Kırılganlık: İnsanların Kırılganlığa Verdiği 7 Yanıt

Kırılganlık veya incinmek… Bu yazıda sizlere bu duruma verdiğimiz 7 yanıttan bahsetmek istiyorum.

Kırılganlık Nedir?

İncinmek bir diğer adıyla kırılganlık asla kabul edemediğimiz ancak hayatımızın bir parçası olmaktan uzaklaşmayacak olan durum, kavram, an ve hislerimiz olarak tanımlanabilir.

Kalbimizin kırılabileceğini kabullenmeden kalpten yaşama kapasitemizi artıramayız. Bu noktaya gelmeden önce kırılganlığın ne olduğunu anlamak için bu duruma nasıl tepki verdiğimizi bilmemiz gerekmektedir. İnsanlık olarak bu duruma verdiğimiz 7 tepkiyi şu şekilde sıralamak mümkündür.

1.İntikam Alma İsteği

“Benim hissettiğim neyse, karşımdaki kişi de bunun aynısını hissetsin. Onu Allah’a bırakıyorum, sisteme bırakıyorum. aynısını yaşasın.” Bu ifadeler serbest bırakma değil aksine intikam lama isteği ile bağdaşan ifadelerdir.

2.Cezalandırma İsteği

Kırılganlığı verdiğimiz en temel tepkilerden birisidir. Zihinsel düzeyde olsa bile küserek, konuşmayarak, yoksun bırakmaya çalışarak kişi kendince adaleti sağlamaya çalışmaktadır.

3.Islah Etme İsteği

Cezalandırma istediğinde olduğu gibi yine farkında olmadan cezalandırarak, yok sayarak kişi istediğini yaptırmaya çalışmaktadır. Bu da incinmeye verilen bir tepkidir.

4.Unutmak

Geçmişi tüm düzeylerde bırakmak, yola devam etmek için kişinin kendine sağladığı bir koruma duvarı gibidir. kırılganlıkları veya incinmişlikleri unutma yoluyla kişi kendini korurken aynı zamanda karşısındakini de cezalandırabilmektedir.

5.Bağışlamak

Öğrenilmesi gerekenler öğrenildi, dersler alındı, karşımızdakilerin iradelerine, eksikliklerine veya fazla olan her şeylerine karşı affedici olmaktır bağışlamak. Kişilerin yine aynı şeyleri yapmalarına müsaade etmek değildir. Sadece hata yapma hakkını tanımak, ben ve senden çıkıp olgulara bakmak ve kabullenmektir. Affetmek ve Bağ Kesmek başlıklı yazımda da ifade ettiğim gibi aslında çok zor olan bir yöntemdir. Ancak kişinin kendi yaşam yolculuğunda özgürce ilerleyebilmesi için bir o kadar önemlidir. Verilebilecek en güzel tepki olabilir…

6.Farkında Olmak

Spiritüel yaşam yolculuğundaki en temel olaydır. Yaşamımızın her alanında farkında olmamız yaşadıklarımızı anlamlandırabilmemizi, neden yaşadığımızı fark etmemizi ve bunlara bir çözüm yolu bulmamızı kolaylaştırmaktadır. Farkında olduğumuz sürece dengeli bir hayat yaşayabiliriz.

7.Aydınlanma

Günün sonunda tüm bunlardan özgürleşmek bazılarımız için kısa süren ancak bazılarımız içinse uzun bir süreç olabilmektedir. Ama sonunda herkesin geldiği noktadır. Kendimizi kabul etmek bazen uğraş gerektirebilir. Kırılganlıklarımızı, incinmelerimizi kabul etmek, zihnimizden biraz uzaklaşıp dışarıdan bakabilmek ve anlayabilmek hayatımızı kolaylaştırmaktadır. İçinden hiç geçmediğimiz kapıları açar.

Aydınlanma sürecinde farkında olmadan yaptığımız ve enerjimizi düşüren yargılama, mükemmeliyetçi olma, kendimizi başkalarıyla kıyaslama, çok çalışma ve kendimize dinlenmek için izin vermeme, korkularla hareket etme ve kırılganlığımızı gizleme gibi davranışları bıraktığımızda yolculuğumuzun bizler için çok daha keyifli bir hale gelecektir.

Kendinizi gözlemlediğinizde kırılganlığa verdiğiniz tepkilerin yukarıda bahsettiklerimizden biri veya birkaçına uygun veya çok başka tepkiler olduğunu fark edebilirsiniz. Verdiğiniz farklı tepkileri paylaşırsanız farkındalığımızı birlikte artırabiliriz. Önemli olan farkındalığımızı artırarak yolculuğumuza devam edebilmektir.

Bu konu ile ilgili olarak hazırlamış olduğum videoya buradan ulaşabilirsiniz.

Danışmanlık ve Eğitimlerim hakkında bilgi almak için benimle irtibata geçebilirsiniz.

İletişim Formu – Whatsapp – Telefon ile Arama

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir