Öfkeyi Sakinleştirme Yöntemleri

Öfke kontrolü veya öfkeyi sakinleştirme günlük hayatımızın bir parçası gibi görüse de zaman zaman bunu gerçekleştirmek sanıldığı kadar kolay olmayabiliyor. Yoğun bir iş temposu sırasında patronunuzdan gelen ve hiçbir amaca hizmet etmeyen anlamsız istekler, ikili ilişkilerinizde üstesinden gelemediğiniz sorunla ve daha niceleri duygularımızı kontrol altına almamızı zorlaştırabilir. Bu yazıda sizlere kendinizi öfkelenmiş hissettiğinizde sakinleşmenize yardımcı olacağını düşündüğüm ve uyguladığımda faydasını gördüğüm yöntemlerden bahsedeceğim.

öfkeyi sakinleştirmek
Öfke Kontrolü

Öfkenizi Fark Edin!

Her bir spiritüel çalışmada olduğu gibi burada da en önemli nokta farkındalıktır. Farkındalık sayesinde değişime ve dönüşüme açık oluruz. Bu nedenle sizi nelerin öfkelendirdiğinin farkında olmak önemlidir. Peki neler öfkelenmeye sebep olabilir? Aslında kişiden kişiye göre değişen bir cevabı olan soru gibi görünse de genel çerçevede cevabı olan bir soru. Saygısızlığa maruz kaldığımızda, isteklerimiz gerçekleşmediğinde, planlarımız tersine döndüğnde, kısacası kendimizi ve kendi gerçeğimizi ifade edemediğimizde öfkeleniriz. En kolay seçenek olan sorumluluktan kaçmak adına da etrafımızdaki kişileri suçlama eğiliminde oluruz.

Öfke güçlü bir negatif duygu olarak eleştiriyi, yargıyı, küçümsemeyi, nefreti ve dargınlık gibi diğer negatif duygu ve durumları beraberinde getirir. Bu diğer negatif enerjiler öfkeli insanlara sahte bir güç katmaktadır. Öte yandan bu tarz insanlar, farkında olmadan bu tür enerjilerden beslenirler. Bu tür negatifliklerden beslenen insanlar saldırganlık içeren davranışlarda bulunmak, kavga ve hakaret etmek gibi olumsuz davranışlar sergilerler.

Bana öfkeyi sakinleştirme sorunu ile gelen danışanlarımın analizlerine baktığımda büyük bir çoğunluğunda ateş elementinin yüksek olduğunu gördüm. Yaptığımız analizler sayesinde danışannlarım öfkelerini hayatlarının hangi alanlarında kontrol altına alıp, dönüştürebileceklerini öğreniyorlar. İnsanlar bu tür bir bilgiden habersiz oldukları için olumsuz enerjiyi dengelemekten uzaklaşıp, kendilerine ve çevrelerindeki insanlara zarar verecek şekilde yaşıyorlar. Bizde var olan ve bize zarar veren tüm duygularımızın aslında bizi değiştirmek ve dönüştürmek için rol oynadıklarını bilsek öfkenin de tutkumuzu, coşku ve heyecanımızı besleyerek değişim ve dönüşümün destekletyicisi olmasını sağlayabiliriz. Olumsuz olarak gördüğümüz duygu ve davranışların bile olumlu yanlarını görerek hareket etmek hayatımızı çok kolaylaştıracaktır.

Bu şöyle bir şey; hangi konuda çok öfkeleniyorsak onu gözden geçirip, neyi ve neleri değiştirmem gerekiyor diye sorgulamalıyız. Ardından olumlu yönde dengeleyerek bize verilmiş bir armağan olduğu bilinciyle yaşayabiliriz. Aksi takdirde çözülmemiş ve birikmiş fazla öfke bir çok fiziksel rahatsızlığı da beraberinde getirecektir. Örneğin; yüksek tansiyon, iltihap, sedef hastalığı, kanser, sinüzit, ülser, zatürre, tümör ve adet öncesi sendromu.

Öfkeyi Sakinleştirmek için Uygulanabilecek Yöntemler

1.Nefes Egzersizi

Nefes egzersizi öfke anında ilk olarak uygulanabilecek ve hızlı bir şekilde etki edebilecek bir yöntemdir. Anlık öfke sırasında sakinleşmek için nefesinize odaklanın. Yumruklarınızı sıkın, derin derin nefes alıp verin. Bir insanın öfkesinin 7 saniyede geçtiği, sakinleştiği bilimsel olarak açıklanmıştır. Tabi ki bu geçici bir iyileştirmedir.

2.Listeleme Yöntemi

Sakinleştiğiniz bir zaman diliminde kağıt ve kaleminizi alın, rahat ve güvenli bir ortamda sizi en çok nelerin öfkelendirdiğini tek tek listeleyin. Bu çalışma ile bir nevi kendi yansımanızı göreceksiniz. Kendi çalışmalarınızla düzeltebileceklerinizi düzeltip, kendi kendinize yetemeyeceğinizi hissettiğiniz durumlar içinse profesyonel yardım alabilirsiniz.

3.Meditasyon

Spiritüel yolculukta ve günlük hayatımızda sıklıkla uygulanabilecek bir diğer ve etkili yöntem ise meditasyondur. Her gün düzenli bir şekilde uyguladığınız meditasyın sayesinde zihninizi ve bedeninizi rahatlatarak sizi geren ve öfkelendiren konuları çözmeye daha yatkın olabilirsiniz. Diğer yöntemler gibi meditasyonda uzun süreli olarak uygulandığında etkisi görülebilen ve kalıcı olabilen bir yöntemdir. Öfkeyi sakinleştirmenize yardımcı olması için hazırlamış olduğum meditasyonu buradan dinleyebilirsiniz.

Danışmanlık ve Eğitimlerim hakkında bilgi almak için benimle irtibata geçebilirsiniz.

İletişim Formu – Whatsapp – Telefon ile Arama

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir