Sağlıklı İlişkiler Kurma: Duygusal İlişkilere Bakış Açımız

Evlilikler, arkadaşlıklar, aile ilişkileri gibi duygusal ilişkileri sağlıklı bir şekilde kurabilmemiz için onlara bakış açımızı gözden geçirmemiz gerekir. Neden mi?

Eğer siz de aşağıda belirttiğim cümleler gibi durumları çok sık ifade ediyorsanız bunun temel sebebi sizin ilişkilere olan bakış açınız olabilir.

-Neden evliliğim yürümüyor?

-Neden hiçbir ilişkim uzun soluklu olmuyor?

-Aile veya arkadaşlık ilişkilerimde aradığım yakınlığı bulamıyorum.

-Hayatıma giren tüm erkekler birbirinin aynı… ve daha niceleri.

Duygusal İlişkilerde Koşullandırma

Bizler yaşamlarımızı büyük bir koşullandırma ve şartlandırma altında yaşamaktayız. Her şey bize dayatmalarla gelmekte. Örneğin; okulu bitirince evlenmelisin. 30’una gelmeden çocuk yapmalısın. Torun sevmek bizim de hakkımız… gibi toplumumuzda sıklıkla karşılaştığımız toplumsal dayatmalar. Kısacası arketipsel şartlandırmalar üzerimizde çok fazla ve çok yoğun. Ve bu tip baskılar kadın erkek fark etmeksizin hepimize uygulanmakta. Bu tür baskılar altında farkında olmadan kendimizde duygusal ilişkilere yönelik bir çekirdek inanç oluşturmaya başlıyoruz. Bunlar etrafımızdan sıklıkla duyduğumuz gibi belirli bir yaşa gelmeden önce evlenmek, anne baba olmak gerektiği üzerine inançlar oluyor ne yazık ki…

Eğer kişi bir duygusal ilişki yaşamaya, aile kurmaya, anne baba olmaya hazır değilse büyük bir çıkmaza giriyor. Kurduğu ilişkiler genellikle istediği gibi gitmiyor, ilişkiden, kendinden ve karşısındaki kişiden ne beklediğini bilmediği için sürekli bocalıyor veya başka kişilerle sürekli olarak benzer sorunlarla karşılaşarak ilişkisini bitiriyor, mutlu olamıyor. Bu durum bir döngü olarak devam ediyor.

Bu Döngüyü Kırmak için Ne Yapmak Gerekir?

Bu döngüyü kırmak için en başta kendimizi tanımamız gerekmektedir.

-Gerçekten ilişki yaşamaya hazır mıyım?

-Bu sorumluluğu alabilir miyim?

-Bir ilişkiden beklentim neler?

-Bu ilişki bana neler katabilir? gibi soruların cevabını çok daha rahat ve kolay bir şekilde verebiliriz. Sorular hiç sizi korkutmasın. Çünkü bunun çok basit bir yöntemi var. Öncelikli olarak kendinize dönebileceğiniz bir zaman dilimi oluşturun. Sakinleşin ve “Nasıl bir ilişki yaşamak istiyorum?” sorusuna cevaplarınızı yazmaya başlayın. Madde madde ve aklınıza ne gelirse, içinizden ne geçerse hepsini tek tek kağıda dökün. Bitirdikten sonra yazdıklarınıza bir göz gezdirin ve ikinci aşamaya geçin.

Bu sefer başka bir kağıda”Nasıl biriyle ilişki yaşarsınız veya yaşamak istersiniz ?” sorusunun cevaplarını yazın. Eğer zaten ilk soruda ilişki yaşamak istemediğinize dair bir şeylerle yüzleştiyseniz devam çalışmasını yapmanıza gerek kalmayacaktır.

Bu yüzleşmeleri yaptıktan sonra kendinizi tanımış olacaksınız ve duygusal ilişkilere bakış açınızı, bir ilişkiden ne beklediğinizi de fark edeceksiniz. Bu yüzleşme sonucunda varsa bu süreci iyileştirmek adına destek almanız gereken noktaları belirlemiş olacaksınız. Dönüştürmek, değiştirmek ve iyileştirmek adına birçok konu başlığı çıkabilir karşınıza. Alacağınız destekler yardımıyla gerek yakın çevrenizden, gerekse ebeveynlerinizden gelen koşullandırmaları ve duygusal ilişkilere karşı oluşturmuş olduğunuz çekirdek inançlarınızı temizleyebilirsiniz.

Ne istediğinizi bilerek yaşamınıza devam etmek ve bunun için adım atmak sizin elinizde… İsteklerinizin farkında olduğunuz bir yaşam dileğiyle…

Konu ile ilgili olarak hazırlamış olduğum videolara buradan ulaşabilirsiniz.

Danışmanlık ve Eğitimlerim hakkında bilgi almak için benimle irtibata geçebilirsiniz.

İletişim Formu – Whatsapp – Telefon ile Arama

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir