İç Huzuru Korumanın 8 Yolu

İç huzuru korumak özellikle çalkantılı ve yoğun günlerde daha da zor olmaktadır. Günlük yaşam koşturmacaları, ekonomik ve geleceğe yönelik endişelerle dolu geçirdiğimiz yaşamımızda iç huzurumuzu korumak hayata sağlıklı bir şekilde devam edebilmemiz için büyük önem taşımaktadır. Hepimiz için zorlayıcı geçen bu 2022 yılında “Zorlayıcı durumların/olayların üstesinden nasıl gelebilirim?” sorusu danışanlarım tarafından sorulan soruların başında geliyor.

Bu yazıda sizlere hepimiz için zorlayıcı olan bu yılın yükünü biraz daha hafifletebilmek için danışanlarıma da tavsiye ettiğim, günlük yaşamınızda kolaylıkla uygulayabileceğiniz yöntemlerden bahsedeceğim.

İç Huzur Nedir?

Budizme göre iç huzur, yaşamın zorlukları karşısında bile duygusal, ruhsal ve zihinsel uyumun bozulmamasıdır.1 İç huzur olduğunda, güçlü bir dinginlik, denge, sükunet ve sakinlik duygularına da sahip olursunuz. Bu nedenle zor gibi görünse de modern dünyada iç huzuru korumak bir zorunluluktur. Bu bir seçimdir ve alışkanlıklarınızın birçoğu günlük yaşamınızda ne kadar huzurlu yaşayacağınızı belirler. Dengede olmak, yalnızca başarmanız gereken bir şey değil, aynı zamanda bir yaşam tarzı haline de gelmelidir.

Günlük yaşamda kolaylıkla uygulayabileceğiniz, iç huzurunuzu ve dengenizi korumanıza yardımcı olacak yöntemleri aşağıda bulabilirsiniz:

1.Sınırlarınızı Koyun

Gün içerisinde hepimizin yapması gereken işler gereğinden fazla. Teslim tarihi yaklaşan tezler, yapılması gereken sunumlar, raporlar, çocukların ödevleri, yemek, temizlik, spor ve daha niceleri… Bu kadar iş yükünün altında bunalıyor olabilirsiniz. Bu kadar şeye yetişmek zorunda olup olmadığınızı düşünün ve öncelik sıranızı belirleyin. Her şeye yetişmek zorunda değilsiniz. Sizin için önemli olanları belirledikten sonra zamanınızı çalan sosyal medya uygulamalarını silebilir, gereğinden fazla zamanınızı alan insanlara ‘hayır’ diyebilirsiniz. Sınır koymaya yönelik hazırlamış olduğum yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

2.Kontrol Edebileceğiniz Şeylere Odaklanın

Kontrol edemeyeceğiniz şeylere odaklanmak daha gergin ve mutsuz olmanıza neden olur. Hayatınızda nelerin kontrolünüz altında olduğunun farkına varın ve onlara odaklanın. Enerjinizi ve gücünüzü kontrol edemeyeceğiniz, değiştiremeyeceğiniz durumlar, olaylar ve kişiler için harcamayın. Koşullarınıza direnmeyin, olanı olduğu gibi kabul edip yaşamı akışına bırakın.

3.Olan ve Olmayan Şeyler için Şükredin

Şükretmenin psikolojimiz üzerindeki etkisinden daha önceki yazılarımda da bahsetmiştim. Sadece sahip olduğunuz değil sahip olmadığınız ve gerçekleşmeyen tüm olaylar ve durumlar için de şükretmeniz sizin için olası en iyi senaryoyu alıp kabul etmeniz iç huzurunuza en hızlı şekilde ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

4.Bedeninize İyi Bakın

Gün içerisinde farkında olmadan tüm sinirimizi, gerginliğimizi ve öfkemizi bedenimizden çıkarabiliyoruz. Stresli olduğumuzda kendimizi kaybedercesine yemek yememiz, uyurken dişlerimizi sıkmamız… Bize hizmet eden ve bizi taşıyan yegane varlığımız olan bedenimize iyi bakmamız iç huzurumuzu bulmamızda bize yardımcı olacak en önemli adımlardan biridir. Gün içerisinde gergin hale gelen kaslarımızı spor yaparak sağlıklı bir hale getirebilir, sağlıklı yiyecekler yiyerek, düzenli uyku uyuyarak hem fiziksel hem de ruhsal sağlığımızı koruyabiliriz.

5.Sadeleşin

Her şeyin fazlası içsel huzurunuzu kaybetmeniz için bir engeldir. Yapmamız gereken ama yapamadığımız her bir eylem, düşünce bizlere yük olmaktadır. O nedenle yararı olmayan, ihtiyacınız dışındaki her bir eşyadan, insansandan kurtulun. Sadeleşin. Sadeleştikçe yüklerinizden arınacak, kendinizi ve iç huzurunuzu bulacaksınız.

6.Yavaşlayın

İç huzurunuzu korumanın en basit görünen ama uygulaması en zor olan yöntemlerinden biri yavaşlamaktır. Yürürken, vücudunuzu hareket ettirirken veya konuşurken yavaşlarsanız, genellikle daha az stresli hissetmeye başlayabilirsiniz.

7.Nazik Olun

Gün içerisinde iletişim kurduğunuz, bir arada bulunduğunuz insanlara karşı nazik olun. Herkesin yaşamında bilmediğiniz zorlukların olduğunun bilincinde olun. Siz diğerlerinin yaşam planına saygı duyar ve nazik olusanız onlar da size aynı şekilde yaklaşacaktır. Dünyayı daha yaşanılası kılabilmek bizim elimizde.

8.Güne 10 Dakika Erken Başlayın

Bu öneri son zamanlarda sıklıkla karşınıza çıkıyor olabilir. Ancak sabahları kendinize ayıracağınız bir 10 dakika iç huzurunuzu bulmanızda, dengede kalmanızda çok büyük bir yardımcıdır. Bu 10 dakikayı istediğiniz gibi planlayabilirsiniz. Yoga, meditasyon, esneme hareketleri yapabilir, kahve içebilir, kitap okuyabilirsiniz. Planlaması tamamen sizin yaşam koşullarınıza ve zekinize bağlı olarak değişmektedir.

Zorlayıcı zamanlarda bizleri ayakta tutan ve yaşama bağlayan şey iç huzurumuzdur. Bunu koruyabilmenin en etkili yolu ise alışkanlıklarımızdan gelmektedir. Sizlerin de gün içerisinde uyguladığı ve faydasını gördüğü yöntemler varsa yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

Kaynaklar:

www.spiritualityhealth.com/inner-peace-the-buddhist-way

www.medium.com/real-life-resilience/strategies-to-find-your-balance-and-inner-peace-28531c07bb44

www.positivityblog.com/inner-peace/

www.oprahdaily.com/life/a29474453/how-to-find-inner-peace/

Danışmanlık ve Eğitimlerim hakkında bilgi almak için benimle irtibata geçebilirsiniz.

İletişim Formu – Whatsapp – Telefon ile Arama

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir