Yaratıcı İmgeleme: Hayallerinizi Gerçeğe Dönüştürmenin Yolu

Yaratıcı imgeleme veya hayal etme hayatımızda gerçekleşmesini istediğimiz şeylerin kapısını açan mucizevi bir tekniktir. Evet böyle okuyunca bu kadar da kolay olamaz dediğiniz duyar gibiyim. Ama evet o kadar! Bazı olumsuz düşünce kalıplarınızı temizlediğiniz sürece isteklerinizi gerçekleştirebilmeniz bu kadar basit. Sizlere bu yazıda yaratıcı imgeleme yönteminden ve nasıl uygulanabileceğinden bahsedeceğim.

Yaşamınızın her anı sonsuz bir yaratıcılığa ve evren sonsuz bir cömertliğe sahiptir.

Yeterince açık bir dilekte bulunun yalnızca, çünkü yürekten arzulanan her şey mutlaka gerçekleşir…

Yaratıcı İmgeleme Nedir?

Yaratıcı imgelemenin ne olduğunu açıklayarak başlayalım. Hayal etme olarak da ifade edilen yaratıcı imgeleme gerçekleştirmek veya hayatınızda olmasını istediğiniz şeyleri imgeleme veya hayal etme yoluyla gerçeğe dönüştürme tekniğidir. Bu temel yaratıcı tekniği farkında olarak veya olmayarak gün içerisinde sıklıkla kullanıyorsunuz. Çünkü bu sizin doğal hayal gücünüz.

Bilinçaltımıza yerleşmiş olan olumsuz düşünce kalıplarımız ve çekirdek inançlarımız nedeniyle yaşamlarımızın geçmiş bölümlerinde bu yaratıcı gücü genellikle bilinçsizce kullandık. Olumsuzlukları ve kötüyü istemeden de olsa imgeledik ve gerçeğe dönüştürdük. Ancak şu andan itibaren hayatınızda gerçekten olmasını istediğiniz, mutluluk, sevgi, başarı ve iyi ilişkiler gibi olumlu şeyleri de gerçeğe dönüştürebilirsiniz.

Yaşamın doğal iyiliğine ve cömertliğine ulaşmanın anahtarı yaratıcı imgeleme yönteminden geçmektedir. Fiziksel, ruhsal veya duygusal düzeyde gerçek olmasını istediğiniz her şeyi imgeleyebilirsiniz.

Yaratıcı İmgelemeyi Kullanmak

Yaratıcı imgelemeyi kullanmak için herhangi bir metafizik veya spiritüel düşünceye inanmanız gerekmez. Bunun yerine hayal gücünüze ve kendinize inanmanız önemlidir. Daha önce de belirttiğim gibi sadece olmasını istediğiniz fiziksel değil ruhsal ve duygusal şeyleri de imgeleme yoluyla gerçeğe dönüştürebilirsiniz. Ancak her bireyin imgeleme yöntemi kendine özgüdür. Yani bir başkasında işe yarayan yöntem sizde etkili olmayabilir. Sizin için en uygun yöntemin hangisi olduğunu deneyerek bulabilirsiniz.

Yaratıcı imgeleme yapmadan önce gerçekleşmesini istediğiniz şeyleri açık ve net bir şekilde belirlemelisiniz. Bu istediğiniz şeylerin sizin ve çevrenizdeki herkesin yararına olacağından emin olmalısınız. Terfi isterken istediğiniz pozisyondaki kişinin işten çıkarıldığını veya daha düşük bir pozisyona geçirildiğini düşünmemelisiniz. Aksine o kişi için de iyi dileklerde bulunmalı ve iyisini istemelisiniz.

İsteklerinizi daha iyi bir şekilde imgeleyebilmek için düş gücünüzü aktive etmenin bir diğer yolu da isteklerinizi yazmak veya çizmek olabilir. Bunun için kendinize bir yaratıcı imgeleme defteri oluşturabilirsiniz. Bu deftere gerçekleşmesini istediğiniz arzu ve fikirlerinizi yazabilir, çizebilir, olumlamalarınızı ekleyebilirsiniz.

Örneğin; işinizde çok istediğiniz pozisyona terfi almak istiyorsunuz. Gözlerinizi kapatın ve derin nefesler alıp vererek meditatif bir hale geçin. Kendinizi istediğiniz pozisyonda çalışırken, yeni odanızda hayal edin. Tüm ayrıntıları imgeleyebilirsiniz. Bu sayede isteğinizin gerçekliğini artırabilirsiniz. Şimdi bu isteğinizi veya imgeyi zihninizde olmuş haliyle tutarak kendinize olumlu ve yapıcı bildirimlerde bulunun.

“Artık istediğim pozisyonda çalışıyorum. Başarılı ve faydalı işler yapıyorum.” gibi bir olumlama ile imgenizi güçlendirin. gün içerisinde aklınıza geldiği her an bu olumlamayı söyleyerek isteklerinizi güçlendirebilirsiniz. ve son olarak imgelemenizi aşağıdaki kesin bildirimle tamamlayın:

Bu ya da daha iyi bir şey,

şimdi benim için ve ilgili herkesin

en yüksek iyiliği adına,

tümüyle doyum verici ve uyumlu yollarla gerçekleşiyor.

Bu ifade düşlediğiniz, olmasını istediğiniz şeyden daha farklı ve daha iyi bir şeyin gerçekleşmesine izin verir.

Bu imgeleme sürecinde olumsuz düşünceler veya kuşkular ortaya çıkarsa onları bastırmayın. Eğer bastırırsanız daha güçlü bir şekilde geri geleceklerdir. Bırakın aksınlar.

İmgeleme Ne Zaman Yapılmalıdır?

Bu imgemeyi gün içerisinde istediğiniz zaman yapabilirsiniz. Önemli olan kendinize sessiz ve sakin bir alan bulmanız. İmgeleme için gereken ve tanımlanmış ideal bir süre yoktur. Dilerseniz beş dakika dilerseniz yarım saat kadar imgeleme sürenizi uzatabilirsiniz. Bu tamamen sizin imgeleme gücünüze ve ayırmak istediğiniz zamana bağlıdır.

Yaratıcı imgelemeyi derin ve etkili bir şekilde kullanmak tamamen gevşemeyi öğrenmekten geçmektedir. Sakinleştiğinizde ve gevşediğinizde beyin dalgalarınız da değişir ve yavaşlar. Beyin dalgalarının daha sakin olduğu alfa süreci sağlıklı bir bilinç hali olarak değerlendirilir. Bu nedenle zihnin ve bedenin en rahat olduğu uyku öncesi ve uyandığınız anlarda imgeleme yapmak çok daha etkilidir.

Gün içerisinde imgeleme yapmadan önce zihninizi ve bedeninizi rahatlatmak için yoga, meditasyon gibi tekniklerden faydalanabilirsiniz. Kendinizi rahatlatmak için etkili olduğunu bildiğiniz başka bir yöntem varsa onu da kullanabilirsiniz.

Yaratıcı imgelemeyi etkili bir şekilde yapmaya başladığınızda düşünüp, endişelenip, uzun soluklu planlar yaparak elde edebileceğinizden çok daha etkilisini başarabilirsiniz.

Yaratıcı imgeleme sadece bir teknik değil, aynı zamanda bir bilinç halidir. İmgeleme yoluyla isteklerimizi gerçekleştirme olayı, yüce potansiyelimizi idrak etme ve bu potansiyeli fiziksel düzeyde ortaya koyma sürecidir. Hayatınızın yaratıcı sizsiniz.

İmgeleme ile ilgili daha fazla bilgi için Shakti Gawain tarafından yazılan Yaratıcı İmgeleme kitabını okuyabilirsiniz.

Yaratıcı İmgeleme Kitabı
Yaratıcı İmgeleme Kitabı

Hazırlamış olduğum videolara buradan ulaşabilirsiniz.

Danışmanlık ve Eğitimlerim hakkında bilgi almak için benimle irtibata geçebilirsiniz.

İletişim Formu – Whatsapp – Telefon ile Arama

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir