Özgür İrade Var mıdır?

Özgür iradeye sahip olup olmadığımız veya eylemlerimizin bilmediğimiz ve kontrol edemediğimiz faktörler tarafından belirlenip belirlenmediği sorusu eski zamanlardan beri birçok alanın tartışma konusudur. Muhtemelen yakın bir zamanda çözülmeyecek bir konu.

Hepimiz zaman zaman yaşdığımıza pişman olduğumuz şeyler için başkalarını suçlama eğilimi gösterebiliriz. Sanki yaşadığımız şeylerin sorumlusu biz değil de onlarmış gibi davranabiliriz. Ama başınıza gelenlerin sizin sorumluluğunuzda olduğunu ve bu durumu özgür iradenizle seçtiğinizi hiç düşündünüz mü?

Kabul etmesi pek de kolay olmayan bir soru olduğunun farkındayım. Ama bu konuyu daha iyi anlamak için öncelikle özgür iradenin ne olduğundan bahetmemiz gerekir.

Özgür İrade Nedir?

Her gün birden fazla seçeneği olan durumlarla karşı karşıya kalıyoruz ve buna göre kararlar alıyoruz. Aslında hayatımızın çoğunda ve karşılaştığımız tüm seçimlerde, seçme özgürlüğümüzü kullanırız. O anda uygun olduğunu düşündüğümüz kararlar alırız.

Örneğin; bir öğleden sonra kendinizi aç hissediyorsunuz ve mutfağınızda bir elma ve bir muz gördüğünüz meyve tabağına gidiyorsunuz. Siz o an muzu seçtiniz. Ama bunun yerine elmayı ya da hiçbirini ya da her ikisini seçmekte özgür olduğunuz kesinlikle açık görünüyor. İşte bu özgür iradedir. Dünya tarihinin kasetini, kararınızı vermeden hemen önceki ana, evrendeki her şey tamamen aynıyken geri sarabilseydiniz, farklı bir seçim yapabilirdiniz.

Kısacası özgür irade, karşılaştığınız her bir durum veya olay karşısında kendi iradeniz ile seçim yapabilmenizdir.

Kader mi Özgür İrade mi?

Özgür irade kavramını anlamlandırmada en fazla karışıklık yaşanan noktalardan birisi de “kader” olmuştur. Bazı inanışlara göre hayatımızda verdiğimiz tüm kararlar kaderimize bağlıdır. Hayatımız, başımıza gelenlerden çok başımıza gelenlere nasıl tepki verdiğimizle belirlenir. Çünkü eylemlerimizin sonucunu kader belirler, eylemlerimizin kendisi değil.

Kader, kontrolümüzde olmayan şeylerle ilgiliyken, irade kontrolümüzde olanlarla ilgilidir. Ne olacağını belirleyemiyoruz, ancak her zaman yanıtlarımızı seçme seçeneğimiz var. Kısacası irade, olaylara nasıl tepki vereceğimizi şekillendirir. Kader ise hayatımızda hangi olayların olacağını belirler.

Özgür İradeyi Harekete Geçirmek

Çok fazla spiritüel çalışma yapmış olanlar bilinçsiz egonun seçimleri görme yeteneğini ne kadar engellediğini biliyorlardır. Bu durum tıpkı hapishane hücresinde kilitli kalmak gibidir. Bize bu hapishane hücresinde herhangi bir yere gidebileceğimiz söylendiğinde ne kadar bilinçsizsek, duvarları ve parmaklıkları o kadar çok görmeyiz. Ama bir veya iki duvarı tekmeleyenlerimiz, aslında ne kadar az irademizin olduğunu anlıyordur.

İiradeyi harekete geçirmenin en önemli adımlarından birisi egoyu devre dışı bırakmaktır. Çünkü bilinçdışı ego gördüklerimizi sınırlar ve bu nedenle irademiz de sınırlanır.

Ne kadar irademiz olabileceğini keşfetmeye başlamak için bir diğer yöntem ise kendi içimize dönmekitr. Eski fikirleri ve yanılsamaları serbest bırakırken bakış açımız da değişir. Perspektif, gerçek özgür iradenin temel bir yönüdür. Fırsatı göremiyorsak, o zaman yok demektir. Bu körlük yüzünden seçimlerimizde kısıtlıyızdır. Bu nedenle, yaptığımız seçimlerin çoğu tipik olarak bilinçsiz genetik ve sosyal programlamamızdan gelir. Çoğu insan bu noktada, görebileceklerini veya inanabileceklerini seçemiyor. Ancak bunu değiştirebilmek bizim elimizde.

Özgür irade var mıdır yok mudur tartışmaları süregelmeye devam edecektir. Kısıtlı da olsa kullanabileceğimiz ve bunu fark ettikçe daha da geliştirebileceğimiz bir iradeye sahibiz. Yeter ki onu kullanmayı isteyelim.

Kaynaklar:

https://www.psychologytoday.com/us/blog/freely-determined/202209/what-is-free-will

https://rssb.org/2016-04-08.html

Enerji çalışmaları ve daha fazlası için hazırlamış olduğum videolara buradan ulaşabilirsiniz.

Danışmanlık ve Eğitimlerim hakkında bilgi almak için benimle irtibata geçebilirsiniz.

İletişim Formu – Whatsapp – Telefon ile Arama

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir