Akışa Bırakmak: Kontrolü Bırakmayı Öğrenmek için 7 Adım

Kabul etmek, izin vermek ve akışa bırakmak aslında tam da olması gerektiği gibi yaşamınızı şekillendirmenizi ve kendinizi bulmanızı sağlar.

Çok basit gibi görünse de akışa bırakmak bir çoğumuz için büyük bir sınav haline gelebilmektedir. Günlük hayatlarımızda sürekli planlar yapan, her şeyi kontrol etme isteği duyanlar için bu eylemi uygulamak hayli güç olabilmektedir. Ancak kendinizi bulmak ve hayatınızı istediğiniz doğrultuda gerçekleştirebilmenize yardımcı olabilecek bu eylemi uygulayabilmeniz için bu yazıda sizlere yardımcı olacak bazı adımlardan bahsedeceğim.

Olan her şeyin istediğiniz gibi olmasını istemeyin, her şeyin gerçekten olduğu gibi olmasını dileyin, böylece hayatınız sakin ve dingin kalacaktır.

Epiktetos

akış
Akışa Bırakmak

Akışa Bırakmak Nedir?

Çekim yasasının bir parçası olan akışa bırakmak eylemi isteklerimizi, dilek ve niyetlerimizi belirledikten sonra onu evrenin gerçekleştirebilmesi için hayatın günlük rutinine dönmeyi ifade etmektedir. Eğer niyetinizin çokça üzerine düşer, gününüzün her anında onu düşünür ve sürekli olarak o niyetle ilgili çalışma yaparsanız isteklerinizi kendinize çekmek yerine onu itersiniz. Kontrolü elinizde tutmaya çalışmak ve isteklerinizin gerçekleşmesi için sürekli bir çaba göstermek sizi tahmininizden de fazla yorabilir ve ilerleyen zamanlarda bitkin bırakabilir.

Her zaman hatırlamamız gereken bir durum vardır: evrenin belirli bir düzeni vardır ve bu düzende her şey dengeli bir şekilde yer almaktadır. Akışa bırakmak ile çekim yasası arasındaki ilişki de bu dengeyi sağlamak üzerine kuruludur. Hayatınızı daha dengeli ve huzurlu bir şekilde yaşamak için hayatı istediğiniz gibi oldurmaya çalışmak yerine onun size verdiklerini sevgiyle kabul etmelisiniz.

Niyetinizi yaptınız, çekim yasası devreye girdi ancak bir türlü niyetinizi gerçekleşmesi için akışına bırakamıyor musunuz? O zaman gelin kontrolü sıkı sıkıya elimizde tutmaktansa olan biten her şeyi biraz olsun akışına bırakmanıza katkı sağlayacak olan adımlara bakalım.

Kontrolü Bırakmayı Öğrenmek için 7 Adım

1.Her şeyi kontrol edemeyeceğinizi fark edin: Her birimiz bu gerçeği biliyoruz ancak günlük yaşamımız içerisinde uygulamak pek de kolay olmuyor. Evreni ve işleyişini kontrol edemeyiz. Hayatımızdaki birçok şey kontrolümüz dışındadır. Çünkü evrende sonsuz olasılık bulunmaktadır. Hayat sizi isteklerinize ve niyetlerinize sizin belirlediğiniz yoldan değil, kendi yolundan götürebilir. O nedenle her zaman söylediğim gibi ilk adımımız her şeyi kontrol edemeyeceğinizi fark etmektir.

2.Nefes alın: Her şeyi kontrol etme ihtiyacı ile hareket ettiğinizde ve bazı şeylerin sizin istediğiniz veya planladığınız gibi gitmediğini gördüğünüzde hayal kırıklığı veya öfke gibi duyguları yaşamanız normaldir. İşte tam bu noktada durun ve sadece nefes alın. Derin nefesler alarak olaylardan, zamandan, mekandan ve insanlardan uzaklaşır ve sakinleşirsiniz. Bu uygulama atacağınız diğer adımları daha kolay bir şekilde görmenize yardımcı olacaktır.

3.Pratik yapın: Pratik yapmak önemlidir. Çünkü tıpkı herhangi bir beceriyi öğrendiğinizde olduğu gibi, muhtemelen ilk başta akışa bırakmak konusunda da iyi olmayacaksınız. Beceriler pratikle gelir. Yani akışa ayak uydurmayı ilk öğrendiğinizde, her şeyi berbat edebilir ve bundan vazgeçmek isteyebilirsiniz. Ama bunlar sürecin bir parçası. Siz pratik yapmaya devam edin. Belirli bir süre sonra her şeyin daha kolay ve rahat ilerlediğini göreceksiniz. Olayları, niyetleri ve isteklerinizi akışa bırakmanız kolaylaşacaktır.

4.Küçük adımlar atın: Her şeyi bir günde yapmayı öğrenmediniz. Akışa bırakmayı da bir anda öğrenemezsiniz. Geçmişten getirdiğiniz alışkanlıklarınızı bırakmak ve yeni rutinler oluşturmak için zamana ihtiyacınız olacak. Ancak büyük hedefler koyarak işleri kendiniz için zorlaştırmayın. İşe küçük adımlar atarak başlayın. Örneğin; kontrol altına almayı çalıştığınız anları fark ettiğinizde bunları not ederek işe başlayabilirsiniz.

gunluk-tutmak
Günlük Tutmak

5.Günlük tutun: Gün sonunda neleri kontrol altına almaya çalıştığınızı, nelerin sizi öfkelendirdiğini, hangi adımların sizi sakinleştirdiğini, bir sonraki sefer neler yapabileceğinizi yazabilirsiniz. Bu uygulama sürecinizi daha net görebilmenizi ve çözüm yollarınızı görebilmenizi sağlayacak ve akışa bırakmayı öğrenmenizi hızlandıracaktır.

meditasyon
Meditasyon Yapmak

6.Meditasyon yapın: Gününüzü gözden geçirebilmeniz için yapabileceğiniz en iyi yöntemlerden biri de meditasyon yapmaktır. Meditasyon rahatlamanızı ve bazı şeyleri akışa bırakmanızı kolaylaştıracaktır.

7.Değişimi ve kusuru kabul edin: Bir şeyleri istediğimiz gibi elde ettiğimizde, genellikle onların değişmesini istemeyiz. Ama hayatın bir gerçeği olarak değişecekler. Çünkü her şeyi istediğimiz gibi tutamayız. Bunun yerine her şeyi olduğu gibi kabul etmeyi öğrenmek ve akışa bırakmakdaha iyidir. Dünyanın sürekli değiştiğini ve bu değişimin bir parçası olduğunuzu kabul edin.

Ayrıca, her şeyin “mükemmel” olmasını istemek yerine, mükemmel olmayacağını kabul etmeli ve bunun yerine iyi olanı kabul edin. Hayatta her şeyin değiştiğini ve hiçbir şeyin mükemmel olmadığını kabul ettiğinizde akışa bırakmanız çok daha kolay ve kendiliğinden olacaktır.

Benim sizlere akışa bırakmak konusunda uyguladığım ve danışanlarıma da tavsiye ettiğim uygulamalar bunlardı. Ancak sizlerin de bu konuda uyguladığı ve sonuç aldığı adımlarınız varsa yorumlara yazabilirsiniz.

Meditasyon, çekim yasası ve daha fazlası ile ilgili hazırlamış olduğum videolara buradan ulaşabilirsiniz.

Danışmanlık ve Eğitimlerim hakkında bilgi almak için benimle irtibata geçebilirsiniz.

İletişim Formu – Whatsapp – Telefon ile Arama

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir