Özdeğer Nedir? Kendine Değer Vermenin 5 Yolu

Özdeğer veya kendine değer vermek son zamanlarda sıklıkla karşılaştığımız kavramlar. Peki hepimizin dilinde dolaşan bu kavramları ne kadar biliyor ve uyguluyoruz? Bu yazıda sizlere özdeğer kavramından, kendimize değer vermenin öneminden ve bunu yapabilmenin 5 yolundan bahsedeceğim. Hazırsanız başlıyoruz 🙂

Özdeğer Nedir?

Çok temel bir soru ile başlayalım. Özdeğer, kısaca bireyin kendine verdiği değer olarak tanımlanmaktadır. Bireyin kendine saygı duyması, sevgi, hoşgörü ve dürüstlükle davranabilmesidir, davranışsaldır. İnsanlarla konuşma şeklimizden karar almamıza kadar etkilidir. Özdeğer kurduğumuz ilişkiler, aldığımız kararlarla hayatımızı uyum içerisinde yaşamamızı sağlar.

Özdeğer kendine değer vermeyi beraberinde getirir. Kendine değer veren birey ise başkalarıyla kurduğu ilişkilerde daha saygılı ve hoşgörülüdür. Kendine değer vermeyen bireylerse daha agresif ve kendilerini her zaman aşağılama ve küçük görme eğilimindedirler. Bu eğilimle o kadar bütünleşmişlerdir ki bilinçaltlarındaki hiçbir şeyi hak etmeme enerjisi tüm hayatlarını da etkiler.

Kendimize değer vermek sadece maddi olarak en iyisini hak ettiğimizi göstermez. Özdeğer ve kendine değer verme kişinin kendinde başlar. Evet aslına bakıldığında bize küçüklüğümüzden itibaren öğretilenin tam aksine kendimize öncelik vermek bencillik ve kabalık değildir. Aksine sağlıklı bir yaşam sürebilmemiz için gerekli olan bir olgudur.

Özdeğer veya kendimize değer vermek sadece kendi hayatımızı değil birlikte yaşadığımız insanların hayatlarını da olumlu yönde etkiler. Daha sağlıklı ilişkiler kurmak, sağlam adımlar atmak ve dengeli bir yaşam sürebilmek için kendimize değer vermek önemlidir.

Kendine Değer Vermek

Kendine Değer Vermenin 5 Yolu

1. Kendinizi Başkalarıyla Kıyaslamayı Bırakın

Kendimizi başkalarıyla karşılaştırmak, başından kaybedilen bir savaştır. Sadece eksiklerimizi aramakla kalmaz, kendimizi de eksiklik hissinin içinde buluruz. Karşılaştırma yaptığımız kişilerin yerinde olmadıkça, hayata onlar gibi bakmadıkça ve onların deneyimlerinden geçmedikçe, kendimizi hiçbir şekilde doğru olamayacak bilgilerle karşılaştırıyoruz.

Karşılaştırma, odağınızı kendinizden ziyade o kişiye çeker. Ancak gücünüz, hayatınızda etkileyebileceğiniz şeylerde yatar. ‘Siz eşsiz bir varlıksınız ve dünyada sizin gibi başka kimse yok.’ Odağınızı hayatınızda doğru giden ve olan güzel şeylere kaydırın ve aynaya dönüp bakan kişiye dikkat edin. Kendine has özellikleri vardır. İçinizdeki mükemmeliyetçiliği bırakın ve gülümsemenizi, yeteneklerinizi ve sunduklarınızı takdir etmeye başlayın. Değerinizi görmeye başlamak, odağı doğru yere kaydırmanın en hızlı yoludur.

2. Konfor Alanından Çıkın

Bazı insanlar sadece maaşı için sevmedikleri işlerde çalışmaya devam ederler. Bazılarıysa, artık kalplerinin çarpmasına neden olmayan ilişkilerini sürdürür. Bazılarımız, herhangi bir grupta olmaya hasret kaldığımız için bizi tüketen arkadaşlıklarımızı sürdürürüz. Yaşadıklarınız ne olursa olsun, harcadığınız zamana değmez. Huzuru ve aşırı derecede mutlu olmayı hak ediyorsunuz. Kendinize sürekli “Bundan daha iyi bir şey olmalı” diyorsanız, muhtemelen konfor alanına giriyorsunuzdur. Daha azına razı olmayın. Elinizden gelenin en iyisini bulmak için arayışta olun. Konfor alanı çok cazibelidir ve sizi bir girdap gibi içine çeker. Yola çıkın.

3. Şükredin

Uyuduğunuz yatağın kıymetini bilin. Hayatınızdaki kişilere şükredin. Giydiğiniz kıyafetlerin, arabanızın, yemeğinizin kıymetini bilin. Ne kadar çok şükrederseniz ederseniz, hayatınıza o kadar çok iyilik akacaktır.

4. Sağlıklı İlişkiler Kurun

Kendinizi iyi hissetmenize neden olan her şeyi bırakın veya en azından kendinizi onlardan uzaklaştırın. Hayatınıza önemli katkılar sağlayan insanlarla iletişim kurun. Ruhunuzu besleyen, hayallerinizi teşvik eden ve sizi olduğunuz gibi kabul eden en az iki kişiye sahip olun. Güçlü, besleyici bağlar geliştirmek, bizi yalnız olmadığımızı hatırlamaya teşvik eder ve kalplerimizi açık tutar.

5.Hayır Demeyi Öğrenin

Birbirimize yardım etmek için buradayken, kendi iyiliğimiz pahasına bir şeyler yapmaya meyilli olduğumuz zamanlar mutlaka olacaktır. Bazen elimizden gelenden fazlasını verdiğimizde, diğer kişinin kendi deneyimlerinden bir şeyler öğrenmesine veya deneyimlemesine izin vermeyiz. Bunun yerine, sizin için doğru olanı yaparak kendinizi onurlandırın. ‘Hayır’ demek özgürleştirici olabilir, çünkü başkalarına hayır dediğimizde kendimize “evet” demiş ve değerlerimizle uyumlu oluyoruz. Arada bir hayır demek için kendinize izin verin. Bu uygulama öz saygınızı artıracak ve insanların size daha fazla değer vermesi ve saygı duyması için bir alan yaratacaktır.

Her zamana hatırlamamız gereken şey tüm değişimin kendimizde başladığıdır. Kendinize değer verdiğinizde hayatınızın nasıl değiştiğini göreceksiniz.

Danışmanlık ve Eğitimlerim hakkında bilgi almak için benimle irtibata geçebilirsiniz.

İletişim Formu – Whatsapp – Telefon ile Arama

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir