Öz Sevgi Nedir, Nasıl Artırılır?

Öz sevgi deyince aklınıza ne geliyor?

Peki kendinizi yeterince seviyor musunuz?

Bu sorular genellikle göz ardı ettiğimiz, cevabını vermekten kaçındığımız sorulardır. Çünkü toplum olarak genellikle başkalarının ihtiyaçlarını karşılamak ve başkalarını sevmek önceliklidir. Ancak bir noktada bunun sizi ne kadar yorduğunu ve bir şeylerin eksik olduğunu hiç düşündünüz mü? Eğer hayatınızın bir noktasında bunu düşündüyseniz doğru yerdesiniz demektir.

Bu yazıda sizlere öz sevginin ne olduğundan ve onu artırma yöntemlerinden bahsedeceğim.

Öz Sevgi Nedir?

Adından da anlaşılacağı üzere kendimize karşı duyduğumuz pozitif, kabul edici ve kendimize yönelik sevgidir. Kendimize karşı dürüst ve hoşgörülü olmamıza, kendimize iyi davranmamıza ve saygı duymamıza yardımcı olur. Kendimize karşı pozitif bir tutum geliştirmek, daha sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürdüğümemize, daha iyi ilişkiler kurmamıza ve daha iyi kararlar almamıza yardımcı olabilir.

Öz Sevgi Eksikliği

Bir de bunun tam tersi bir durum söz konusudur. Belki de yaşamlarımız boyunca başımıza gelen birçok sorunun temelinde olabilecek bir durumdur öz sevgi eksikliği. Kendimize yönelik olumsuz düşünceler, kabul etmez davranışlar ve aşırı eleştirel tutumlar gibi davranışlarla ortaya çıkan bir durumdur. İnsanların kendilerine yönelik olumlu düşüncelerinin ve kendilerine karşı pozitif bir tutumun eksikliğine işaret eder. Bu durum, insanların kendilerine yönelik olumsuz düşünceler ve davranışlarla kendilerini değersiz ve kabul edilmez hissetmelerine neden olabilir.

Öz Sevgi Artırma Yöntemleri

Kendinize olan sevgi eksikliği tabii ki değiştirilebilir. Bunun için uygulayabileceğiniz yöntemleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  1. Kendinize zaman ayırın: Bugüne kadar kendiniz yerine başkalarına zaman ayırmış ve onlara öncelik vermiş olabilirsiniz. Ancak kendinize karşı olan sevginizi artımak için kendinize zaman ayırarak kendinizi öncelikli kılabilirsiniz ve böylece kendinize karşı daha saygı duyabilirsiniz.
  2. Kendinize karşı dürüst olun: Kendinize karşı dürüst olun. Öncelikli olarak kendinize yönelik negatif düşüncelerinizi tanımlayın ve bunları pozitif düşüncelerinizle değiştirmeye başlayın. Elbette ki bu çok kolay ve hemen sonuç gösteren bir yöntem değildir. Uygulaması ve gerçekleşmesi zaman alabilir. Önemli olan inançla ve emin adımlarla yolunuza devam etmektir.
  3. Kendinize yönelik pozitif davranışlar geliştirin: Genellikle başkalarına karşı iyi davranı ve öncelikli olarak onların ihtiyaçlarını giderme konusunda eğilim gösterebiliriz. Ancak öz sevgiyi artırmak için öncelikli olarak kendinize karşı iyi davranmaya çalışın ve bu davranışları kalıplaştırın. Bu süreçte kendinize zaman zaman ödüller verebilirsiniz.
  4. Olumlu geri bildirimleri almaya açık olun: Bu yöntem 3. maddede bahsettiğimiz yöntemle bağlantılı aslında. Genelde başkalarından gelebilecek olumlu geri bildirimleri almaya açık olmayabiliriz. Bu noktada durup başkalarından gelen olumlu geri bildirimleri dinlemek önemlidir. Eğer kendinize yönelik olumlu davranışlar geliştirmekte zorlanıyorsanız çevrenizdekilerin sizin hakkınızdaki olumlu dönüşleri sizi bu konuda motive edebilir.
  5. Kendinize nazik ve anlayışlı olun: Başkalarına karşı anlayışlı ve nazik oluruz. Peki ya kendimize karşı? Öz sevgimizi artırmanın en zor uygulanabilen yöntemlerinden biri kendimize karşı nazik ve anlayışlı olmaktır. Neden başkalarına karşı yapabildiğimiz şeyleri kendimize karşı da yapmayalım? Hata yaptığımızda kendimizi affedebiliriz, dinlenmek istediğimizde kendimize mola verebiliriz. Öncelikle kendimizi iyileştirmeliyiz ki başkalarına ve evrene faydalı olabilelim.
  6. Kendi ihtiyaçlarınıza öncelik tanıyın: Başlık kolay gibi görünse de uygulaması bir hayli zor olabilen bir yöntemdir. Çoğu danışanım bu maddeyi uygularken kendilerini bencil hissetiklerini ifade ettiler. Ancak bu bencillik değil. Çok klasik bir örnek olacak ama çok doğru olduğu için bunu söylemek durumundayım. Nasıl ki uçakta bir kaza durumunda oksijen maskesini önce kendinize sonra başkalarına takıyorsak bu da aynı durum. Çünkü kendi ihtiyaçlarınıza öncelik tanımadan başkalarının yardımına koşarsanız geriye sizden bir şey kalmadığını kısa sürede görebilirsiniz.
  7. Olumlamalar: Olumlamaların gücünden daha önceki yazılarda bahsetmiştim. Bu konuda da iyileşme ve gelişme sürecinde en büyük yardımcılarınızdan birisi olumlama yapmaktır. Bu sayede öncelikli olarak bilinçaltınızı güçlendirirsiniz.
  8. Profesyonel destek almak: Kendinize karşı sevginizi artırmak için yukarıda bahsettiğim yöntemlerin yanı sıra psikolog veya şifa çalışmacılarından da profesyonel destek alabilirsiniz.

Bu yöntemler, öz sevginizi artırmanıza yardımcı olabilir. Ancak, lütfen unutmayın, herkes için en uygun yöntemler farklılık gösterebilir ve zaman alabilir. Kendinize karşı sevginizi artırmak için çalışmaya devam etmeniz ve sürekli olarak çaba sarf etmeniz önemlidir.

Kaynaklar:

https://www.nhs.uk/mental-health/self-help/tips-and-support/raise-low-self-esteem/

https://www.healthline.com/health/13-self-love-habits-every-woman-needs-to-have#3.-Allow-yourself-to-make-mistakes

Enerji çalışmaları ve daha fazlası için hazırlamış olduğum videolara buradan ulaşabilirsiniz.

Danışmanlık ve Eğitimlerim hakkında bilgi almak için benimle irtibata geçebilirsiniz.

İletişim Formu – Whatsapp – Telefon ile Arama

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir