Erteleme ve Enerjinize Etkileri

Siz de kendinizi gün içerisinde yapacağınız işleri ertelerken buluyor musunuz? veya Sizin de kendinize yapmak için söz verdiğiniz ama sonrasında yapmayı unuttuğunuz şeyler oluyor mu?

Cevabınız EVET ise doğru yerdesiniz! Bu yazıda size ertelemenin nedenlerinden ve bunun enerjisel boyutta sebep olabileceklerinden bahsedeceğim.

“Biz tereddüt ederek ve erteleyerek zamanımızı boşa harcarken, hayat akıp gidiyor.”

Seneca

Erteleme (Prokrastinasyon)

Erteleme veya bir diğer adıyla prokrastinasyon günümüzde her bireyin yaşadığı temel bir sorundur. İçinde bulunduğunuz anda yapması zor gelen veya yapmak istemeyeceğiniz şeyleri genelde erteleme eğiliminde oluruz. 21. yüzyılda bir çok uyarana maruz kalan bizlerin en büyük handikapı, aynı anda birçok şeyi yapma arzumuzdur. Yapılması gereken işler, yetiştirilmesi gereken sosyal yaşam, çocukların ihtiyaçları derken önceliklerimizi belirlemek konusunda kafamız da karışabiliyor. Bu kafa karışıklığını gidermek için öncelikle prokrastinasyonun kendimizde yarattığı yükü fark etmemiz ve kabul etmemiz gerekmektedir.

Nedir bu yükler?

1.   Sorumluluktan kaçmanın suçluluk duygusu

2.   Verdiğimiz sözlerin yerine getirilmemiş olmasının yarattığı güvenilmezlik durumu

prokrastinasyon
Erteleme

Yüzleşmemiz gerekenler nelerdir?

Neyi ne kadar istiyorum?

Kendimi ne kadar tanıyorum?

Potansiyellerimin ne kadar farkındayım?

Ertelemek benim için ne anlama geliyor?

Uzun süredir ertelediğim, beni alıkoyan durumlar ne?

Yaptığım şeyleri ne kadar severek yapıyorum?

Bunlara cevap bulduktan sonra kendinize şu soruları yöneltin;

  • Tam şu anda kendimi nasıl hissediyorum?
  • Şu an tam olarak içinde bulunduğum duygunun adı ne?
  • Şu an ihtiyacım olan şey tam olarak nedir?

Bu sorular kendinizi fark etmenize ve belki bu defa buna göre hayatınızı planlamanıza yardımcı olacaktır. Gözünüzde hedeflerinizi büyütmeden küçük parçalara bölerek adım atmak onlara ulaşmanın da en konforlu yoludur. 

Ertelemenin Enerjiye Etkisi

erteleme enerjisi
Ertelemenin Enerjiye Etkisi

Prokrastinasyonun fiziksel olduğu kadar ruhsal ve de enerjisel olarak da olumsuz etkisi bulunmaktadır. Her ne kadar bedensel ve zihinsel olarak yoğun ve yorgun olsanız da enerji her zaman olduğu gibidir. Eğer siz sürekli olarak prokrastinasyon eğiliminde olursanız enerji sisteminin bundan anlayacağı şey; AKIŞI ERTELEMEK olacaktır.

Çekim yasası ile ilgili yazımda da ifade ettiğim gibi sözcüklerimiz ve düşüncelerimizin yanı sıra eylemlerimiz de enerjisel olarak bizleri etkilemektedir. Ertelerken evrenle nasıl konuştuğumuzu fark edebiliyor musunuz? Hayatınıza prokrastinasyon enerjisini her bir davranış sözle eklediğiniz sürece evren de sizin isteklerinizi ve beklentilerinizi erteleyecektir. 

Enerji ve daha fazlasıyla ilgili olarak hazırlamış olduğum videolara buradan ulaşabilirsiniz.

Danışmanlık ve Eğitimlerim hakkında bilgi almak için benimle irtibata geçebilirsiniz.

İletişim Formu – Whatsapp – Telefon ile Arama

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir