Öz Şefkatinizi Artırmanın 6 İpucu

Öz şefkat, farkında olmadan kendimizden sıklıkla esirgediğimiz bir durum. Çevremizdeki her bir varlığa sevgi ve şefkat dolu yaklaşırken kendimizi bu çemberin dışında bırakabiliyoruz. Şimdi bir dakikalığına durun ve bir hata yaptığınızda veya bir hedefe ulaşamadığınızda kendinize nasıl davrandığınızı düşünün. İşler ters gittiğinde kendinizi hırpalamaya meyilliyseniz, çoğu insan gibi sizin de kendinize biraz şefkatli davranma zamanınız gelmiş demektir.

Bu yazıda sizlere öz şefkatin ne olduğundan, faydalarından ve onu artırmanın ipuçlarından bahsedeceğim.

Öz Şefkat Nedir?

Bireyin kendine karşı nazik, destekleyici ve anlayışlı olması olarak tanımlanmaktadır. Kişisel eksiklikler için kendini sert bir şekilde yargılamak yerine, benliği koşulsuz kabul etmektir. Başka bir deyişle öz şefkati, iyi ve kötü günde, hastalıkta ve sağlıkta ve hatta hata yaptığımızda bile kendimize karşı nazik olmak olarak tanımlayabiliriz.

Öz Şefkatin Faydaları Nelerdir?

Son on yılda, araştırmalar sürekli olarak öz şefkat ve psikolojik olarak iyi hissetme arasında pozitif bir ilişki olduğunu göstermiştir. Öz-anlayışı olan insanlar ayrıca daha fazla sosyal bağlılık, duygusal zeka, mutluluk ve genel yaşam memnuniyetine sahiptir. Ayrıca öz şefkatin daha az kaygı, depresyon, utanç ve başarısızlık korkusu ile ilişkili olduğu ortaya çıkmıştır.

Başkalarına karşı anlayışlı ve şefkat gösterirken kendimizden bunu esirgememiz ilişkilerde büyük bir dengesizliğe yol açabilmektedir. Bu nedenle, kendi öz şefkatinizi artırmaya yönelik uygulayabileceğiniz bazı yöntemleri şu şekilde sıralamak mümkündür:

1.Kendiniz Hakkında Olumlu Düşünün

Sözcüklerinizin ve düşüncelerinizin gerçeğe dönüşebileceğini daha önceki yazılarımda da bahsetmiştim. Bu noktada en önemli şey kendiniz hakkında olumlu düşünmek ve olumlu konuşmaktır. “Ben bu işi beceremem. Salaksın zaten sen hep böyle yaparsın. Ne zaman doğru yapabildin ki zaten.” gibi küçüklüğünüzden beri size empoze edilen ve kendinizde eksik veya olumsuz gördüğünüz noktalarla ilgili olumsuz düşünce kalıplarını iptal edin. Siz değerlisiniz! Bunu her zaman hatırlayın ve buna göre kendinizle iletişime geçin. Önemli olan bir işi yapamadığınızda bile kendinizi takdir etmek veya affetmektir. Sözcüklerin olumlu gücünü kendiniz için kullanın.

2.Hatalarınızı Affedin

Konu ister başkalarını ister kendinizi affetmek olsun zordur. Ancak kendinize öz şefkat göstermenin en önemli adımıdır. Bir hata yaptığınızda en kolayı kendinizi suçlamaktır. Her zaman kusursuz olamayız. Elbette ki eksik veya yanlış yaptığımız şeyler oldu ve olacaktır da. Burada önemli olan kendinizi affetmenizdir.

3.Gerçekten Zevk Aldığınız Şeyleri Yaparak Zaman Geçirin

Kendinize gerçek mutluluğu deneyimleme izni vermek, sevdiğiniz bir şeyi yapmak için zaman ayırmak bir şefkat eylemi olarak tanımlanabilir.

Her birimiz neşeli, canlandırıcı ve heyecan verici deneyimler yaşamayı hak ediyoruz. Zamanımızı bu şekilde değerlendirdiğimizde, hem enerjimizi hem de olaylara bakış açımızı olumlu yönde değiştirebiliriz.

4.Yargılamadan Uzak Durun

Yargılar genellikle deneyime veya bilgiye dayansa da, hayatta ne olacağını tahmin etmek çok zor olabilmektedir. Kendinizi yargıladığınızda veya gelecekte yapacaklarınız hakkında bir varsayımda bulunduğunuzda, kendinize farklı bir yol seçme fırsatı vermezsiniz. Kendinizi sınırlamak yerine, tüm olasılıklara açık olun. Kabuğunuzu kırın.

5.Zihninize ve Vücudunuza İyi Bakın

Kendiniz için yapabileceğiniz en şefkatli yöntemlerden biri, zihninize ve bedeninize iyi bakmaktır. Yeni bilgileri özümsemek için mümkün olduğunca çok zaman ayırın. Sağlıklı beslenmek, sohbet etmek, kitap okumak, eğitim almak vb. gibi zihninizi ve bedeninizi olumlu şeylerle beslediğinizden emin olun.

Bunu yapmaya başladığınızda, kendinizi neyin iyi hissettirdiğini ve neyin iyi hissettirmediğini fark edebilirsiniz.

6.Bir Terapist, Koç veya Şifacıdan Destek Alın

Her şeyi her zaman kendi yöntemlerimizle çözemeyebiliriz. Öz şefkat konusunda da böyle durumlarda bir profesyonelden destek alabilirsiniz. Bu destek sayesinde düşüncelerinizi ve duygularınızı daha kolay fark edebilirsiniz. Burada en önemli nokta güvenebileceğiniz bir profesyonelle birlikte çalışmaktır.

Hepimiz zaman zaman kendimize öz şefkat göstermekten kaçınıyoruz. Aslında günlük yaşamımız içerisinde kolaylıkla uygulayabileceğimiz öz şefkat artırıcı yöntemler mevcut Eğer sizin de uygulayıp faydasını gördüğünüz farklı yöntemler varsa yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynaklar:

https://www.health.harvard.edu/mental-health/4-ways-to-boost-your-self-compassion

https://positivepsychology.com/self-compassion-5-steps/

https://www.scienceofpeople.com/self-compassion/

https://www.everydayhealth.com/emotional-health/tips-for-showing-yourself-some-self-compassion/

Danışmanlık ve Eğitimlerim hakkında bilgi almak için benimle irtibata geçebilirsiniz.

İletişim Formu – Whatsapp – Telefon ile Arama

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir