Stresi Azaltmak için Uygulanabilecek 11 Yöntem

Stresi azaltmak günümüzün en büyük uğraşlarından birisidir. Çünkü stres, hayatımızın doğal bir parçası olsa da fazla stres fiziksel ve psikolojik sağlığımızı olumsuz yönde etkileyebilir. Elbette ki stresi kendi uygulayabileceğiniz yöntemlerle azaltabilmeniz münkün. Bu yazıda sizlere stresin ne olduğundan ve azaltmak için uygulayabielceğiniz yöntemlerden bahsedeceğim.

Stres Nedir?

Günlük hayatımızın doğal bir parçası olan stresi daha yakından tanıyalım. Stres, bir kişinin fiziksel, duygusal ve zihinsel olarak tepki verdiği bir durumdur. Kişisel olaylar, iş veya okul performansı, sosyal veya ekonomik problemler stres kaynakları olabilmektedir. Bu durum, kişinin hayatta karşılaştığı zorluklara nasıl cevap verdiğini veya nasıl adapte olduğunu belirler. Aslında stres normal ve olağandır ve de hayatımız boyunca karşı karşıya kalacağımız bir durumdur. Ancak aşırı stres, sağlık açısından zararlı olabilir ve duygusal, fiziksel ve zihinsel sağlık sorunlarına yol açabilir.

Stres
Stres Nedir?

Stresi Azaltmak için Uygulanabilecek Yöntemler

Birçok konuda olduğu gibi stresi azaltabilemk için günlük yaşantınızda uygulayabileceğiniz basit ama etkili yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemleri şu şekilde sıralayabiliriz:

1.Nefes egzersizleri:

Nefes egzersizleri, vücudunuzda rahatlama sağlar ve stresi azaltır. Özellikle, derin nefes alıp vermek, vücudunuzda endorfin salgılamasını sağlar. Nefes egzersizleri düzenli olarak uygulandığında etkisi çok daha fazla olmaktadır. Nefes egzersizlerini profesyonel eşliğinde veya birseysel olarak da uygulayabilrisiniz.

2.Egzersiz yapmak:

Egzersiz düzenli olarak yapıldığında seretonin hormonu salgılamamızı sağlar ve stresi büyük ölçüde azaltır. Tabii ki bir anda ağır ve yoğun bir tempoda spor yapmaya başlamak stresinizi artıracaktır. Bunun yerine hedefinizi küçük adımlara bölebilirsiniz. Ufak yürüyüşler ve esneme hareketleri ile başlayabilir, zaman içerisinde spor yoğunluğu, ağırlığı ve şeklini değiştirebilirsiniz.

3.Sağlıklı beslenmek:

Beslenme biçiminiz bağırsak ve fiziksel sağılığınızın yanı sıra psikolojik sağlığınız ve stres üzerinde de büyük bir etkiye sahiptir. Vitamin ve minareller açısından zengin besinlerle beslenmek vücudunuzun dinç ve zinde olmasını sağlar ve stres seviyesini düşürür.

4.Ekran süresini azaltmak:

Artık tüm işleriimizi bilgisayar ve telefon gibi ekranlardan gerçekleştiriyoruz. Uzun süre hareketsiz kalmak ve sosyal medyada gördüklerimiz nedeniyle hayatlarımzı başkalarının hayatlarıyla kıyaslamak gibi sebeplerle stres seviyemiz yükselmektedir. Bu gibi nedenlerle gün içerisinde ekran süremizi azaltmak hayallerimize giden yolda yapmak istediklerimize, sevdiklerimize daha çok zaman ayırabilmemiz ve stres seviyemizin azalmasına yardımcı olacaktır.

5.Sosyalleşmek:

Aile ve arkadaşlar gibi bir sosyal destek çemberinde yer almak stres seviyesinin belirli bir seviyede kalması için önemlidir. Arkadaşlar ve aile ile geçirilen zamanda duygusal destek sağlanır ve stres seviyesi azalır.

6.Uyku:

Stres seviyesinin azalması için bir diğer etkili yöntem ise yeterli uykudur. Yetersiz uyku, stresi arttırır ve sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.

7.Yoga ve Meditasyon

Birçok konuda olduğu gibi stresi azaltmada da yoga ve meditasyon etkili yöntemlerdir. Düzenli olarak uygulandığında yoge ve meditasyon anda kalmanıza, farkındalığınızın artmasına ve stresinizin azalmasına katkı sağlayacaktır.

8.Günlük tutmak:

Sabah uyanınca, gün içerisinde veya akşam yatmadan sizi endişelendiren ve strese sokan şeyleri yazmanız sizi strese sokan konuları fark etmenizi sağlayacaktır. Fark etme aşamasından sonra ise stres faktörlerini ortadan kaldırmaya yönelik uygylamalarınızı ve etkilerini de not edebilirsiniz.

9.Doğada vakit geçirmek:

Doğa içerisinde vakit geçirmek tığkı meditasyon, yoga ve egzersiz yapmada olduğu gibi anda kalmanızı sağlayarak stres seviyenizin azalmasını sağlayacaktır.

10.Hobi edinmek:

İş ve yaşamnın diğer alanlarındaki stresi azaltmanın en etkili yöntemlerinden biri de hobilere sahip olmaktır. Hobinize ayırdığınız zamanda sizi rahatlatan, bulunduğunuz ortamdan ve durumdan uzaklaştıran, anda kalmanızı sağlayan bir etkinlik olduğu için stresinizin azalmasına yardımcı olacaktır.

11.Profesyonel destek almak:

Tüm bu uygulamaların yanı sıra eğer stresiniz kendi başınıza üstesinden gelemeyeceğiniz bir noktadaysa uzmanlardan destek alabilirsiniz.

Her bireyin stres faktörleri, tetikleyicileri, stresin fiziksel ve psikolojik sağlığı üzerindeki etkisi ve bunun çözüm yolu tamamen farklıdır. Yukarıda bahsettiğimiz yöntemler stresinizin azalmasında ve kontrol altında olmasına destek olacaktır. Bu uygulamaların yanı sıra sizin uyguladığınız ve faydasını gördüğünüz uyfulmalar varsa bize yorumlar kısmından ulaşabilirsiniz.

Kaynaklar:

https://www.healthline.com/nutrition/16-ways-relieve-stress-anxiety

https://www.verywellmind.com/tips-to-reduce-stress-3145195

Enerji çalışmaları ve daha fazlası için hazırlamış olduğum videolara buradan ulaşabilirsiniz.

Danışmanlık ve Eğitimlerim hakkında bilgi almak için benimle irtibata geçebilirsiniz.

İletişim Formu – Whatsapp – Telefon ile Arama

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir