Onaylanma İhtiyacı: Gelişiminizin Önündeki En Büyük Engel

Onaylanma ihtiyacı özgürlüğünüzü elinizden alır. Sizi bir bağımı haline dönüştürebilir! Tabii ki bu durumdan kurtulmanız ve özgürleşebilmeniz mümkün. Bu yazıda size onaylanma ihtiyacının ne olduğundan ve nasıl özgürleşebileceğinizden bahsedeceğim.

Onaylanma İhtiyacı Nedir?

İnsanlık olarak fiziksel ihtiyaçlarımız olduğu kadar duygusal ihtiyaçlarımız da bulunmaktadır. Fiziksel ihtiyaçlarımız karşılandığında, temel duygusal ihtiyaçlarımızı karşılamak hayattaki bir numaralı önceliğimiz olur. Kabul etsek de etmesek de, onaylanma arzusu insanoğlunun bildiği en güçlü motive edici güçlerden biridir.

Hepimize küçüklüğümüzden beri ebeveynlerimizden onay alamız gerektiği öğretildi. Ebeveynlerimizden onay, sevgi ve kabul görme ihtiyacı güçlü olduğundan, zamanla başkalarından da onay almaya şartlanırız. Ebeveynimiz olmayan birinden onay almadığımızda, otomatik bir tetikleyici ve onu geri kazanma arzusu oluşur. Çünkü duygusal düzeyde onaylanmak, bir insan olarak kendimizi güvende hissetmemizi sağlar. Kim olduğumuz hakkında iyi hissetmekle birlikte büyük bir iç huzur ve güven duygusu verir.

Onaylanmadığımızdaysa, kendimizi güvende ve korunuyor hissetmiyoruz. Örneğin; alay veya reddedilmeyle karşılaştığımızda kendimize yönelik görüşümüz ve özgüvenimiz zayıflayabilir. Bu tür olumsuz geri bildirimleri içselleştirdiğimizde, kişisel değerimizden şüphe etmeye başlayabiliriz. Bu durum, güvenlik duygumuzu tehdit eder ve iç uyumumuzu bozar.

Başkalarını memnun etmeyi amaçladığımızda, dış kaynaklardan onay ararız. Kendimizi özellikle istemediğimiz, ancak diğer insanların bizden beklentilerine uygun olacak bir hayat yaşamak için kurarız. Onaylamayan bir bakışa yol açabilecek veya sosyal statü ölçerde düşük sıralarda yer alabilecek bir şeye şans vermeye cesaret edemeyiz. Bizden bekleneni yaparız. Başkalarının bizim için ve bizden istediklerini yaparız ve bunun karşılığında onların onayını alırız. Ne istediğimizi bildiğimizde ve “başkaları ne der!” diye yaşamayı bıraktığımızda özgürlüğümüzü kazanırız. Kısacası başkalarının onayını aradığımızda, başkaları onaylamasa bile kendimizi nasıl onaylayacağımızı öğrenme fırsatlarını kaçırırız.

Onaylanma İhtiyacı Sizi Nasıl Geri Planda Tutar?

Farkında olmadan, başkalarının onayını arayarak benliğinizi olumsuz yönde etkiliyor olabilirsiniz. Bunun nedeni, muhtemelen sizin için önemli olan şeyleri yapmaktan kaçınmanız, konfor alanınızın dışında yeni şeyler denemek konusunda endişeli hissetmeniz ve başkalarının sizden ne bekleyebileceği konusunda endişelenmenizdir. Onaylanma ihtiyacı, çok endişeli olduğunuz ve performansınızın mükemmel olması gerektiğine inandığınız için potansiyel fırsatları reddetmenize neden olabilir. Başlamadan önce pes edecek kadar başarısız olmaktan korkmanıza neden olabilir.

Bu nedenle, onay ihtiyacınızın sizin için önemli olan görevleri yapmaktan sizi nasıl alıkoyduğuna odaklanmak önemlidir. Bu aşamayı fark ettikten sonra, isteklerinizi çok daha az stresle başarmak ve yaratmakta özgür olursunuz. Çünkü başkalarının ne düşüneceği konusunda endişelenmekle meşgul olmazsınız.

Başarılı ve düzenli olarak görünüşte olumlu sonuçlar alan bir kişi olabilirsiniz. Fakat genellikle bu sonuçlar için büyük bedeller ödersiniz. Yalnızca başkalarını etkilemek istediğiniz için başarmaya yönlendirildiğinizde, çok fazla şey yapmaya, bunalmış hissetmeye, zorluklarınız hakkındaki düşüncelerinizin içinde kaybolmaya, insanları memnun etmeye, fazla çalışmaya, kendinize zaman ayırmaktan kaçınmaya ve sürekli kendinizi aramaya başlarsınız.

Sizin için önemli olan şeylere katılmak yerine, onaylanma ihtiyacınızın sizi nasıl çok fazla şey yapmaya ittiğine odaklanmayı deneyin. Kendiniz pahasına başkaları için bir şeyler yaparak incindiğinizi fark ettiğinizde, bir değişiklik yapma zamanı gelmiş demektir.

Onaylanma İhtiyacından Nasıl Kurtulabilirsiniz?

Onaylanma ihtiyacından da özgürleşebilmek mümkün. Bu konuyla ilgili farkındalığı kazandıktan sonra uygulanması gereken başlıkları şu şekilde sıralayabiliriz:

1.Kendinizi Olduğunuz Gibi Kabul Edin

Bu konuda ilk olarak, sizin için doğru olanı yapacak kadar güçlü hissetmeniz için temelinizi güçlendirmektir. Bu şekilde, seçimleriniz ve kararlarınız hakkında yeterince iyi hissetmek için başkalarından onay alma ihtiyacı hissetmezsiniz.

Bunun için kendinizle ilgili en çok gurur duyduğunuz şeyleri her gün veya haftada birkaç kez kabul etmeye başladığınız bir öz-değerlendirme günlüğü tutabilirsiniz. Örneğin; yaptığınız seçimler, öğrendiğiniz içgörüler, kendiniz hakkında sevdiğiniz şeyler, kendinizle ilgili en çok gurur duyduğunuz şeyler… gibi birçok şeyi not edebilirsiniz.

2.Onay Aramayı Bırakın

İkinci ve belki de en önemli adım olarak, seçimleriniz için ve en önemlisi, kim olmayı seçtiğiniz için onay aramayı bırakma alıştırması yapmalısınız.

Bu durum, dilinizi, kendi kendinize konuşmanızı ve davranışlarınızı fark etmektir. Ayrıca bunun ne zaman bir başkasının iyi olduğunuzu, doğru seçimi yaptığınızı veya doğru şeyi yaptığınızı söylemesini istediğinizi belirlemek anlamına gelir.

Bunun yerine, bir karar verdiğinizde, doğru olduğunu kontrol edin. Bunun sizin seçiminiz olduğunu kendinize hatırlatın ve sadece kendiniz olduğunuz için kendinize onay verin.

3.Görevleri Onay Alma İhtiyacına Bağlı Olarak Değerlendirin

Son olarak, yeni bir görev üstlendiğinizde, bunu sizin için “doğru” olduğu için mi yoksa onay almak ve onaylanmamaktan kaçınmak istediğiniz için mi yapıyor olduğunuzu tespit edin. Bu konuda en önemli nokta kendinize karşı dürüst olmaktır.

Oturun ve haftalık görevlerinizi değerlendirin. Kendinize gerçekten neyin gerekli ve önemli olduğunu sorun. Sonra yavaş yavaş “insanları memnun etmek” listesi üzerinde çalışın ve onları ortadan kaldırın.

4.Bir Uzmandan Destek Alın

Onaylanma ihtiyacını kendi uygulayabileceğiniz yöntemlerle çözebileceğiniz gibi bazı durumlarda profesyonel destek de alabilirsiniz. Daha hızlı ilerlemek veya onay alma ihtiyacının altında yatan sebepleri ortadan kaldırmak için bir psikolog veya şifacıdan destek almak faydalı olabilir.

Sizin de onay alma ihtiyacından özgürleşmek için uyguladığınız ve faydasını gördüğünüz yöntemler varsa yorumlar kısmına yazabilirsiniz.

Enerji çalışmaları ve daha fazlası için hazırlamış olduğum videolara buradan ulaşabilirsiniz.

Danışmanlık ve Eğitimlerim hakkında bilgi almak için benimle irtibata geçebilirsiniz.

İletişim Formu – Whatsapp – Telefon ile Arama

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir