Konfor Alanınızdan Çıkmanıza Yardımcı Olacak 5 Yöntem

Genel tanımıyla konfor alanı kendinizi rahat hissettiğiniz ve yeni bir şeyler yapmak zorunda olmadığınız zihinsel bir durumdur. Başlangıçta bu alan güvenli ve güzel görünse de uzun süreli olarak orada kalmak yeteneklerinizi ve sizi köreltebilir.

Peki sizin konfor alanınızla ilişkiniz nasıl? Alanınız yeni bir şeylere adım atmanızı engelliyor mu? Veya bir işe adım atacakken büyük oranda korku veya kaygı yaşıyor musunuz?

Eğer bu sorulara cevabınız evetse, siz de güvenli alanınızdan çıkamıyor ve deneyimlerle dolu bir dünyaya adım atamıyorsunuz demektir. Konfor alanı rahatlıkla eşleştirilse de temelinde korku ile ilişkilidir. Korkularınız nedeniyle bu alanın dışına çıkamaz ve kişisel gelişiminiz için almanız gereken riskleri almanızı engeller. Bu yazıda sizlere konfor alanından çıkmanıza yardımcı olacak 5 yöntemden bahsedeceğim.

Konfor Alanınızdan Çıkmak Size Nasıl Fayda Sağlar?

Konfor alanından çıkmanıza yardımcı olacak yöntemlerden bahsetmeden önce bu alandan çıkmanın ne gibi faydalar sağlayacağından kısaca bahsetmek istiyorum. Güvenli alandan çıkmak, kişisel gelişiminizin yanı sıra hayat yolculuğunuzda daha keyifli bir şekilde yol almanızı sağlayacaktır. Sağlayacağı başlıca faydaları şu şekilde sıralayabiliriz:

Güçlü olmak: Değişim başlarda korkutucu gibi görünse de ilk adımı attıktan sonra yaşadığınız kaygının ve endişenin yersiz olacağını göreceksiniz. Attığınız adımlar ve aldığınız kararlar sayesinde kendinizi daha güçlü hissedersiniz.

Yaratıcı olmak: Güvenli ve rahat gibi görünse de konfor alanı sizi ve yaratıcılığınızı siz farkında olmadan kısıtlar. Zincirlerinizi kırdığınızda sizi kısıtlayan duvarları da kırmış olursunuz. Yeni şeyler denemek ve yapmak yaratıcılığınızı her daim besler.

Öz güvenli olmak: Hedeflerinize ulaşabilmeniz için adımlar atmanız ve her bir adımda ilerleme kaydetmeniz öz güveninizi artıracaktır. Artan öz güveniniz sayesinde yeni şeylere başlama cesaretiniz de aynı doğrultuda artacaktır.

Kişisel gelişimi artırır: Güvenli alanınızda kalmak sizi korkularınızın esiri yaparak kişisel gelişiminizi engeller. Bu alandan çıktıkça ve bir şeyler başarabildiğinizi gördükçe gelişime açık olacaksınız.

Peki bu alandan çıkmak için neler yapmak gerektiğine gelin sırasıyla bakalım.

1.Konfor alanınızın sınırlarının farkında olun

Yapmayı çok istediğiniz fakat korku ve hayal kırıklığı yaşama endişesiyle vazgeçtiğiniz şeyler neler? Bir daire çizin ve bunları dairenin dışına yazın. Güvenli alanınızla ilgili belirlediğiniz şeyleri dairenin içine yazın. Bu uygulama, konfor alanınızı net bir şekilde belirlemenizi sağlayacaktır.

2.Başarmak istediğiniz konuyu belirleyin

Güvenli alandan çıkmak için üstesinden gelinecek ilk şey korkudur. Ancak korkunun yanı sıra başarmak istediklerinizi de listelemeniz atacağınız adımları belirlemenizde yardımcı olacaktır.

3. Günlük rutinlerinizde değişiklikler yapın

Rutinler hayatımızı belirli bir düzene sokmamız ve kolaylaştırmamız için gerekli ve önemlidir. Ancak güvenli alanın dışına çıkmak için size artık hizmet etmeyen, ilerlemeniz önünde büyük engel oluşturan rutinlerinizin dışına çıkabilirsiniz. Küçük bir farklılık büyük bir değişimi beraberinde getirir.

4.Yeni şeyler öğrenin

bir müzik aleti çalmak, yeni bir spor dalına başlamak, resim yapmak veya yeni bir dil öğrenmek… Sıradan şeyler gibi görünseler de içinizdeki potansiyeli bulmanıza ve kendinize bir adım daha yaklaşmanın yanı sıra öz güveninizi de artırıcı birer etkinlik olacaktır.

5.Küçük adımlar atın

Yürümeyi, konuşmayı bir günde öğrenmediniz. O nedenle bu yolculuğa çıktığınızda da her şeyin bir gün içerisinde değişmeyeceğini, bunun biraz zaman alabileceğini bilmeniz ve kabullenmeniz gerekir. Kişisel gelişimde verilebilecek zamanlar aralığı bulunmamaktadır. Çünkü herkesin hayatı farklı ve kendine özeldir. Herkesin gelişim ve değişim süreci farklıdır.

Konfor alanınızdan çıkmak zaman ve süreklilik isteyen bir süreçtir. Bu konuda kendi çalışmalarınızın yanı sıra kişisel gelişim uzmanlarından, psikologlardan, yaşam koçlarından veya spiritüel gelişim danışmanlarından da destek alabilirsiniz.

Kişisel ve spiritüel gelişim konularında hazırlamış olduğum videolarıma buradan ulaşabilirsiniz.

Danışmanlık ve Eğitimlerim hakkında bilgi almak için benimle irtibata geçebilirsiniz.

İletişim Formu – Whatsapp – Telefon ile Arama

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir