Olumlama: Hayallerinizdeki Hayata Giden Basit ve Etkili Yol

Günlük olumlamalar, belirli hedefleri bildiren basit, olumlu ifadelerdir. Oldukça basit görünseler de bu güçlendirici mantraların bilinç ve bilinç altında derin etkileri vardır. Ayrıca, olumlamalar çekim yasasının kilidini açmanın ve hayallerinizdeki yaşamı yaratmanın anahtarıdır!

Olumsuz Düşünce Kalıpları

“Bu sınavdan asla geçer not alamayacağım, başarısız bir öğrenciyim.”

“Bu işi yapamam. Bu işi yapabilecek zekaya ve donanıma sahip değilim.”

“Patronum neden bu sunumu benim yapmamı istedi ki? Ben çok kötü bir konuşmacıyım. Kesin bu işi batıracağım.”

Günlük hayatta hepimiz hemen her konuda bunlar gibi olumsuz düşüncelere kapılırız. Böyle düşündüğümüzde kendimize olan güvenimiz, ruh halimiz ve bakış açımız da olumsuzdur.

Sorun şu ki, olumsuz düşünceler kendilerini kolaylıkla gerçeğe dönüştürebilen kehanetlerdir. Eğer kendimizi yeterince iyi olmadığımıza inandırırsak, bu inanç belli bir süre sonra bizim kişiliğimize, ilişkilerimize ve işimize yansımaya başlar. Sonunda bu olumsuz inanç kalıbı bizi yaşamımızın her yönünden dibe çeker.

Ancak, bilinçli olarak tersini yapar ve kendimiz hakkında olumlu düşünceler kullanırsak, etki aynı derecede güçlü olabilir. Hatta çok daha yararlı olabilir. Bu yazıda, kariyerinizde ve ikili ilişkilerinizde, sosyal hayatınızda, kısaca genel olarak yaşamınızda olumlu bir değişim sağlamak için olumlamaları nasıl kullanabileceğinizi anlatacağım.

Olumlama ile iligli görsel
Olumlama Nedir

Olumlama Nedir?

Olumlamalar, kendinizi sabote etmenize ve olumsuz düşüncelere meydan okumanıza ve üstesinden gelmenize yardımcı olabilecek olumlu ifadelerdir. Bunları sık sık tekrarladığınızda ve onlara inandığınızda, olumlu değişiklikler yapmaya başlayabilirsiniz. Mantraları gerçekçi olmayan “arzu dolu düşünce” olarak düşünebilirsiniz.

Çoğumuz fiziksel sağlığımızı iyileştirmek için sürekli olarak egzersiz yaparız ve olumlamalar zihnimiz ve bakış açımız için egzersiz gibidir. Bu olumlu zihinsel tekrarlar, zaman içinde farklı düşünmeye ve hareket etmeye başlamamız için düşünce kalıplarımızı yeniden programlayabilir. Örneğin çok önemli bir toplantıdan önce en iyi niteliklerinizi ve becerilerinizi düşünmek için yalnızca birkaç dakika harcamak, sinirlerinizi yatıştırabilir, güveninizi artırabilir ve başarılı bir sonuç alma şansınızı artırabilir.

Olumlamaların Etkileri

 • Stres, özgüven eksikliği, depresyon, kaygı bozukluğu gibi hastalıkları tedavi eder.
 • Davranışlarınızı, alışkanlıklarınızı ve tepkilerinizi olumlu yönde değiştirir.
 • Motive eder.
 • Odaklanmayı artırır.
 • Problem çözme yeteneğini artırır.

Olumlamalar Ne Zaman ve Nasıl Yapılır

Olumlamaların gücü, onları düzenli olarak kendinize tekrar etmenizde yatar. Tıpkı bir alışkanlığın yerleşmesi gibi olumlu düşünce ve davranışların bilicinize yerleşmesi için sürekli olarak tekrar etmek gerekmektedir. Mantraların gün içerisinde en az iki defa yapılması gerekmektedir.

 • Sabah uyanır uyanmaz olumlama yapmanız sizi motive eder ve güne daha enerjik başlamanızı sağlar.
 • Gün içerisinde aklınıza gelen bir anda veya üstesinden gelmek istediğiniz olumsuz düşünceyi veya davranışı fark ettiğiniz an onaylamalarınızı tekrarlamanız faydalıdır.
 • Son olarak ise mantraları yatmadan önce söylemeniz çok faydalıdır. Çünkü uyku öncesi bu güçlendirici mantralar bilinç altınıza doğrudan etki eder.

Yaşamınızda olumlu bir değişiklik görmek istediğiniz herhangi bir durumda mantraları kullanabilirsiniz. Bunlar, şu gibi durumları içerebilir:

 • Sunumlardan veya önemli toplantılardan önce öz güveninizi artırmak.
 • Hayal kırıklığı, öfke veya sabırsızlık gibi olumsuz duyguları kontrol altına almak.
 • Kişisel hedeflerinize ulaşmak.
 • Öz saygıyı geliştirmek.
 • Başladığınız projeleri bitirmek.
 • Verimliliğinizi artırmak.
 • Bolluk bereket akışını artırmak.
 • Kötü bir alışkanlığı yenmek.

Bu güçlendirici mantralar, onları diğer tekniklerle eşleştirdiğinizde daha etkili olabilir. Örneğin; “imgeleme” yöntemi güçlendirici mantraların gerçekleşmesini hızlandırabilir. İmgelemenin yanı sıra mantraları yüksek sesle okumak da bir diğer etkili yöntemdir. Ayrıca, mantraları hissederek ve içselleştirerek tekrar etmek de etkilerini büyük ölçüde artırabilir.

Hayatınızda değiştirmek istediğiniz herhangi bir konu ile ilgili yazılı olumlama bulabileceğiniz birçok kaynak bulunmaktadır. Bunların yanı sıra kendi güçlendiri mantralarınızı kendiniz de yazabilirsiniz.

Sandra Anne Taylor’ın “28 Günde Kuantum”,

28 Günde Kuantum Kitabı

Louis L. Hay’in “Düşünce Gücüyle Tedavi”,

Düşünce Gücüyle Tedavi Kitabı ile ilgili görsel
Düşünce Gücüyle Tedavi Kitabı

Shakti Gawain’in “Yaratıcı İmgeleme” başlıklı kitapları olumlama için güvenerek baş ucu kitabı yapabileceğiniz kaynaklardır.

Yaratıcı İmgeleme Kitabı Görseli
Yaratıcı İmgeleme Kitabı

Olumlamarın yararlı ve etkili olabilmeleri için hayatınızda düzeltmek istediğiniz konuları sıra ile ele almanız önemlidir. Konular üzerinde tek tek çalıştığınızda bilinç altınıza ilettiğiniz mesaj daha etkili ve doğru bir şekilde yerine ulaşacaktır.

Nasıl bir alışkanlığı değiştirmek bir günde yapılabilecek bir süreç değilse olumsuz inanç kalıplarınız da bir günde değiştirebilmeniz mümkün değil. Bu nedenle sabırlı olun. İyileşme siz ve biliciniz hazır olduğunda gerçekleşecektir. Siz yeter ki sabırlı olun ve devam edin.

Çekim Yasası ile ilgili hazırlamış olduğum videoma buradan ulaşabilirsiniz.

Danışmanlık ve Eğitimlerim hakkında bilgi almak için benimle irtibata geçebilirsiniz.

İletişim Formu – Whatsapp – Telefon ile Arama

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir