Meditasyon Nedir? 7 Meditasyon Türü

Meditasyon, son dönemde spiritüel açıdan çok popüler bir uygulama. Bu uygulamanın esas amacı dikkatinizi içinde bulunduğunuz ana ‘şimdi’ye odaklamaktır. Zihinsel bir uygulamadır. Her birinin strese, iyi uyumaya gibi sorunlara faydası olan farklı türleri (rehberli, çakra, vipassana, transandantal…) vardır. Bu yazıda sizlere meditasyonun ne olduğundan, türlerinden ve faydalarından bahsedeceğim.

Tanımı ve kökeni: Meditasyon nedir?

Tarihsel olarak meditasyon, Hindistan’da ortaya çıkmış eski bir uygulamadır. Ortaya çıkmasından 5000 yıl sonra Asya kıtasında da yaygın olarak uygulanmaya başlamıştır. Batı’ya ulaşması ise 18. Yüzyıla denk gelmektedir. 1960’larda ise yoga pratiği ile popüler hale geldi. Böylece, bugün çeşitli biçimlerine erişebiliyoruz.

Zihinsel bir uygulama olan meditasyon anda kalmayı amaçlar. Stresi azaltabilen, sakinliği, zihinsel netliği artıran ve mutluluğu teşvik eden herkesin kullanabileceği basit bir uygulamadır. Yapmayı öğrenmek basittir ve etki ve faydaları çabucak kendini gösterir.

Türleri Nelerdir?

Son dönemde koşturmacalı yaşantımızda stresi azaltmanın bir yolu olarak gösterilen bu uygulama büyük ilgi gördü. Stresin yanı sıra kalp rahatsızlıkları ve kronik rahatsızlıkların da azaltılmasına büyük fayda sağladığı yapılan araştırmalarla ortaya konmuştur.

Bu uygulamanın birçok farklı türü bulunmaktadır. Nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız sıraladığım meditasyon türlerini inceleyerek hangisinin sizin için en uygun olanı olduğuna karar verebilirsiniz.

1. Vipassana meditasyonu

Var olanı gerçekte olduğu gibi görmek anlamına gelmektedir. Vipassana’nın amacı, kendini gözlemleme yoluyla kendini dönüştürmektir. Bu, zihin ve beden arasında derin bir bağlantı kurmak için bedendeki fiziksel duyulara disiplinli bir dikkat uygulayarak gerçekleştirilir.

Vipassana, 10 günlük bir kurs gerektirir. Bu süreçte öğrencilerden, tüm sarhoş edici maddelerden uzak durmak, yalan söylemek, çalmak, cinsel aktiviteden uzak durmak gibi birtakım kurallara uyması beklenir.

2. Sevgi Dolu Şefkat Meditasyonu

Sevgi Dolu Şefkat uygulaması aynı zamanda “Metta” olarak da bilinmektedir. İyi dilekleri başkalarına yönlendirme uygulamasıdır. Pratik yapanlar, sıcak kalpli duygular uyandırmak için belirli kelimeleri ve cümleleri okurlar. Bu aynı zamanda farkındalık ve vipassanada da yaygın olarak bulunur.

3. Mindfulness (Farkındalık) Meditasyonu

Günümüzde sıklıkla karşılaştığımız bir kelime olan “mindfulness” “farkındalık” anlamına gelmektedir. Bu uygulamada, düşüncelerinizle tam olarak anda olmak amaçlanır. Dikkatli olmak, ne yaptığımızın, nerede bulunduğumuzun farkında olmaktır. Etrafımızda olup bitenlere aşırı tepki vermemek anlamına gelir.

Bu uygulama her yerde yapılabilir. Bazı insanlar sessiz bir yerde oturmayı, gözlerini kapatmayı ve nefeslerine odaklanmayı tercih eder. Ancak işe gidip gelirken veya ev işleri yaparken de dahil olmak üzere günün herhangi bir noktasında dikkatli olmayı seçebilirsiniz. Uygularken, düşüncelerinizi ve duygularınızı gözlemlersiniz, ancak bunların yargılamadan geçmesine izin verirsiniz.

4. Transandantal Meditasyon

Bir kelime, ses veya küçük bir cümle gibi kişisel olarak belirlenen mantranın belirli bir şekilde tekrarlandığı basit bir tekniktir. Gözler kapalı, rahat bir şekilde oturarak günde iki kez 20 dakika uygulanır.

Bu uygulamanın amacı, fazla çaba göstermeden iç huzuru elde edebilmek için meditatif duruma kolaylıkla geçmenizdir.

5. Rehberli Meditasyon

Bazen rehberli imgeleme veya görselleştirme olarak da adlandırılan bu uygulama, rahatlatıcı bulduğunuz zihinsel resimler veya durumlar oluşturduğunuz bir yöntemdir.

Bu süreç tipik olarak bir rehber veya öğretmen tarafından yönetilir, dolayısıyla “yönlendirilmiştir”. Rahatlama alanınızda sakinlik uyandırmak için koku, ses ve dokular gibi mümkün olduğunca çok duyuyu kullanmanız önerilir.

Meditasyon türleri
Çakra Meditasyonu

6. Çakra Meditasyonu

Çakra, “tekerlek” anlamına gelen ve Hindistan’a kadar uzanan eski bir Sanskritçe kelimedir. Çakralar, vücuttaki enerji ve ruhsal güç merkezlerini ifade eder. Yedi çakra olduğu düşünülmektedir. Her çakra vücudun farklı bir yerinde bulunur ve her birinin karşılık gelen bir rengi vardır.

Bu uygulama, çakralara denge ve esenlik getirmeye odaklanan gevşeme tekniklerinden oluşur. Bu tekniklerin bazıları, vücuttaki her bir çakrayı ve ona karşılık gelen rengi görsel olarak resmetmeyi içerir. Bazı insanlar uygulama sırasında konsantre olmalarına yardımcı olmak için tütsü yakmayı veya her çakra için renk kodlu kristaller kullanmayı seçebilir.

7. Yoga Meditasyonu

Yoga uygulamasının geçmişi meditasyonda olduğu gibi Hindistan’a uzanır. Çok çeşitli yoga sınıfları ve stilleri vardır.

Yoga türleri, esnekliği artırmak ve zihni sakinleştirmek için bir dizi duruş ve nefes egzersizi yapmayı sağlar. Pozlar denge ve konsantrasyon gerektirir. Uygulayıcılar dikkat dağıtıcı şeylere daha az odaklanmaya ve anda kalmaya teşvik edilir.

Meditasyonun faydaları ile ilgili görsel
Meditasyonun Faydaları

Faydaları Nelerdir?

Meditasyon, 1970’lerden günümüze kadar farklı birçok araştırmanın konusu olmuştur. Sonuç olarak depresyon, anksiyete, duyguların kontrol edilmesi gibi farklı durumlarda faydalı olduğu görülmüştür. Ayrıca düzenli olarak bu uygulamayı yapan kişilerin dikkatlerini daha rahat topladıkları da tespit edilmiştir.

Kısaca faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Depresyonla mücadele,
  • Kronik rahatsızlıkların iyileşmesi ve önlenmesi,
  • Anksiyete ve stresle mücadele,
  • Dikkati toplama,
  • Hafıza kaybını azaltma,
  • Bağışıklık sistemini güçlendirme,
  • Kaliteli uyku düzeni sağlama.

Bu maddelerin yanı sıra düzenli ve sağlıklı bir yaşam için meditasyon yapabilirsiniz. Hangi türünü denemeye karar vereceğiniz birçok faktöre bağlıdır. Bir sağlık sorununuz varsa, hangi türün sizin için uygun olabileceği konusunda doktorunuzla konuşun.

Bu uygulamaları günün istediğiniz bir saatinde yapabilirsiniz. Önemli olan kendinize ait ve sessiz kalabileceğiniz bir alan oluşturmanız.

Hazırlamış olduğum rehberli meditasyon videolarına ve çok daha fazlasına buradan ulaşabilirsiniz.

Danışmanlık ve Eğitimlerim hakkında bilgi almak için benimle irtibata geçebilirsiniz.

İletişim Formu – Whatsapp – Telefon ile Arama

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir