp – Telefon ile Arama

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir