Sağlıksız Duygulardan Özgürleşmek için 4 Yöntem

Hepimizin zaman zaman bizleri zorlayan ve bizlere zarar veren “sağlıksız” olarak adlandırdığımız duygularımız vardır. Bu duygular aşırı boyutlara ulaştığında psikolojik ve fizyolojik olarak bizlere zarar verebilmektedir. O nedenle bugün bu duygulardan özgürleşmek için önemli 4 yöntemden bahsedeceğim sizlere.

Tüm duygular değerlidir ve içinde bir nimet barındırır. Çok uzun süre bizleri rahatsız eden duygulara takılıp kalırsak sağlığımız olumsuz etkilenir, mutsuz, keyifsiz ve hastalıklı bir hayat yaşamamıza sebep olur. Olumlu veya olumsuz olarak baktığımız her bir duygu bize bir öğüt, işaret ve hediye olarak gelir. O duyguyu bulmak önemlidir.

Öfke, nefret, hüsran, gerginlik, panik, keder, kıskançlık, reddedilme, suçluluk, sıkışmışlık, umutsuzluk, utanç ve yargılama genellikle sağlıksız olarak tanımladığımız duygulardır. Şimdi bu duyguların neler olduğuna ve bunlardan nasıl özgürleşeceğimize bakalım.

Yargılama

Yargılamak

Büyük çoğumuz gün içinde zararlı veya zararsız yargılamalarda bulunuruz. Kendimizi, bedenimizi, görüşlerimizi, arkadaşlarımızı, ailemizi, komşularımızı ve daha birçok kişiyi yargılarız. Yargıda bulunmak, tartışmalara, öfkeye, nefrete tahammül edememeye dönüşür hatta savaşa bile yol açacak çatışmalar yaratır.

‘Ayşe, senden daha iyi bir öğrencidir. Bak görüyor musun onlar ne kadar zengin. Çok da akıllılar. Şanslılar, işlerini çok iyi biliyorlar. Elif benden çok daha güzel.’ yargılamayı bu tür karşılaştırmalarda da kullanırız. Başkasında görüp hoşlanmadığımız durumlarda yaparız, bu gerçekte kendimizde görmeyi ve kabullenmeyi istemediğimiz bir yanımızdır.

İnsanlar, bize sahip çıkamadığımız niteliklerimizi yansıtır. Kendimizi ve çevremizdekileri yargılamak yaşamın güzelliğinden, rahatlığından, esnekliğinden uzaklaşmak demektir. Yargıda bulunduğumuz sürece larenjit, baş ağrısı, iskelet sorunları, solunum sistemi, dil, boğaz, sinir sistemi ve kulak ile ilgili sorunlar yaşarız.

Öfke

Öfke
Öfke

Haksızlığa uğradığımızda, işler planladığımız gibi gitmediğinde, tersliklerle karşılaştığımızda, isteklerimiz gerçekleşmediğinde, saygısızlığa maruz kaldığımızda, kendimizi gerçekleştiremediğimizde öfkeliyizdir. Yani öfkeli insan aslında çevresine değil özünde kendine öfkelidir. 

Öfke nefreti, eleştiriyi, yargıyı ve küçümsemeyi beraberinde getirir. Öfkeli insanlar dargınlık, küçümseme ve nefret gibi duyguları haklı göstererek sahte bir güç elde etmeye çalışırlar ancak bu durumun özüne bakıldığında bu sahte bir güçtür. Öfkeli insanlar bu hayatı sanki hakaret etmek, dövüşmek ve insanlara kötü davranmak onların hakkıymış gibi yaşarlar. İşte bu tam olarak öfkeden gözü dönmektir.

Özellikle öfke kontrolü sorunuyla gelen danışanlarımın analizlerini yaptığımda çoğunun ateş elementinin yüksek olduğunu görüyorum. Bu bilgiden habersiz oldukları için bu elementi dengelemekten uzaklaşıp, kendilerine ve çevrelerindeki insanlara zarar verecek şekilde yaşıyorlar. Bizde var olan ve bize zarar veren tüm duygularımızın aslında bizi değiştirmek ve dönüştürmek için rol oynadıklarını bilsek öfkenin de tutkumuzu, coşku ve heyecanımızı besleyerek değişim ve dönüşümün destekleyicisi olmasını sağlayabiliriz.

Bu şöyle bir şey, hangi konuda çok öfkeleniyorsak onu gözden geçirip, neyi ve neleri değiştirmem gerekiyor diye sorgulayıp, olumlu yönde dengeleyerek bize verilmiş bir armağan olduğu bilinciyle yaşayabiliriz. Çözülmemiş öfke yüksek tansiyon, iltihap, sedef hastalığı, kanser, sinüzit, ülser, zatürre, tümör ve adet öncesi sendromu gibi hastalıklara neden olabilir.

Kıskançlık

Kıskançlık
Kıskançlık

İnsan doğasında olan ve olması da gereken bir enerjidir kıskançlık ve imrenme. Her şeyin fazlasının zararlı olduğu gibi bu duyguyu da çok yüksek frekansta yaşıyorsak hem kendimizin hem de başkalarının ilerlemelerine yönelik engelleyici bir etki oluştururuz.

Kıskançlığı ve imrenmeyi olması gereken seviyede tutarsak bu durum ilerlememiz için bize destek olur. Ama fazlası bizim dar görüşlü, hep tetikte ve savunma durumunda olan bireyler olmamıza sebep olabilir. Bu duygu bizim kalbimizi sevgiye kapatır, korku, gerginlik yaratır ve kıskandığımız insanlara karşı kötü duygular besleyerek genelde onarı takip etmeye ve denetlemeye çalışırız. Kıskançlık bizleri güvensizlik, dargınlık ve kuşkunun kollarına atar. Mide ve sindirim sorunlarına, kalp krizi, bel ağrısı, tümör ve akciğer rahatsızlıkları gibi pek çok hastalığa sebep olabilir.

Bu Duygulardan Özgürleşmek

Sağlıksız duygulardan, nedenlerinden ve hangi hastalıklara sebep olabileceklerinden bahsettik. Esas önemli olan bu noktadan sonra bu duygulardan nasıl özgürleşebileceğimiz. Bu duygulardan özgürleşmek için uygulayabileceğiniz yöntemleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Bir kâğıt kalem alın ve kendinize odaklanın. Önce kendinizle ilgili neleri yargılıyorsanız onları kâğıda dökün. Eksik, hatalı, yetersiz bulduğunuz her şeyi yazın. Kendinize bakın, yazdıklarınız sizi tam da olduğunuz gibi yansıtıyor mu? Sonra çevrenizde yargıladığınız olayları ve kişileri yazın.
  • Bu yazdıklarınızı okurken bu duyguların bedeninizin hangi bölgesine yerleşmiş olduğunu belirlemek için derin nefesler alıp vererek o yoğunluğu hissettiğiniz yere elinizi koyun. Gözlerinizi kapatın ve o duygunun size ne hissettirdiğini bulun.
  • Tespit etmiş olduğunuz bölgeye olumlu cümlelerle telkinlerde bulunarak veya renk imgeleme beceriniz varsa pembe sevgi ışığı o bölgeyi imgeleyerek söz konusu duygunun serbest bırakılmasına izin verin.
  • Diğer bir yöntem ise, yine kâğıda yazıp yüzleştikten sonra sevgi ile bir kabın içinde yazmış olduğunuz bu kâğıdı yakın ve yok etmektir. Kâğıt yanarken tüm yargılarınızın yok olduğunu ve sevgiye dönüştüğünü hayal edin, nötr olmaya izin verin.

Tüm bu yöntemlere ek olarak öfke için geçici de olsa önerebileceğim bir diğer teknik ise anlık öfke sırasında sakinleşmek için nefesinize odaklanmaktır. Yumruklarınızı sıkın, derin derin nefes alıp verin. Bir insanın öfkesinin 7 saniyede geçtiği, sakinleştiği bilimsel olarak açıklanmıştır. Tabi ki bu geçici bir iyileştirmedir.

Tabi ki son olarak bu konu ile ilgili olarak hazırladığım meditasyonları da uygulayabilirsiniz. Hepsini bir arada da yapabilirsiniz. Bir seçeneği seçip onu da uygulayabilirsiniz. Seçim sizin, yeter ki dönüştürmek isteyin.

Yargılamadan özgürleşme meditasyonuna buradan ulaşabilirsiniz.

Kıskançlıktan özgürleşme meditasyonuna buradan ulaşabilirsiniz.

Öfkeden özgürleşme meditasyonuna buradan ulaşabilirsiniz.

Danışmanlık ve Eğitimlerim hakkında bilgi almak için benimle irtibata geçebilirsiniz.

İletişim FormuWhatsappTelefon ile Arama

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir